wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Most na rzece Wisłok w ciągu drogi powiatowej nr 1917 R Czudec-Wyżne został oddany do użytku   |   Odbiór końcowy robót i oficjalne otwarcie mostu będzie miało miejsce początkiem listopada   |   Powiatowy Zarząd Dróg w Strzyżowie ogłosił przetarg na zadanie pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 1323 R Frysztak-Gogołów-Klecie wraz z przebudową przepustu w Gogołowie”; termin składania ofert – 22.10   |   Powiatowy Urząd Pracy w Strzyżowie ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie strzyżowskim (III)” oraz rezerwy ministra na 2018 r.   |   Wnioski o przyznanie środków finansowych na ten cel można składać w dniach 15-17 października br.   |   W dniach 15.10 – 13.11 ARiMR prowadzić będzie nabór wniosków w ramach „Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” finansowanej z budżetu PROW na lata 2014 – 2020   |   Koło Gospodyń Wiejskich w Jazowej obchodzi 70-lecie swojej działalności; imprezę jubileuszową zaplanowano na 13 października br.   |   Jubileusz 50 – lecia w dniach 17-18 października świętować będzie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Strzyżowie   |   W programie m.in.: Msze św. w kościele pw. Bpa J. S. Pelczara w Strzyżowie, prezentacja Ośrodka, część artystyczna, II Festiwal Pieśni Maryjnej i Patriotycznej Osób Niepełnosprawnych   |   12 października (piątek) w Szkole Podstawowej im. J. Przybosia w Gwoźnicy Górnej odbędzie się promocja książki dr. Antoniego Chuchli pt. „Parafia św. Antoniego w Gwoźnicy Górnej. Tradycja pieszych pielgrzymek”; początek spotkania o godz. 18.00   |   Na sobotę (13.10) zaplanowano m.in. koncert charytatywny „Walczę, bo kocham” przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, inscenizację historyczną „Przeprawa przez Pstragówkę” obok Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, a w gminie Frysztak rajd rowerowy nowo oznaczoną trasą „Herby”   |   16 października przypada 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową   |   Gminne Obchody XVIII Dnia Papieskiego pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa” odbędą się w niedzielę (14.10) w Szufnarowej   |   Również w niedzielę (14.10) strzyżowską Farę nawiedzą relikwie św. Stanisława Kostki; o godz. 17.30 nastąpi ich przywitanie i wprowadzenie do kościoła, a następnie wspólny różaniec poprowadzi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Historie z naszego powiatu

Kuchnia powiatu

 

„Dalej inne potrawy, a któż je wypowie!
Kto zrozumie nie znane już za naszych czasów
Te półmiski kontuzów, arkasów, blemasów,
Z ingredyjencyjami pomuchl, figatelów,
Cybetów, piżm, dragantów, pinelów, brunelów.

(...)

w słowach wydać trudno
Bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną;
Słów tylko brzęk usłyszy i rymów porządek,
Ale treści ich miejski nie pojmie żołądek.
Aby cenić litewskie pieśni i potrawy,
Trzeba mieć zdrowie, na wsi żyć, wracać z obławy."

 

A. Mickiewicz Pan Tadeusz

 

Od zarania dziejów nasi przodkowie celebrowali rytuał jedzenia. Słynne przyjęcia czy uczty szlacheckie cieszyły dużą popularnością. Podobnie i dziś - mnogość rozmaitych regionalnych dań, ich smaków i zapachów potrafi skusić każdego. Skutkiem tego jest powrót w domowych jadłospisach do tradycyjnych, lokalnych potraw, królujących na stołach przed II wojną światową. Dostrzega się w nich niepowtarzalność, pożywność oraz przede wszystkim to, że są przyrządzane z naturalnych produktów.

 

Różne tradycje narodowe i etniczne w południowo - wschodniej Polsce przyczyniły się do powstania tradycji kulinarnej łączących w sobie zwyczaje kuchni dworskiej, kresowej, pasterskiej, wołoskiej, żydowskiej, austro - węgierskiej i in.

Dla Podkarpacia charakterystycznym wypiekiem jest nieznany na innych terenach Polaki - proziak, który jest wyrobem wspólnym dla tradycji kulinarnych, składających się na podkarpacką kuchnię regionalną. Obecnie oprócz proziaków w spisie Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju wsi zarejestrowano 111 produktów i wyrobów regionalnych z Rzeszowszczyzny, co daje naszemu regionowi trzecie miejsce w Polsce. Wśród potraw wpisanych do Rejestru Podkarpackich Potraw Regionalnych i Tradycyjnych znajdują się również dania pochodzące z powiatu strzyżowskiego - Bułka Brytfon, Pamuła, czy Glinickie gomółki z sera krowiego.

Gospodarstwa agroturystyczne oraz Koła Gospodyń Wiejskich kultywują obecnie regionalne tradycje, przekazując receptury tradycyjnych dań z pokolenia na pokolenie. Przepisy na regionalne dania z naszego powiatu znajdziemy najłatwiej w naszym serwisie internetowym oraz w serwisie /www.kuchniaregionalna.com.pl/. Zachęcamy również do nadsyłania tego typu receptur, które zamieszczać będziemy w dziele Kuchnia Regionalna. Przepisy i opisy dań można przesyłać na adres: agnieszka.zielinska@strzyzowski.pl. Na życzenie autorów zamieszczać będziemy również ich dane osobowe pod przesłanymi recepturami.

Redakcja strzyżowski.pl

 

  ciasta
   dania_bezmiesne
   dania_miesne
         
  napoje
    pieczywo     przekaski
         
  przetwory     salatki
    zupy

 

 

 

Data dodania: 10-08-2009
liczba wyświetleń: 4723