wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Ruszyła budowa obwodnicy Strzyżowa na drodze wojewódzkiej nr 988   |   Inwestycja realizowana jest przez samorząd województwa podkarpackiego   |   11 maja 2018 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie podpisana zostanie umowa na modernizację Szpitala Powiatowego w Strzyżowie   |   W ramach projektu planuje się m.in. dobudowę nowego segmentu do budynków szpitalnych, przeniesienie i standaryzację bloków operacyjnych, zmianę dotychczasowej lokalizacji poszczególnych oddziałów, uruchomienie nowych usług m.in. w zakresie chorób układu oddechowego i in.   |   Wyłonionym w drodze postępowania przetargowego wykonawcą zadania będzie strzyżowska firma PRB „Rembud” Sp. z o.o   |   Według stanu na dzień 09.05.2018 r. wartość w/w. projektu wyniesie ponad 23 mln zł, w tym 9.999.999,98 zł stanowi dofinasowanie w ramach RPO 2014-2020, pozostała zaś kwota pokryta zostanie z budżetu powiatu   |   Jest to największy wartościowo, jak do tej pory, projekt realizowany przez samorząd powiatowy w Strzyżowie   |   12 maja (sobota) w Szkole Podstawowej w Konieczkowej odbędzie się Noc Muzeów   |   W programie m.in. wystawa mundurów i militariów, projekcja filmu i gry edukacyjne przygotowane przez IPN Oddział w Rzeszowie, wykład na temat udziału mieszkańców naszego powiatu w walce o niepodległość, konkurs strzelecki, prezentacja zabytków motoryzacji i in.
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Aktualności

Zapraszamy na wakacje do powiatu strzyżowskiego

Rozpoczęły się upragnione wakacje, a wraz z nimi sezon urlopów i wyjazdów. W tym czasie warto skorzystać z bogatej oferty rekreacyjnej, turystycznej i kulturalnej malowniczego powiatu strzyżowskiego. Duże, z zachowaną bioróżnorodnością kompleksy leśne, obiekty sportowe i rekreacyjne, niespotykane gdzie indziej zabytki, w tym fortyfikacje z okresu ll wojny światowej, szlaki turystyki pieszej, rowerowej, konnej, kajakowej, hotele i restauracje w dobrym standardzie z lokalnymi przysmakami, możliwość degustacji win produkowanych na miejscu to tylko niektóre elementy tej oferty. W okresie wakacyjnym na terenie powiatu strzyżowskiego odbędą się m.in. dwa etapy ogólnopolskich wyścigów kolarskich, zawody jeździeckie oraz XI Zlot Militarny Anlage Sud i rekonstrukcja historyczna „Tobruk 1941" pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. W lipcu i sierpniu warto odwiedzić powiat strzyżowski i tutaj wypoczywać!

Położony na pograniczu dwóch Pogórzy: Strzyżowskiego i Dynowskiego powiat strzyżowski słynie z unikatowych, cennych przyrodniczo terenów, będących ostoją dla wielu gatunków roślin i zwierząt chronionych w rezerwatach przyrody: Góra Chełm, Wielki Las i Herby oraz w obszarach chronionego krajobrazu europejskiej sieci Natura 2000. Na tym terenie znajdują się także obszary o najwyższych wartościach krajobrazowych i ekologicznych, które tworzą: Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy, Strzyżowsko-Sędziszowski Obszar Chronionego Krajobrazu oraz Hyżnieńsko-Gwoźnicki Obszar Chronionego Krajobrazu w granicach gminy Niebylec.

