wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Zapraszamy do składania ofert na wykonanie nowego portalu internetowego samorządu powiatowego w Strzyżowie   |   Oferty można składać do 26 stycznia br.   |   Więcej informacji w dziale Ogłoszenia o przetargach   |   Przy Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza i Zespole Szkół Technicznych w Strzyżowie prowadzone są roboty budowlane związane z modernizacją boisk sportowych i kortu tenisowego   |   Trwają także prace przy rewitalizacji drugiej części zabudowań gospodarczych w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej   |   Od 11.01.2018 r. w Galerii Miejskiej w Strzyżowie (Rynek 15) oglądać można wystawę fotografii pt. „Wiatraki Ziemi Strzyżowskiej na tle siłowni wiatrowych Podkarpacia” wykonanych przez Grażynę Stojak. Wystawa potrwa do 2 kwietnia br.   |   W Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej obejrzeć można wystawę poświęconą Kazimierzowi Pułaskiemu – bohaterowi Polski i Stanów Zjednoczonych w 250. rocznicę wybuchu konfederacji barskiej   |   Strzyżowski Dom Kultury "Sokół" zaprasza 13 stycznia 2018 r (sobota) na godz.18:oo na koncert Art Music Trio w ramach Noworocznych Impresji Muzycznych. (II piętro, sala konferencyjna DK)   |   Na 17 stycznia 2018 r. na godz. 17. zaplanowano w Bibliotece Publicznej w Strzyżowie spotkanie historyczno-kulturalne pt. „Szabat Szalom! Święto żydowskie”. Spotkanie organizowane jest w ramach Światowego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Historie z naszego powiatu

Kuchnia powiatu

 

„Dalej inne potrawy, a któż je wypowie!
Kto zrozumie nie znane już za naszych czasów
Te półmiski kontuzów, arkasów, blemasów,
Z ingredyjencyjami pomuchl, figatelów,
Cybetów, piżm, dragantów, pinelów, brunelów.

(...)

w słowach wydać trudno
Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną;
Słów tylko brzęk usłyszy i rymów porządek,
Ale treści ich miejski nie pojmie żołądek.
Aby cenić litewskie pieśni i potrawy,
Trzeba mieć zdrowie, na wsi żyć, wracać z obławy."

 

A. Mickiewicz Pan Tadeusz

 

Od zarania dziejów nasi przodkowie celebrowali rytuał jedzenia. Słynne przyjęcia czy uczty szlacheckie cieszyły dużą popularnością. Podobnie i dziś - mnogość rozmaitych regionalnych dań, ich smaków i zapachów potrafi skusić każdego. Skutkiem tego jest powrót w domowych jadłospisach do tradycyjnych, lokalnych potraw, królujących na stołach przed II wojną światową. Dostrzega się w nich niepowtarzalność, pożywność oraz przede wszystkim to, że są przyrządzane z naturalnych produktów.

 

Różne tradycje narodowe i etniczne w południowo - wschodniej Polsce przyczyniły się do powstania tradycji kulinarnej łączących w sobie zwyczaje kuchni dworskiej, kresowej, pasterskiej, wołoskiej, żydowskiej, austro - węgierskiej i in.

Dla Podkarpacia charakterystycznym wypiekiem jest nieznany na innych terenach Polaki - proziak, który jest wyrobem wspólnym dla tradycji kulinarnych, składających się na podkarpacką kuchnię regionalną. Obecnie oprócz proziaków w spisie Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju wsi zarejestrowano 111 produktów i wyrobów regionalnych z Rzeszowszczyzny, co daje naszemu regionowi trzecie miejsce w Polsce. Wśród potraw wpisanych do Rejestru Podkarpackich Potraw Regionalnych i Tradycyjnych znajdują się również dania pochodzące z powiatu strzyżowskiego - Bułka Brytfon, Pamuła, czy Glinickie gomółki z sera krowiego.

Gospodarstwa agroturystyczne oraz Koła Gospodyń Wiejskich kultywują obecnie regionalne tradycje, przekazując receptury tradycyjnych dań z pokolenia na pokolenie. Przepisy na regionalne dania z naszego powiatu znajdziemy najłatwiej w naszym serwisie internetowym oraz w serwisie /www.kuchniaregionalna.com.pl/. Zachęcamy również do nadsyłania tego typu receptur, które zamieszczać będziemy w dziele Kuchnia Regionalna. Przepisy i opisy dań można przesyłać na adres: agnieszka.zielinska@strzyzowski.pl. Na życzenie autorów zamieszczać będziemy również ich dane osobowe pod przesłanymi recepturami.

Redakcja strzyżowski.pl

 

  ciasta
   dania_bezmiesne
   dania_miesne
         
  napoje
    pieczywo     przekaski
         
  przetwory     salatki
    zupy

 

 

 

Data dodania: 10-08-2009
liczba wyświetleń: 4172