wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • W 2019 r. mieszkańcy naszego powiatu mają możliwość skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w następujących punktach:   |   - mobilnym czynnym w godzinach od 7.30 do 11.30 w przeciętnym wymiarze 1 dnia w tygodniu w każdej gminie (Niebylec - poniedziałek, Wiśniowa - wtorek, Czudec - środa, Frysztak - czwartek, Strzyżów - piątek)   |   - stałym, mający swą siedzibę w budynku Administracji ZOZ w Strzyżowie przy ul. Dąbrowskiego 10, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 12.00   |   Wyciągi narciarskie „Pod Dziedzicem” w Gogołowie oraz „OazaSki w Strzyżowie” zapoczątkowały sezon narciarski 2018/2019
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Warto zobaczyć

MUZEA I SKANSENY

GMINA CZUDECHistoryczna Izba Pamięci w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czudcu
- udostępniona dla społeczności Czudca w 1997 r. a przekazana przez Zespół Szkół "Instal". Zgromadzone zbiory pokazują drogi Polaków do wolnej ojczyzny w latach 1901 - 1945 i są to m.in. mundury wojskowe, medale, mapy, plakaty, ekspozycje obozowe, makiety, korespondencja, hełmy, manierki, broń, łuski pocisków. Izba ta pełni funkcję wychowawczo - edukacyjną.

Historyczna Izba Pamięci od 1997 roku zawiera w sobie część zwaną Izba Regionalną. Zgromadzone tam eksponaty etnograficzno - historyczne obejmują przedmioty codziennego użytku: lampy, żelazka, kredens, łóżko, maszyny do szycia, garnki gliniane, żarna, obrazy, a także dawne sprzęty rolnicze: cepy, sanie, uprząż konną i inne Ekspozycja powstała w celu kultywowania pamięci o dawnej tradycji i kulturze regionu Ziemi Czudeckiej.

Kolejna sala to Izba Pamięci Dziedzictwa Żydów Czudeckich zawierająca pamiątki pozostałe po tych mieszkańcach - artefakty kultury Judaizmu: fragmenty macew z tutejszego kirkutu, aron ha kodesz z XVII w., Torę - fragment na pergaminie XVIII w. - menorę siedmioramienną, Zohar - 23 t. w j. hebrajskim w tłumaczeniu na j. angielski, jarmułki, lampki chanukowe, książki ze znakiem pieczętnym żydowskiej biblioteki. W sali tej można też zobaczyć figurę rabina w stroju żydowskim.


 GMINA FRYSZTAK

 

 

ekomuzEkomuzeum „Góry Wolności" we Frysztaku - ma swoją siedzibę w Gminnej Bibliotece Publicznej we Frysztaku (ul. Ks. Blajera 14, 38-130 Frysztak, tel. 17 27 77 183). Muzeum działa od maja 2011 roku, i ma za zadanie zainteresować tym regionem turystów. W skład ekomuzem wchodzą największe atrakcje turystyczne całej gminy. Atutem muzeum jest także upublicznienie dorobku artystycznego lokalnych twórców. Koordynatorami przedsięwzięcia są: Pan Wojciech Patla i Pani Agnieszka Wiśniowska. Ekomuzeum tworzą ludzie, którzy zamieszkują dany teren, wykonują różnego rodzaju rękodzieło artystyczne, piszą poezję lub na przykład zajmują się hodowlą koni i agroturystyką. Różnice są bardzo duże -  w tradycyjnym muzeum wszystko jest za szkłem, nie można tego dotknąć, ekomuzeum jest otwarte na turystę, który może przyjechać do danego miejsca i nie tylko oglądać, ale spróbować autentycznego życia z gospodarzem danego miejsca. Ekomuzeum nie jest projektem zamkniętym - zawsze ktoś może do niego dołączyć. Ekomuzeum tworzą artyści - rękodzielnicy z terenu gminy oraz atrakcje historyczne - m.in. zabytkowy, drewniany kościół w Lubli z otoczeniem czy zespół schronowy w Stępinie - Cieszynie. Najważniejszym celem Ekomuzeum jest promocja terenu poprzez walory turystyczne, ale założyciele chcą też pokazać, że Gmina Frysztak to nie tylko ciekawe zabytki, unikalna przyroda, ale również ludzie z pasją i ciekawą historią.