Urocze zakątki powiatu można przemierzyć pieszo, rowerem, konno czy kajakiem, a służą temu liczne trasy rowerowe, ścieżki przyrodnicze oraz oddany do użytku w roku bieżącym Szlak Wodny Rzeki Wisłok, który prowadzi z Wojkówki (gmina Wojaszówka, powiat krośnieński) poprzez Twierdzę, Frysztak, Kobyle (gmina Frysztak) aż do Markuszowej w gminie Wiśniowa. Jego trasa przebiega przez okolice Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego oraz malowniczy obszar zwany Bramą Frysztacką, który tworzy przepływająca przez teren powiatu rzeka Wisłok, przedzierająca się na terenie gminy Frysztak przez ciągi przebiegających poprzecznie do jej biegu pasm w/w. Pogórzy: pasmo Klonowej Góry, gdzie położone są najwyższe wzniesienia powiatu i Pogórza Strzyżowskiego (Bardo 534 m n.p.m., Chełm 532 m n.p.m.) oraz pasmo Jazowej i Królewskiej Góry (Czarnówka 491 m n.p.m.). Przy 22 km odcinku szlaku zlokalizowane zostały przystanie, przy których znaleźć można m.in. wypożyczalnię sprzętu wodnego, plac rekreacyjny, plac zabaw oraz miejsce na ognisko. Więcej informacji na temat szlaku na stronie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Frysztaku pod linkiem http://www.gosir.frysztak.pl/2017/04/szlak-wodny-rzeki-wisok-zaprasza.html.

Miłośnicy wodnej przygody mogą przepłynąć cały odcinek szlaku wodnego bądź wybrać jedną z 7 przystani do rozpoczęcia lub zakończenia przygody w kajaku. Zachęcamy do zrobienia krótkiego postoju po dopłynięciu do przystani znajdującej się przy moście Wiśniowa-Jazowa (kilometr rzeki 119 + 880). Tuż obok przystani znajduje się bowiem Zespół Parkowo-Dworski i Folwarczny w Wiśniowej, stanowiący jedno z  najcenniejszych założeń na terenie Podkarpacia. W jego skład wchodzą budynki powstałe w okresie od XVI do XIX w. z późniejszymi przebudowaniami, tj. oficyna dworska, murowany dwór, zwany pałacem i zabudowania gospodarcze z charakterystyczną piętrową bramą przejazdową, a także park z urokliwą aleją grabową i drzewami objętymi ochroną jako pomniki przyrody m.in. 650 - letni dąb „Józef" z tytułami: Polskie Drzewo Roku 2016 i Europejskie Drzewo Roku 2017.

Miłośnicy rowerów lub pieszych wędrówek znajdą w powiecie strzyżowskim urokliwe trasy rowerowe, ścieżki przyrodnicze i szlaki turystyczne oraz zlokalizowane na terenie wszystkich gmin powiatu punkty widokowe, z których przy dobrej przejrzystości powietrza można nawet podziwiać pasmo Tatr. Jednym z przykładów niezwykle malowniczych tras w naszym powiecie jest ścieżka „Dębowa" - czerwona (gmina Czudec), prowadząca przez tereny leśne koło Rezerwatu „Wielki Las" i otwarte tereny o dużych walorach krajobrazowych, przyrodniczych i turystycznych. Trasa szlaku została poprowadzona tak, aby zilustrować  różnorodną rzeźbą terenu z bogatą florą i fauną oraz liczne ślady przeszłości historycznej i dorobku kulturowego tych terenów. Po drodze warto na dłużej zatrzymać się w Czudcu i zobaczyć m.in. zabytkowe kościoły pw.: św. Marcina, który pamięta jeszcze czasy, kiedy na przeciwległym wzgórzu wznosił się zamek, po którym do dnia dzisiejszego pozostały kamienne mury ukryte w ziemi oraz Św. Trójcy z I połowy XVIII w. podniesiony do rangi Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, odrestaurowane dwory: Wiktorów (róg ul. Strumykowej i ul. Witosa) i Uznańskich (obecnie Zespół Szkół w Czudcu), zespół drewnianej, galicyjskiej zabudowy mieszkalnej z zachowanymi fragmentami XIX w. pierzei rynkowych, a w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej (dawnej synagogi) eksponaty, dokumentujące wielowiekową historię Żydów w Czudcu. Liczącą 27 km trasę można przemierzyć rowerem (ok. 4 h) lub pieszo (ok. 8 h), podziwiając po drodze piękne widoki na dolinę Wisłoka, kotlinę czudecką oraz Lubenię i Rzeszów. Na miłośników aktywnego wypoczynku na trasie czekają także specjalnie do tego przygotowane miejsca, gdzie m.in. można odpocząć i zapalić ognisko. Podobne ścieżki znajdziemy także w gminach Frysztak, Niebylec, Strzyżów i Wiśniowa. Więcej szczegółowych informacji w naszym serwisie pod ikonami: Na rower, Wycieczki piesze.

