wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Zarząd oraz Rada Powiatu Strzyżowskiego zapraszają mieszkańców województwa podkarpackiego oraz przebywających w naszym regionie gości do udziału w imprezie pn. „Powiat dla Mieszkańców – Koncert Jubileuszowy Polskiej Muzyki Rozrywkowej”   |   Impreza odbędzie się 22 lipca br. w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej z okazji przypadającej w roku bieżącym 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości   |   W programie m.in.: koncerty zespołów Santanos i Kordian, występ rzeszowskiej grupy Pectus, atrakcje dla najmłodszych, a wieczorem dyskoteka pod gwiazdami, którą poprowadzi DJ Sanchez; wstęp bezpłatny   |   Do 31 lipca br. absolwenci gimnazjów wybierający kontynuację kształcenia w szkołach powiatowych, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu oraz absolwenci tych szkół mogą składać wnioski o przyznanie stypendiów z Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. Jana Przecławczyka   |   Więcej informacji, w tym wzór wniosku w naszym serwisie w cz. Stypendia i pomoc dla młodzieży   |   Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej oraz Stowarzyszenie „Zakorzenieni w kulturze” zapraszają dzieci, młodzież oraz dorosłych do udziału w powiatowym konkursie poetyckim im. Zbigniewa Herberta „Niepodległość to wyzwanie” pod patronatem Starosty Strzyżowskiego Robert Godka   |   Termin nadsyłania prac konkursowych (wierszy) upływa 14 września 2018 r.   |   Więcej informacji https://www.facebook.com/PCKiTWisniowa/   |   Trwają zapisy do Grupy Świętego Andrzeja Boboli, która 4 sierpnia br. w ramach 41. Pieszej Pielgrzymki wyruszy z Rzeszowa na Jasną Górę   |   Więcej informacji http://www.pielgrzymka.rzeszow.pl/sw-andrzej.html   |   Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi dawców o oddawanie wszystkich grup krwi   |   W Strzyżowie krew będzie można honorowo oddać w Krwiobusie ustawionym przy Domu Kultury „Sokół” w następujących dniach: 25.07, 22.08, 26.09 i 24.10 w godzinach od 9.00 do 12.00
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Historie z naszego powiatu

Kuchnia powiatu

 

„Dalej inne potrawy, a któż je wypowie!
Kto zrozumie nie znane już za naszych czasów
Te półmiski kontuzów, arkasów, blemasów,
Z ingredyjencyjami pomuchl, figatelów,
Cybetów, piżm, dragantów, pinelów, brunelów.

(...)

w słowach wydać trudno
Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną;
Słów tylko brzęk usłyszy i rymów porządek,
Ale treści ich miejski nie pojmie żołądek.
Aby cenić litewskie pieśni i potrawy,
Trzeba mieć zdrowie, na wsi żyć, wracać z obławy."

 

A. Mickiewicz Pan Tadeusz

 

Od zarania dziejów nasi przodkowie celebrowali rytuał jedzenia. Słynne przyjęcia czy uczty szlacheckie cieszyły dużą popularnością. Podobnie i dziś - mnogość rozmaitych regionalnych dań, ich smaków i zapachów potrafi skusić każdego. Skutkiem tego jest powrót w domowych jadłospisach do tradycyjnych, lokalnych potraw, królujących na stołach przed II wojną światową. Dostrzega się w nich niepowtarzalność, pożywność oraz przede wszystkim to, że są przyrządzane z naturalnych produktów.

 

Różne tradycje narodowe i etniczne w południowo - wschodniej Polsce przyczyniły się do powstania tradycji kulinarnej łączących w sobie zwyczaje kuchni dworskiej, kresowej, pasterskiej, wołoskiej, żydowskiej, austro - węgierskiej i in.

Dla Podkarpacia charakterystycznym wypiekiem jest nieznany na innych terenach Polaki - proziak, który jest wyrobem wspólnym dla tradycji kulinarnych, składających się na podkarpacką kuchnię regionalną. Obecnie oprócz proziaków w spisie Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju wsi zarejestrowano 111 produktów i wyrobów regionalnych z Rzeszowszczyzny, co daje naszemu regionowi trzecie miejsce w Polsce. Wśród potraw wpisanych do Rejestru Podkarpackich Potraw Regionalnych i Tradycyjnych znajdują się również dania pochodzące z powiatu strzyżowskiego - Bułka Brytfon, Pamuła, czy Glinickie gomółki z sera krowiego.

Gospodarstwa agroturystyczne oraz Koła Gospodyń Wiejskich kultywują obecnie regionalne tradycje, przekazując receptury tradycyjnych dań z pokolenia na pokolenie. Przepisy na regionalne dania z naszego powiatu znajdziemy najłatwiej w naszym serwisie internetowym oraz w serwisie /www.kuchniaregionalna.com.pl/. Zachęcamy również do nadsyłania tego typu receptur, które zamieszczać będziemy w dziele Kuchnia Regionalna. Przepisy i opisy dań można przesyłać na adres: agnieszka.zielinska@strzyzowski.pl. Na życzenie autorów zamieszczać będziemy również ich dane osobowe pod przesłanymi recepturami.

Redakcja strzyżowski.pl

 

  ciasta
   dania_bezmiesne
   dania_miesne
         
  napoje
    pieczywo     przekaski
         
  przetwory     salatki
    zupy

 

 

 

Data dodania: 10-08-2009
liczba wyświetleń: 4628