 

 

gogowMuzeum Miłośników Tradycji i Ludowej Muzyki w Gogołowie - znajduje się w budynku dawnej szkoły w Gogołowie, składa się z dwóch sal: pierwsza poświęcona jest regionalnym rzemieślnikom - znajdziemy tam m.in. warsztat stolarski, szewski czy kowalski; druga zawiera przedmioty codziennego użytku o charakterze ludowym, tj. m.in. kołowrotki, kredensy, lampy naftowe, narzędzia rolnicze itd.

 

 

 

 

 

 

 

 


 GMINA NIEBYLEC

 


poomiaMuzeum Skarbów Kultury Ziemi Połomskiej w Połomi - to kilkaset eksponatów, w tym Biblia z 1793 r., niemieckie hełmy, zabytkowe zegary, wrzeciona, cierlice i szereg przedmiotów codziennego użytku można oglądać w „gajówce" - muzeum, które powstało z inicjatywy Ks. Artura Grzędy - Proboszcza Parafii p.w. Świętego Mikołaja w Połomi. Muzeum Parafialne jest częścią etnograficznego gaju myśliwskiego, znajdującego się przy Kościele. Pierwsze eksponaty do połomskiego muzeum zostały zebrane we wrześniu 2005 r., kiedy Ks. Artur Grzęda poprosił parafian o przeglądnięcie strychów. Poszukiwano starych zdjęć, książek, świadectw szkolnych i sprzętów codziennego użytku, takich jak: buty na drewnianych podeszwach, żelazka z duszą, maśniczki, lampy naftowe, dzieże do mieszania chleba, garnki gliniane, patelnia do smażenia pampuchów zwana dołkownicą i wiele innych. Warunek był tylko jeden: nie mogły mieć mniej niż pięćdziesiąt lat. Mieszkańcy Połomi czynnie zaangażowali się w nowe przedsięwzięcie. Zebrane przedmioty używane przez rodziców i dziadków złożono w „gajówce"- starym budynku, w którym kilkadziesiąt lat wcześniej mieściła się poczta, a potem sala katechetyczna. Budynek, którego ściany i podłogi nie były w najlepszym stanie, wyremontowano, a rekwizyty wyczyszczono i opisano. Obecnie jest ich kilkaset. W muzeum będzie również miejsce poświęcone Henrykowi Jackowi - poecie i aktorowi teatralnemu, który zginął w czasie II wojny światowej, ok. 1940 r. Wszystkie eksponaty tworzą małą kronikę Połomi, muzeum, które dokumentuje życie mieszkańców na przestrzeni wielu lat. Co ciekawe, muzeum jest częścią etnograficznego gaju myśliwskiego, który powstał również z inicjatywy Księdza Proboszcza. Malowniczy gaj z wieloma elementami wykonanymi z drewna, m.in. kapliczek, wozu, żurawia, uli, a także figurki Matki Bożej Fatimskiej umieszczonej na lipie ma służyć celom rekreacyjnym, jak również medytacyjnym. Muzeum cieszy się dużym zainteresowaniem. Zwiedzają je już wycieczki szkolne oraz każdy miłośnik historii, który chce poznać dzieje Połomi. Muzeum można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu z Ks. Proboszczem, który chętnie opowiada o skarbach kultury Ziemi Połomskiej.

 

 

niebMuzeum Społeczne Gminy Niebylec w Konieczkowej - inicjatorem utworzenia Muzeum Społecznego w Konieczkowej jest Pan Grzegorz Smela. Większość eksponatów pochodzi z jego prywatnych zbiorów. Kopie starych dokumentów oraz zdjęć zostały pozyskane z różnych źródeł, ale przede wszystkim od mieszkańców gminy Niebylec. Szczególne miejsce w muzeum zostało poświęcone osobie ś. p. Jan Ziomka spoczywającego na cmentarzu parafialnym w Niebylcu. Tablica na krzyżu cmentarnym obwieszcza, iż był to „Obrońca Westerplatte", a jak można dowiedzieć się z fragmentów różnych opracowań sierż rez. Jan Ziomek był osobistym kierowcą mjr. Henryka Sucharskiego historycznego dowódcy obrony Westerplatte. Wcześniej uczestniczył jako młodzieniec w obronie Lwowa (1918-1920), walczył w I i II wojnie światowej, następnie po zwolnieniu z obozu wrócił do Domaradza, gdzie nawiązał współpracę z oddziałami AK obwodu Brzozów. W roku 1969 zamieszkał w Konieczkowej, gdzie zmarł w roku 1978. W muzeum znalazło się wiele dokumentów i fotografii mieszkańców gminy biorących udział w działaniach wojennych I i II wojny światowej m.in. plutonowego Adama Antonika z Gwoździanki odznaczanego pośmiertnie Krzyżem Walecznych przez gen. Władysława Andersa. Kapral Antonik - czołgista 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich" zginął podczas bitwy o Monte Cassino we Włoszech, a wcześniej przebył szlak armii Andersa, czego dowodem jest m.in. telegram wysłany  w1944 roku z Kairu do rodziny. Oprócz eksponatów militarnych w muzeum można podziwiać narzędzia codziennego użytku, klucze oraz elementy zabytkowej motoryzacji, jak również radia, maszyny do pisania, maszyny do szycia, wagi, obrazy religijne, czy też dobrze zachowaną starą prasę. Muzeum mogą zwiedzać zorganizowane grupy po wcześniejszych ustaleniach z dyrekcją Zespołu Szkół w Konieczkowej. Zdjęcia na stronie: http://www.niebylec.com.pl/index.php/kultura/153-noc-muzeow-w-konieczkowej