Pragnącym oddać się zadumie, refleksji i modlitwie polecamy Zakątek Matki Bożej Fatimskiej, który powstał tuż obok kościoła w Połomi (gmina Niebylec) jako dar Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II za jego pontyfikat. Turyści - pielgrzymi mogą się tutaj modlić przy stacjach Drogi Krzyżowej oraz licznych kapliczkach, w których znajdują się figury wielu świętych. Będąc w Połomi, nie sposób nie zobaczyć zabytkowego kościoła pw. św. Mikołaja, a w nim późnogotyckiego tryptyku, będącego prawdopodobnie kopią starszego obrazu ołtarzowego, który jak głosi legenda ofiarował król Władysław Jagiełło, przebywający w okolicznych lasach na łowach myśliwskich. Warto także zajrzeć do Muzeum Regionalnego „Gajówka", w którym zobaczyć można kilkaset eksponatów, w tym szereg przedmiotów z życia codziennego, a także kącik poświęcony Henrykowi Jackowi, mało znanemu połomskiemu aktorowi i poecie, który zginął podczas II wojny światowej (ok. 1940 r.).

Ciekawe i aktywne formy spędzania czasu, w tym m.in. przejażdżki bryczką lub wozem turystycznym po okolicy, jazdę konną, wczasy lub weekend w siodle, zdobywanie szczytów na szlaku „Małe Bieszczady", rozgrywki paintballowe, strzelanie z łuku i rzut lassem, zabawę w dmuchanych kulach tzw. Bodyzorb, chodzenie po ogniu, mobilną ściankę wspinaczkową, karmienie ryb w stawie, grzybobranie, wizytowanie winnic, udział w procesie przerobu i degustację win oraz różnego rodzaju warsztaty, w tym ceramiczne, bibułkarskie, taneczne, pieczenia chleba czy z mistrzami psich zaprzęgów, a także degustacje smakołyków regionalnych, pieczenie ziemniaka w ognisku, biesiady grillowe i pikniki plenerowe, a dla dzieci dmuchańce i namiot indiański „tipi" oferują rozsiane po naszym terenie liczne gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne, ośrodki wypoczynkowe i winnice. Dodatkową atrakcją naszego terenu są z pewnością zagrody ze zwierzętami, w tym m.in. lamami, danielami, owcami kameruńskimi i kucykami, które można nie tylko zobaczyć, ale też nakarmić i pogłaskać. Informacje i dane teleadresowe dostępne są w naszym serwisie pod odpowiednimi ikonami.

Niewątpliwą atrakcją naszego terenu są także cieszące się dużym powodzeniem obiekty sportowe i rekreacyjne, tj. m.in. Kryta Pływalnia „Otylia", korty tenisowe i boiska sportowe w Strzyżowie, otwarte kąpieliska wraz z przyległym kompleksem rekreacyjno - sportowym we Frysztaku, sportowe boiska wielofunkcyjne „Orlik" w Strzyżowie i Wiśniowej i in.

W upalne, wakacyjne dni z pewnością doskonale sprawdzą się frysztackie baseny o ponad 6500 m² powierzchni wody. Do dyspozycji pasjonatów pływania Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Frysztaku oddaje basen dla dzieci - brodzik z atrakcjami wodnymi, basen sportowy o wymiarach 25 m x 20 m oraz głębokości od 1,80 m do 2,20 metra, basen rekreacyjny: o wymiarach 12,5 m x 20 m oraz głębokości 1,20 m oraz zjeżdżalnię wodną - ślimak o wysokości  6 m i długości 62,3 m, udostępnianą nieodpłatnie dla wszystkich klientów kąpieliska. Miłośnicy gier zespołowych znajdą tutaj m.in.: nowoczesny kort tenisowy, boisko plażowe i trawiaste boisko uniwersalne, a biernego wypoczynku miejsce do opalania lub leniuchowania w kojącym cieniu drzew. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Szczegółowe informacje - www.gosir.frysztak.pl.

