wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Zakończyły się egzaminy końcowe uczniów klas trzecich gimnazjów   |   Gimnazjaliści zdawali w bieżącym roku egzaminy z przedmiotów humanistycznych, matematyki, przedmiotów ścisłych i języka obcego   |   Samorząd powiatowy w Strzyżowie kontynuuje inwestycje rozpoczęte w 2017 r.   |   W Strzyżowie dobiegają końca prace w budynkach przy ul. Przecławczyka i Parkowej   |   We Frysztaku wyłonieni zostali wykonawcy na dostawę wyposażenia boiska lekkoatletycznego i pomieszczeń Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego   |   Za kwotę blisko 1,9 mln zł Powiat Strzyżowski prowadzi rewitalizację zabudowań gospodarczych w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej   |   W Wiśniowej rozpoczęła się przebudowa oficyny dworskiej w zespole parkowo-dworskim i folwarcznym z dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020   |   Samorząd powiatowy pokrywa też wkład własny do projektu Gminy Czudec - budowy mostu na rzece Wisłok, który włączał będzie obszar Zawisłocza i część Wyżnego w budowaną obecnie przez samorząd województwa podkarpackiego obwodnicę Czudca   |   Karolina Dziedzic-Gruszowska z UKS Diament Pstrągowa po raz szósty zdobyła tytuł mistrzyni Polski Seniorów w kickboxingu w formule full contact (kat. -70 kg)   |   W niedzielę (22.04) na hipodromie JKS „Pogórze” w Gliniku Zaborowskim odbędzie się IV Memoriał Prezydenta Lecha Kaczyńskiego pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy; początek imprezy o godz. 15.00   |   Ośrodek Kultury w Czudcu zaprasza 22.04. na koncert muzyczny w wykonaniu uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego nr 3 w Rzeszowie poświęcony 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wstęp wolny. Szczegóły na stronie internetowej www.ok-czudec.pl   |   Od piątku do niedzieli (20-22.04) potrwa VII Ogólnopolski Spływ Kajakowy Wisłok 2018, którego drugi etap wiódł będzie z Frysztaka do Marku.szowej (11 km)   |   Organizatorzy przewidują udział ponad 250 miłośników kajakarstwa
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Historie z naszego powiatu

Kuchnia powiatu

 

„Dalej inne potrawy, a któż je wypowie!
Kto zrozumie nie znane już za naszych czasów
Te półmiski kontuzów, arkasów, blemasów,
Z ingredyjencyjami pomuchl, figatelów,
Cybetów, piżm, dragantów, pinelów, brunelów.

(...)

w słowach wydać trudno
Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną;
Słów tylko brzęk usłyszy i rymów porządek,
Ale treści ich miejski nie pojmie żołądek.
Aby cenić litewskie pieśni i potrawy,
Trzeba mieć zdrowie, na wsi żyć, wracać z obławy."

 

A. Mickiewicz Pan Tadeusz

 

Od zarania dziejów nasi przodkowie celebrowali rytuał jedzenia. Słynne przyjęcia czy uczty szlacheckie cieszyły dużą popularnością. Podobnie i dziś - mnogość rozmaitych regionalnych dań, ich smaków i zapachów potrafi skusić każdego. Skutkiem tego jest powrót w domowych jadłospisach do tradycyjnych, lokalnych potraw, królujących na stołach przed II wojną światową. Dostrzega się w nich niepowtarzalność, pożywność oraz przede wszystkim to, że są przyrządzane z naturalnych produktów.

 

Różne tradycje narodowe i etniczne w południowo - wschodniej Polsce przyczyniły się do powstania tradycji kulinarnej łączących w sobie zwyczaje kuchni dworskiej, kresowej, pasterskiej, wołoskiej, żydowskiej, austro - węgierskiej i in.

Dla Podkarpacia charakterystycznym wypiekiem jest nieznany na innych terenach Polaki - proziak, który jest wyrobem wspólnym dla tradycji kulinarnych, składających się na podkarpacką kuchnię regionalną. Obecnie oprócz proziaków w spisie Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju wsi zarejestrowano 111 produktów i wyrobów regionalnych z Rzeszowszczyzny, co daje naszemu regionowi trzecie miejsce w Polsce. Wśród potraw wpisanych do Rejestru Podkarpackich Potraw Regionalnych i Tradycyjnych znajdują się również dania pochodzące z powiatu strzyżowskiego - Bułka Brytfon, Pamuła, czy Glinickie gomółki z sera krowiego.

Gospodarstwa agroturystyczne oraz Koła Gospodyń Wiejskich kultywują obecnie regionalne tradycje, przekazując receptury tradycyjnych dań z pokolenia na pokolenie. Przepisy na regionalne dania z naszego powiatu znajdziemy najłatwiej w naszym serwisie internetowym oraz w serwisie /www.kuchniaregionalna.com.pl/. Zachęcamy również do nadsyłania tego typu receptur, które zamieszczać będziemy w dziele Kuchnia Regionalna. Przepisy i opisy dań można przesyłać na adres: agnieszka.zielinska@strzyzowski.pl. Na życzenie autorów zamieszczać będziemy również ich dane osobowe pod przesłanymi recepturami.

Redakcja strzyżowski.pl

 

  ciasta
   dania_bezmiesne
   dania_miesne
         
  napoje
    pieczywo     przekaski
         
  przetwory     salatki
    zupy

 

 

 

Data dodania: 10-08-2009
liczba wyświetleń: 4503