 

 

 

 

 

 

przybosiaMuzeum Biograficzne Juliana Przybosia w Gwoźnicy Górnej - Julian Przyboś jest jednym z czołowych autorów współczesnej polskiej poezji. Urodził się w 1901 roku w Gwoźnicy Dolnej. Zasłynął jako przedstawiciel Awangardy Krakowskiej w okresie międzywojennym i twórca oryginalnej konstrukcji poetyckiej, autor licznych wierszy, zbiorów poetyckich i esejów. Zmarł w 1970 r., pochowany został na miejscowym cmentarzu. Jego rodzinna chałupa już nie istnieje, spłonęła w 1958 r. Miejsce to upamiętnia głaz. W latach siedemdziesiątych narodziła się koncepcja stworzenia w Gwoźnicy muzeum Juliana Przybosia. Miał to być rezerwat etnograficzny. Zakupiono XIX-wieczną zagrodę Antoniego Błądzińskiego (z chałupą podobną do starego domu Przybosiów). Powstał miniskansen, w którego skład wchodzą: chałupa z tzw. przyłapem (wnęką podcieniową) konstrukcji zrębowej z wysokim czterospadowym dachem krytym słomą, stodoła z podcieniem w narożniku z 1900 r., dawna stajnia końska adaptowana na warsztat i dwukondygnacyjny spichlerz kamienno-drewniany. W pomieszczeniach tych zgromadzono pamiątki związane z życiem i twórczością poety oraz zbiory etnograficzne. Muzeum udostępniono zwiedzającym w połowie lat osiemdziesiątych. W chwili obecnej eksponaty zostały przeniesione do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

 

 

 


 

GMINA STRZYŻÓW

strzMuzeum Samorządowe w Strzyżowie - nowa, samodzielna jednostka organizacyjna, powołana uchwałą Rady Miejskiej w dniu 1 lipca 2011 roku. Muzeum powstało dzięki przekazaniu zbiorów muzealnych Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej gromadzonych od ponad 50 lat (od 1959 roku). Mieszkańcy oddawali do zbiorów muzealnych w Strzyżowie swoje rodzinne pamiątki, dokumenty, przedmioty codziennego użytku, chcąc je ocalić od zapomnienia, przekazać ich historię oraz wzbogacić wiedzę o ziemi strzyżowskiej, żeby pamięć o nich została przekazana młodszy pokoleniom. Początkowo eksponaty były gromadzone w Izbie Pamięci urządzonej przy Liceum i Gimnazjum w Strzyżowie. Następnie znalazły się w Społecznym Muzeum Regionalnym TMZS (od 1972 roku). Aktualnie istniejące zbiory wymagają zabiegów fachowej konserwacji, skatalogowania i właściwych warunków przechowywania. W kolekcji muzeum znajduje się kilka tysięcy eksponatów o wysokiej wartości z następujących dziedzin: paleontologia, archeologia, historia, archiwalia, kultura materialna, sztuka oraz etnografia. W tym momencie Muzeum Samorządowe jest w fazie organizacji. Tymczasową siedzibę muzeum stanowi dotychczasowe miejsce przechowywania zbiorów - dwór Dydyńskich (ul. Modrzewiowa 1 A). W przyszłości główna siedziba muzeum będzie się mieścić w budynku przy ul. Łukasiewicza 10, natomiast w dwóch kolejnych - na poddaszu kamienicy Rynek 15 oraz w jednej z sal Biblioteki Publicznej, będą zorganizowane wystawy stałe. Otwarcie muzeum jest planowane na koniec 2013 roku. Dyrektorem muzeum jest Pani Monika Bober-Kordas: tel.: 889839031, e-mail: muzeum.samorzadowe.strzyzow@gmail.com