W pochmurne dni idealnie sprawdzi się prowadzony przez Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji w Strzyżowie Park Wodny, który oferuje kompleks basenów, w tym jeden sportowy o długości 25 m z sześcioma torami do pływania i drugi przeznaczony do nauki pływania o zmiennej głębokości 0.9 m, odcinek „dzikiej rzeki", czyli kanału z silnym prądem wodnym oraz gejzerami podwodnymi, dwa baseny jacuzzi dla 6 i 12 osób, zjeżdżalnię o długości 60 m, a także saunę, łaźnię parową, kąpiel perełkową i grotę solną. Atrakcją, która z pewnością przyciągnie całe rodziny, będzie wodny tor przeszkód WIBIT, który w dniach 8-16 lipca br. i 12-20 sierpnia br. zostanie zamontowany na niecce sportowej. CSTiR w Strzyżowie oferuje także boisko wielofunkcyjne do gry w siatkówkę, koszykówkę i piłkę nożną, a przy ul. Mostowej korty tenisowe. Więcej informacji pod adresem www.parkwodny.cstr.pl i www.cstr.pl.

Walory turystyczne powiatu strzyżowskiego podnoszą także ciekawe zabytki kultury materialnej, wśród których wymienić można m.in. sakralne budownictwo drewniane, w tym świątynie i cerkwie należące do Szlaku Architektury Drewnianej Podkarpacia w Lutczy, Lubli, Gogołowie i Bonarówce, zabytkowe, murowane kościoły w Dobrzechowie, Czudcu, Strzyżowie, Połomi, Wysokiej Strzyżowskiej, Niebylcu, Niewodnej i Frysztaku, a także cerkwie: drewniana w Bliziance i murowana w Oparówce, ciekawe układy urbanistyczne (w Czudcu, Strzyżowie), zespoły dworskie w różnych miejscowościach m.in. w Strzyżowie, Czudcu, Wiśniowej i Babicy, zabytkowe wiatraki w Różance, a także przydrożne krzyże i kapliczki, w tym m.in. zabytkowa, drewniana kapliczka Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wzniesiona na szczycie Góry Chełm (gmina Frysztak) na pamiątkę drewnianej świątyni pw. Św. Heleny wybudowanej - jak podają źródła - przed wiekami przez Cystersów z Koprzywnicy lub Benedyktynów z Tyńca.

Z całą pewnością unikalnym w skali europejskiej zabytkiem sztuki fortyfikacyjnej są niemieckie tunele schronowe w Strzyżowie pod Górą Żarnowską (tunel podziemny) i na pograniczu Stępiny i Cieszyny (tunel naziemny). Wybudowane w latach 1940-1941 przez największą niemiecką organizację budowlaną „Todta" na zlecenie Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych hitlerowskiego Wehrmachtu kompleksy schronów składały się z wielu obiektów o różnym przeznaczeniu, z których do dnia dzisiejszego w Strzyżowie zachował się tunel schronowy wraz z tunelem instalacyjnym oraz schrony zaplecza technologicznego, zaś w Stępinie i Cieszynie siedem budowli o konstrukcji żelbetowej, w tym największa z nich: naziemny tunel schronowy o długości ponad 400 m. Mimo że do dzisiaj nie udało się ustalić ich przeznaczenia i lokalizacji właśnie w powiecie strzyżowskim, obiekty te musiały mieć istotne znaczenie dla III Rzeszy, skoro w sierpniu 1941 r. chciał się nimi pochwalić sam Adolf Hitler przed swoim sojusznikiem Benito Mussolinim. W tunelu schronowym w Strzyżowie zatrzymał się wówczas pociąg sztabowy Hitlera „Ameryka", a do spotkania doszło na terenie kwatery w Stępinie.

