wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Zapraszamy do składania ofert na wykonanie nowego portalu internetowego samorządu powiatowego w Strzyżowie   |   Oferty można składać do 26 stycznia br.   |   Więcej informacji w dziale Ogłoszenia o przetargach   |   Przy Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza i Zespole Szkół Technicznych w Strzyżowie prowadzone są roboty budowlane związane z modernizacją boisk sportowych i kortu tenisowego   |   Trwają także prace przy rewitalizacji drugiej części zabudowań gospodarczych w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej   |   Od 11.01.2018 r. w Galerii Miejskiej w Strzyżowie (Rynek 15) oglądać można wystawę fotografii pt. „Wiatraki Ziemi Strzyżowskiej na tle siłowni wiatrowych Podkarpacia” wykonanych przez Grażynę Stojak. Wystawa potrwa do 2 kwietnia br.   |   W Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej obejrzeć można wystawę poświęconą Kazimierzowi Pułaskiemu – bohaterowi Polski i Stanów Zjednoczonych w 250. rocznicę wybuchu konfederacji barskiej   |   Strzyżowski Dom Kultury "Sokół" zaprasza 13 stycznia 2018 r (sobota) na godz.18:oo na koncert Art Music Trio w ramach Noworocznych Impresji Muzycznych. (II piętro, sala konferencyjna DK)   |   Na 17 stycznia 2018 r. na godz. 17. zaplanowano w Bibliotece Publicznej w Strzyżowie spotkanie historyczno-kulturalne pt. „Szabat Szalom! Święto żydowskie”. Spotkanie organizowane jest w ramach Światowego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Sport i turystyka

74. Tour de Pologne w powiecie strzyżowskim

W dniach od 29 lipca do 4 sierpnia organizowany jest 74. wyścig kolarski Tour de Pologne, który składać się będzie z 7 etapów. Trasa jednego z nich biegnie drogami w powiecie strzyżowskim. Sportowa atrakcja wiąże się także z pewnymi utrudnieniami dla kierowców i mieszkańców powiatu.


Na trasie 74. Tour de Pologne, którego głównym organizatorem jest tradycyjnie Lang Team sp. z o.o. znalazło się kilka nowości. Wyścig kolarski, który jest częścią elitarnego kalendarza World Tour, rozpocznie się w Krakowie 29 lipca, a zakończy w Bukowinie Tatrzańskiej 4 sierpnia. Impreza zyskała nowego sponsora generalnego, na żółtej koszulce lidera znajdzie się logo Carrefoura. Ważną informacją jest brak etapu jazdy indywidualnej na czas, który kończył TdP w latach 2013-16 i decydował o losach klasyfikacji generalnej. Organizatorzy ograniczyli także liczbę rund w miastach. W sumie do przejechania jest 1.150 km, trzy etapy są płaskie, dwa górskie i dwa pagórkowate. Wśród nich etap etap 5. (2 sierpnia) z Olimpu Nagawczyny do Rzeszowa (130 km), który wiedzie drogami w powiecie strzyżowskim.


Kolarskie ściganie rozpocznie się w Krakowie sobotnim etapem dla sprinterów (137 km). Dzień później także sprint pod katowickim Spodkiem. Trzeci etap zakończy się w Szczyrku. Następnie pierwszy etap na tarasie z Zawiercia do Zabrza. Będzie to debiut blisko 200-tysięcznego miasta na mapie Tour de Pologne. Etap będzie najdłuższy w całym wyścigu, bo liczący 238 km. W Zabrzu zaplanowano trzy przejazdy. Dla odmiany 5. etap będzie najkrótszy. Peleton ruszy z Nagawczyny do Rzeszowa (130 km) drogami naszego Pogórza. Po ostatniej górskiej premii do mety jest nieco ponad 10 km. Szósty i siódmy etap to dobrze znane trasy na Podhalu. Do pokonania będzie pięć górskich premii pierwszej kategorii. Wielki finisz TdP odbędzie się tym razem w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie do pokonania jest aż sześć górskich premii.


Warto zaznaczyć, że w tegorocznym Tourze wystąpi mistrz świata Peter Sagan. To powrót słowackiego kolarza do Polski po sześciu latach. W 2011 roku Sagan wygrał 68. Tour de Pologne. „To mój największy sukces" - powtarzał wówczas, a zwycięstwo w tym wyścigu otworzyło mu drzwi do wielkiej kariery. W późniejszych latach Sagan wygrywał etapy Tour de France, Vuelta a Espana, seryjnie triumfował w klasyfikacji punktowej Wielkiej Pętli, zdominował wiele klasyków, a przede wszystkim zdobył dwa tytuły mistrza świata. W 2015 roku wywalczył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego w Richmond, a rok później obronił tytuł w Katarze. I właśnie w tęczowej koszulce mistrza świata pojawi się na Rynku Głównym w Krakowie, w etapie rozpoczynającym Tour de Pologne.


5. etap tegorocznego Tour de Pologne, którego trasa przebiega przez powiat strzyżowski, rozpocznie się 2 sierpnia o godz. 13.30. Start honorowy nastąpi w Olimpie Nagawczynie z dojazdem na ostry start, a potem drogami przez: Dębicę, Zawadę, Lubzinę, Okonin, Łączki Kucharskie, Wielopole Skrzyńskie i Nawsie. Na teren powiatu kolarze wjadą drogą powiatową w miejscowości Zawadka (gm. Strzyżów). Dalej przez Grodzisko, Tropie, Strzyżów (rynek, rondo) i dalej drogą wojewódzką nr 988. Po minięciu Strzyżowa przez Żarnową, Czudec, Babicę, gdzie skręcą w stronę Lubeni, w której zlokalizowano górską premię II kat. Następnie przez Straszydle do Tyczyna (kolejna górska premia) i dalej ulicami Rzeszowa, gdzie zaplanowano m.in. górską premię i metę 4. etapu. Metę i miasteczko Touru zaplanowano przy al. Cieplińskiego w Rzeszowie.


W związku z zaplanowanym na dzień 2 sierpnia 5. etapem wyścigu kolarskiego Tour de Pologne należy spodziewać się pewnych utrudnień na drogach dojazdowych do Strzyżowa, a szczególnie na drodze powiatowej Zawadka-Strzyżów oraz w samym mieście Strzyżowie. Przejazd kolarzy przez Zawadkę i Grodzisko planowany jest w godzinach od ok. 14.30 do 14.40 a przez Strzyżów w godz. od 14.40-14.55. Ograniczenia ruchu i utrudnienia pojawią się zarówno w planowanym ww. czasie Touru jak i przed przejazdem kolarzy.


[opr. W. Plezia]

Data dodania: 17-07-2017
liczba wyświetleń: 549

Pozostałe kategorie