wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Serdecznie zapraszamy na "Wielki Piknik w Cieniu Dębu"   |   Impreza odbędzie się 23 lipca br. w Zespole Parkowo - Dworskim i Folwarcznym w Wiśniowej   |   W programie m.in.:   |   od godz. 13.00 – Bieg przełajowy o Złoty Liść „Józefa”; dla uczestników atrakcyjne nagrody   |   od godz. 15.00 – Koncerty zespołów. Wystąpią m.in.: Polonijny Zespół Pieśni i Tańca „Polonez” z Kanady, Scream Maker, Yellow Horse, Grupa Teatralna z Kozłówka oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wisznia” z Wiśniowej   |   Ponadto w programie przewidziano: degustację potraw regionalnych, stoiska rękodzielnicze, park zabaw dla dzieci, bufet i inne atrakcje   |   Projekt samorządu powiatowego w Strzyżowie dotyczący rewitalizacji zabytkowej oficyny w Wiśniowej wybrany do dofinansowania   |   W ramach gruntownego remontu budynku przewidziano m.in. odnowienie ciekawych, zabytkowych polichromii sufitowych   |   W obiekcie powstaną dostępne dla zwiedzających sale ekspozycyjne na wystawy stałe i czasowe   |   Szpital Powiatowy w Strzyżowie znalazł się w gronie szpitali, które weszły do Systemu Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia Świadczeń Opieki Zdrowotnej, potocznie zwanego siecią szpitali   |   Nasz placówka znalazła się na I poziomie zabezpieczenia zdrowotnego   |   Do końca lipca br. absolwenci gimnazjów wybierający kontynuację kształcenia w szkołach powiatowych, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu oraz absolwenci tych szkół mogą składać wnioski o przyznanie stypendiów z Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. Jana Przecławczyka   |   Więcej informacji, w tym wzór wniosku w naszym serwisie w cz. Stypendia i pomoc dla młodzieży   |   Do 28 lipca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020   |   Rolnicy mogą ubiegać się o środki na inwestycje w rozwój produkcji mleka krowiego, prosiąt i bydła mięsnego   |   Rozpoczęły się zapisy do Grupy Świętego Andrzeja Boboli, która 4 sierpnia br. w ramach 40. Pieszej Pielgrzymki wyruszy z Rzeszowa na Jasną Górę   |   Więcej informacji http://www.pielgrzymka.rzeszow.pl/sw-andrzej.html
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
blank
bn_bip
blank
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Sport i turystyka

74. Tour de Pologne w powiecie strzyżowskim

W dniach od 29 lipca do 4 sierpnia organizowany jest 74. wyścig kolarski Tour de Pologne, który składać się będzie z 7 etapów. Trasa jednego z nich biegnie drogami w powiecie strzyżowskim. Sportowa atrakcja wiąże się także z pewnymi utrudnieniami dla kierowców i mieszkańców powiatu.


Na trasie 74. Tour de Pologne, którego głównym organizatorem jest tradycyjnie Lang Team sp. z o.o. znalazło się kilka nowości. Wyścig kolarski, który jest częścią elitarnego kalendarza World Tour, rozpocznie się w Krakowie 29 lipca, a zakończy w Bukowinie Tatrzańskiej 4 sierpnia. Impreza zyskała nowego sponsora generalnego, na żółtej koszulce lidera znajdzie się logo Carrefoura. Ważną informacją jest brak etapu jazdy indywidualnej na czas, który kończył TdP w latach 2013-16 i decydował o losach klasyfikacji generalnej. Organizatorzy ograniczyli także liczbę rund w miastach. W sumie do przejechania jest 1.150 km, trzy etapy są płaskie, dwa górskie i dwa pagórkowate. Wśród nich etap etap 5. (2 sierpnia) z Olimpu Nagawczyny do Rzeszowa (130 km), który wiedzie drogami w powiecie strzyżowskim.


Kolarskie ściganie rozpocznie się w Krakowie sobotnim etapem dla sprinterów (137 km). Dzień później także sprint pod katowickim Spodkiem. Trzeci etap zakończy się w Szczyrku. Następnie pierwszy etap na tarasie z Zawiercia do Zabrza. Będzie to debiut blisko 200-tysięcznego miasta na mapie Tour de Pologne. Etap będzie najdłuższy w całym wyścigu, bo liczący 238 km. W Zabrzu zaplanowano trzy przejazdy. Dla odmiany 5. etap będzie najkrótszy. Peleton ruszy z Nagawczyny do Rzeszowa (130 km) drogami naszego Pogórza. Po ostatniej górskiej premii do mety jest nieco ponad 10 km. Szósty i siódmy etap to dobrze znane trasy na Podhalu. Do pokonania będzie pięć górskich premii pierwszej kategorii. Wielki finisz TdP odbędzie się tym razem w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie do pokonania jest aż sześć górskich premii.


Warto zaznaczyć, że w tegorocznym Tourze wystąpi mistrz świata Peter Sagan. To powrót słowackiego kolarza do Polski po sześciu latach. W 2011 roku Sagan wygrał 68. Tour de Pologne. „To mój największy sukces" - powtarzał wówczas, a zwycięstwo w tym wyścigu otworzyło mu drzwi do wielkiej kariery. W późniejszych latach Sagan wygrywał etapy Tour de France, Vuelta a Espana, seryjnie triumfował w klasyfikacji punktowej Wielkiej Pętli, zdominował wiele klasyków, a przede wszystkim zdobył dwa tytuły mistrza świata. W 2015 roku wywalczył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego w Richmond, a rok później obronił tytuł w Katarze. I właśnie w tęczowej koszulce mistrza świata pojawi się na Rynku Głównym w Krakowie, w etapie rozpoczynającym Tour de Pologne.


5. etap tegorocznego Tour de Pologne, którego trasa przebiega przez powiat strzyżowski, rozpocznie się 2 sierpnia o godz. 13.30. Start honorowy nastąpi w Olimpie Nagawczynie z dojazdem na ostry start, a potem drogami przez: Dębicę, Zawadę, Lubzinę, Okonin, Łączki Kucharskie, Wielopole Skrzyńskie i Nawsie. Na teren powiatu kolarze wjadą drogą powiatową w miejscowości Zawadka (gm. Strzyżów). Dalej przez Grodzisko, Tropie, Strzyżów (rynek, rondo) i dalej drogą wojewódzką nr 988. Po minięciu Strzyżowa przez Żarnową, Czudec, Babicę, gdzie skręcą w stronę Lubeni, w której zlokalizowano górską premię II kat. Następnie przez Straszydle do Tyczyna (kolejna górska premia) i dalej ulicami Rzeszowa, gdzie zaplanowano m.in. górską premię i metę 4. etapu. Metę i miasteczko Touru zaplanowano przy al. Cieplińskiego w Rzeszowie.


W związku z zaplanowanym na dzień 2 sierpnia 5. etapem wyścigu kolarskiego Tour de Pologne należy spodziewać się pewnych utrudnień na drogach dojazdowych do Strzyżowa, a szczególnie na drodze powiatowej Zawadka-Strzyżów oraz w samym mieście Strzyżowie. Przejazd kolarzy przez Zawadkę i Grodzisko planowany jest w godzinach od ok. 14.30 do 14.40 a przez Strzyżów w godz. od 14.40-14.55. Ograniczenia ruchu i utrudnienia pojawią się zarówno w planowanym ww. czasie Touru jak i przed przejazdem kolarzy.


[opr. W. Plezia]

Data dodania: 17-07-2017
liczba wyświetleń: 54

Pozostałe kategorie