Na miłośników historii czekają także m.in. Ekomuzeum „Góry Wolności" we Frysztaku, Galeria Przybytku Wiejskiego w Gogołowie, Muzeum Społeczne Gminy Niebylec w Konieczkowej, Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka w Strzyżowie, Folwark Golcówka w Wysokiej Strzyżowskiej oraz Izby Pamięci: „Jak żyli i pracowali nasi przodkowie" w Szufnarowej i Wincentego Witosa w Markuszowej. Warto także odwiedzić Gwoźnicę Górną, by zobaczyć XIX - wieczną zagrodę Antoniego Błądzińskiego, w której do 2010 r. mieściło się muzeum biograficzne Juliana Przybosia, a na miejscowym cmentarzu grób poety. Przebywając w Gwoźnicy Górnej, warto również wybrać się na pobliskie wzgórze Patria (506 m n.p.m.), skąd można podziwiać rozległą i niezwykle malowniczą panoramę Pogórza Dynowskiego. Więcej szczegółowych informacji w naszym serwisie pod ikonami: Zabytki, Zespoły schronowe oraz Muzea i Izby pamięci.

Atrakcyjność pobytu w powiecie strzyżowskim podnosi bogata oferta imprez kulturalnych, sportowych i turystycznych przygotowanych przez ośrodki kultury, sportu i turystyki, a także biblioteki i muzea działające na terenie naszego powiatu. Na uwagę zasługują m.in. Dni Ziemi Frysztackiej i Dni Gminy Niebylec organizowane w dniach 30 czerwca - 2 lipca br., święto malinowe w Połomi, piknik przy Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej pod hasłem „Dąb Józef dziękuje za głosy" (23 lipca br.), X Międzynarodowy Plener Malarski „Wiśniowa Pachnąca Malarstwem" (30 lipca - 13 sierpnia), święto plonów, w tym tegoroczne powiatowo - gminne organizowane 9 września br. w Czudcu, a dla dzieci i młodzieży różnego rodzaju zajęcia taneczno - rekreacyjno - sportowe, plastyczne i literackie, warsztaty rękodzielnicze, kulinarne i wokalne oraz wystawy tematyczne m.in. „Baśniowy świat islamu", „W dawnej kuchni" i „Front wschodni (1941-1944) w znaleziskach militarnych z terenu powiatu strzyżowskiego". Wakacyjną ofertę ośrodków uzupełnia repertuar Kina „Strzyżów", który w okresie wakacyjnym proponuje najmłodszym obejrzenie bajek i filmów: „Balerina", „Zakwakani", „Vaiana - skarb oceanu" i „Ozzy". Więcej informacji na ten temat na stronach poszczególnych placówek oraz plakatach i ulotkach.

Gratką dla pasjonatów kolarstwa będą z pewnością przebiegające przez obszar naszego powiatu wyścigi kolarskie: „Solidarności" i Olimpijczyków (30.06) i Tour de Pologne (02.08), dla fanów motoryzacji - Rajd Rzeszowski, w ramach którego w naszym powiecie przewidziano: odcinek testowy w Bliziance (31.07) oraz OS 2/4 w Pstrągowej (04.08) i OS 8/11 w Wysokiej Strzyżowskiej (05.08), a dla miłośników jeździectwa zawody konne organizowane na Hipodromie Jeździeckiego Klubu Sportowego „Pogórze" w Gliniku Zaborowskim (04-05.07, 21-23.07, 08-09.08, 25-27.08). W dniach 18 - 20 sierpnia br. w Stępinie, na terenie schronu kolejowego planowany jest XI Zlot Militarny Anlage Sud i rekonstrukcja historyczna „Tobruk 1941", nad którym patronat honorowym objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

Zapraszamy zatem do skorzystania z wybranej oferty i spędzenia wakacji bądź weekendu w naszym powiecie.


[zdjęcie ze strony GOSiR Frysztak, oprac. A. Zielińska]

Data dodania: 29-06-2017
liczba wyświetleń: 402

Pozostałe kategorie