wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • W 2019 r. mieszkańcy naszego powiatu mają możliwość skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w następujących punktach:   |   - mobilnym czynnym w godzinach od 7.30 do 11.30 w przeciętnym wymiarze 1 dnia w tygodniu w każdej gminie (Niebylec - poniedziałek, Wiśniowa - wtorek, Czudec - środa, Frysztak - czwartek, Strzyżów - piątek)   |   - stałym, mający swą siedzibę w budynku Administracji ZOZ w Strzyżowie przy ul. Dąbrowskiego 10, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 12.00   |   Wyciągi narciarskie „Pod Dziedzicem” w Gogołowie oraz „OazaSki w Strzyżowie” zapoczątkowały sezon narciarski 2018/2019
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Aktualności

Dąb z parku dworskiego w Wiśniowej w finale konkursu „Drzewo Roku 2016”

Dąb „Józef" z parku dworskiego w Wiśniowej zakwalifikował się do ścisłego finału konkursu „Drzewo Roku 2016" organizowanego przez Klub Gaja. 650 - letni dąb szypułkowy, mający 30 m wysokości i 675 cm obwodu, zgłoszony został przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie, Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwo Strzyżów i Fundację Cherry Home. Na wiekowy pomnik przyrody mieszkańcy naszego powiatu będą mogli głosować już w czerwcu br. na stronie www.drzeworoku.pl.

Do tegorocznej edycji konkursu „Drzewo Roku 2016" nadesłanych zostało blisko 100 zgłoszeń z całej Polski, z których jury konkursowe wybrało finałową szesnastkę tj.: gruszę, sosnę, głóg, surmię, platana, grab oraz 5 lip i 5 dębów, w tym „Józefa" zgłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Strzyżowie, Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwo Strzyżów i Fundację Cherry Home.

Historia drzewa jest ściśle związana z miejscem, w którym rośnie. Ten „żywy świadek historii" pamięta jeszcze czasy dworu, istniejącego w Wiśniowej od XVI w. Jak wspomina w swoim pamiętniku Kazimierz Mycielski, to właśnie niezwykły urok tego miejsca, a przede wszystkim ogromnych, starych dębów w ogrodzie dworskim skłonił jego dziadka do zakupu posiadłości wraz ze spalonym pałacem wybudowanym staraniem kasztelana wiślickiego Rocha Jabłonowskiego. Dąb rósł także wtedy, gdy staraniem Franciszka i Walerii Mycielskiego wraz przebudową i gruntowną przebudową pałacu wg projektu krakowskiego architekta Filipa Pokutyńskiego powiększono i nadano nowy wygląd parkowi, noszącemu ślady poprzednich styli: angielskiego i francuskiego. To dzięki polskiej gościnności i europejskiej kulturze park Mycielskich stał się wkrótce natchnieniem wielu artystów, odwiedzających Wiśniową, będącą wówczas ośrodkiem życia intelektualnego i kulturalnego naszego regionu. Jeden ze wspaniałych dębów z wiśniowskiego parku znalazł się m.in. na rewersie, będącego w powszechnym obiegu w latach trzydziestych XX w., stuzłotowego banknotu projektu malarza i rysownika - Józefa Mehoffera. Drzewo, które zapisało się na kartach historii światowego pieniądza, na pamiątkę swego twórcy nazwane zostało jego imieniem - „Józef".

Ten liczący 650 lat dąb szypułkowy jest nie tylko świadkiem historii, ale także niemym bohaterem tragicznych czasów okupacji hitlerowskiej. Jak wynika z relacji miejscowej ludności, w czasie II wojny światowej w pniu tego drzewa ukrywała się rodzina żydowska. W wydrążonym wnętrzu drzewa stworzyła sobie ona dwupoziomowe schronienie, które w górnej części drzewa umożliwiało obserwację, a w dolnej dawało bezpieczne ukrycie.

Obecnie dąb „Józef" podziwiany jest przez uczestników licznych wycieczek szkolnych, rodzinnych i indywidualnych, odwiedzających zrewitalizowany staraniem samorządu powiatowego ponad 7 ha park w Zespole Parkowo-Dworskim i Folwarcznym w Wiśniowej. Drzewo jest też obiektem fotograficznym i malarskim, gdyż w Wiśniowej nadal kultywuje się tradycje plenerów malarskich z okresu międzywojennego XX w.

Czy dąb „Józef" zostanie „Drzewem Roku 2016"? O tym zdecydują internauci w czerwcowym głosowaniu na www.drzeworoku.pl. Dlatego już dziś zachęcamy do głosowania na wiekowy pomnik przyrody z naszego powiatu.

[inf. i zdjęcie - A. Zielińska]

Data dodania: 17-03-2016
liczba wyświetleń: 1802

Pozostałe kategorie