 

 

skansen_godowaMini Skansen „Zagroda Chłopska" w Godowej - zaczątek skansenu budownictwa wiejskiego, zainicjowany przez członków istniejącego od 2001 r. Towarzystwa Przyjaciół Godowej. W bezpośrednim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej w Godowej stoi drewniany, pokryty strzechą budynek mieszkalno - gospodarczy z przełomu XIX - XX w., wyposażony kompletnie w oryginalne sprzęty. W zbiorach, systematycznie powiększanych staraniem członków Towarzystwa, znajdują się również wiatraki, tak charakterystyczne dla XIX - wiecznego krajobrazu ziemi strzyżowskiej, niestety masowo likwidowane w II połowie XX wieku. W chwili obecnej skansen jest zamknięty dla zwiedzających.

 

 

 

 

 

 

 

GMINA WIŚNIOWA

 

elazka_800Izba Pamięci pn. „Jak żyli i pracowali nasi przodkowie" w Szufnarowej - Utworzenie Izby Pamięci jest wyrazem wdzięczności i hołdem dla pierwszego proboszcza parafii śp. ks. kan. Bronisława Domino, z inicjatywy którego w 1996 r. w niezagospodarowanym do tej pory budynku, obok Kościoła Parafialnego p. w. Matki Bożej Ostrobramskiej w Szufnarowej utworzone zostało Muzeum Parafialne „Jak żyli i pracowali nasi przodkowie". Eksponaty stanowiły sprzęty i narzędzia gospodarcze związane z dawnym życiem na wsi i pracą rolników - niejednokrotnie nakładem własnych środków finansowych - gromadzone latami przez proboszcza i jego brata ks. Antoniego, a także przedmioty codziennego użytku, dokumenty, rodzinne pamiątki pozyskane od mieszkańców Szufnarowej i okolicznych wsi. Po przejściu ks. Domino na emeryturę i przeniesieniu się do Domu Księży Seniorów w Słocinie zainteresowanie muzeum zmalało. W 2013 r. dzięki współpracy lokalnej grupy pasjonatów i księży proboszczów Władysława Depy i Jana Ziemińskiego odbyło się ponowne otwarcie muzeum jako Izby Pamięci, w której mieści się ponad 3 tys. eksponatów. Pierwsze pomieszczenie „Wystrój izby wiejskiej chaty" stanowi zrekonstruowana izba mieszkalna, wyposażona w przedmioty związane z życiem i pracą w domu. Druga sala przedstawia klasę szkolną z lat 50 - 60 XX w. W trzeciej sali znaleźć można pamiątki po tych mieszkańcach, którzy swoimi talentami służyli innym. Jest to tzw. sala rzemiosła. Na poddaszu wydzielona została część sakralna, w której ustawiono przedmioty kultu religijnego. W dalszej części tego pomieszczenia na regałach wyeksponowane zostały przedmioty codziennego użytku i narzędzia przybliżające życie dawnej wsi. Otoczenie muzeum stanowią m.in.: szopa, a w niej sanie wyjazdowe, bryczka, miech kowalski, młynki do zboża, sieczkarnie, maszyna do młócenia, ule w pniach, wóz strażacki, wiatraki, kieraty, studnia z żurawiem itp. Izbę Pamięci można zwiedzać po uprzednim uzgodnieniu terminu z proboszczem Parafii Szufnarowa ks. Janem Ziemińskim tel.: 17 277 51 38 lub e-mail: aktep60@interia.pl z Panem Zenonem Petką, nauczycielem w Szkole Podstawowej w Szufnarowej.

 

 

[Zdj. : /www.polomia.com.pl, /www.niebylec.com.pl/, A. Zielińska, /www.polskiemiasta.tv/ oraz dzięki uprzejmości Gminnej Biblioteki w Czudcu i Muzeum Miłośników Tradycji i Ludowej Muzyki w Gogołowie]

Data dodania: 07-08-2009
liczba wyświetleń: 6463