wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • 19 sierpnia br. w kamieniołomie w Stępinie odbędzie się rekonstrukcja walk o Tobruk z 1941 r. w ramach „XI Międzynarodowego Zlotu Militarnego Anlage Sud”; początek imprezy o godz. 15.00   |   Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda   |   Zapraszamy wykonawców do składania ofert w przetargach ogłoszonych przez Powiatowy Zarząd Dróg w Strzyżowie głównie w zakresie budowy chodników tj. na: przebudowę drogi powiatowej nr 1915 R Pstrągowa - Nowa Wieś z podziałem na trzy zadania realizowane w: Nowej Wsi, Pstrągowej i Czudcu; przebudowę drogi powiatowej nr 1323R Frysztak-Gogołów-Klecie (trzy odcinki)   |   Szczegółowe informacje w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatowego Zarządu Dróg w Strzyżowie   |   Oferty można składać do 28.08. 2017 r. i do 01.09.2017 r.   |   Zarząd Powiatu Strzyżowskiego zaprasza także do składania ofert na prace budowlane polegające na modernizacji dachu i przebudowie budynku stajni w zespołu parkowo-dworskim w Wiśniowej na salę wielofunkcyjną z zapleczem gastronomicznym i pokoje noclegowe na poddaszu   |   Oferty można składać do 29.08. 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Strzyżowie   |   Szczegółowe informacje na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Strzyżowie   |   20 sierpnia br. na placu przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie oraz przy Domu Ludowym w Szufanrowej (gmina Wiśniowa) odbędą się doroczne, gminne Święta Plonów   |   W gminach Frysztak (stadion GOSiR Frysztak) i Niebylec (plac sportowy w Konieczkowej) dożynki odbyły się w święto Matki Boskiej Zielnej - 15 sierpnia br.   |   Tegoroczne powiatowo – gminne dożynki będą miały miejsce 9 września br. w Czudcu   |   Impreza połączona będzie z uroczystościami 15-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Czudcu   |   W programie zaplanowano m.in.: polową Mszę św., prezentację wieńców i grup dożynkowych, występ zespołu „Mały Śląsk”, koncert gwiazdy wieczoru – Eleni i in.
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
blank
bn_bip
blank
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Aktualności

Wielki Piknik w Cieniu Dębu

Bieg przełajowy i konkurs wiedzy z atrakcyjnymi nagrodami, koncerty zespołów tanecznych i wokalnych, gwiazda wieczoru „Scream Maker", regionalne potrawy, stoiska rękodzielnicze to tylko niektóre z atrakcji „Wielkiego Pikniku w Cieniu Dębu". Impreza miała miejsce 23 lipca 2017 r. w Zespole Parkowo - Dworskim i Folwarcznym w Wiśniowej, a jej organizatorami byli: Powiat Strzyżowski, Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Gmina Wiśniowa, Ośrodek Kultury w Wiśniowej, Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Strzyżów oraz Fundacja Cherry Home.

„Wielki Piknik w Cieniu Dębu" rozpoczął się wspaniałym biegiem przełajowym, na starcie którego stanęli zawodnicy i zawodniczki z różnych stron naszego powiatu, a także przebywający w naszym regionie goście m.in. z województwa śląskiego. Mimo trudów biegu, wszyscy uczestnicy kończyli go z uśmiechem na ustach, chwaląc sobie świetną atmosferę towarzyszącą imprezie, a także niezwykłą magię miejsca, gdyż bieg rozgrywany był w zabytkowym parku, zrewitalizowanym staraniem samorządu powiatowego w Strzyżowie. Więcej informacji na temat I Powiatowego Biegu Przełajowego o Złoty Liść „Józefa" w naszym serwisie, w dziale Sport i Turystyka.

Tuż po zakończonym biegu i rozdaniu nagród Wicestarosta Strzyżowski Pan Jan Stodolak i Wójt Gminy Wiśniowa Pan Marcin Kut dokonali oficjalnego otwarcia „Wielkiego Pikniku w Cieniu Dębu". Impreza zorganizowana została w podziękowaniu dla mieszkańców powiatu strzyżowskiego, Podkarpacia i całej Polski, a także Polonii za oddane głosy, dzięki którym dąb „Józef" z Wiśniowej może szczycić się dwoma tytułami: Polskiego Drzewa Roku 2016 i Europejskiego Drzewa Roku 2017. Tę część pikniku poprowadził Pan Grzegorz Tomaszewski, pracownik Ośrodka Kultury w Wiśniowej, a jednocześnie radny Rady Powiatu Strzyżowskiego.

Plac wokół zabudowań dworskich, mimo kapryśnej pogody, pełen był gwaru i wesołej zabawy. Na najmłodszych uczestników czekały liczne atrakcje m.in. przejażdżka kucykiem lub bryczką, dmuchana zjeżdżalnia, tor samochodzikowy, malowanie twarzy czy wata cukrowa oraz popcorn. Uwagę dorosłych przyciągały liczne stoiska wystawiennicze lokalnych artystów - rękodzielników i wytwórców produktów lokalnych. Można było zamówić lub od razu kupić m.in. haftowane obrazy, serwetki, bombki, jajka wyszywane haftem richelieu bądź wykonane na szydełku, pojemniki, wazony lub butelki zdobione techniką decoupage, ręcznie wykonane kartki okolicznościowe, biżuterię, obrazy malowane na płótnie i desce, miód z domowej pasieki, wyroby ekologiczne, w tym m.in. różnego rodzaju mydełka m.in. z koziego mleka, pomadki ochronne, dżemy - galaretki, a także książki, widokówki, bajki dla dzieci i in. Ponadto na uczestników pikniku czekała skrzynia pełna niespodzianek, wystawa dawnych sprzętów gospodarstwa domowego oraz konkurs wiedzy na temat drzewa dąb „Józef".

Na scenie plenerowej Zespołu Parkowo - Dworskiego i Folwarcznego w Wiśniowej w kilku odsłonach wystąpiły zespoły folklorystyczne z Kanady, Kozłówka i Wiśniowej. Założony w 1982 r. przez dra Walentego Michalika, który do chwili obecnej pełni funkcję dyrektora artystycznego i choreografa zespołu, Polonijny Zespół Pieśni i Tańca „Polonez" z Kanady zaprezentował znane i podziwiane tańce polskie m.in. tańce żywieckie, suitę tańców i przyśpiewek Lachów Sądeckich oraz polonez do muzyki Wojciech Kilara, a na zakończenie charakterystyczny dla Ameryki styl country. Członkowie zespołu, biorącego udział w XVII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych - Rzeszów 2017, staropolskim zwyczajem przywitani zostali chlebem i solą, a na pożegnanie otrzymali kosz słodkości, drobne gadżety oraz oryginalne wydanie Trylogii Sienkiewicza. Miejscowy, rodzimy folklor przedstawiły z kolei: Grupa Teatralno - Wokalna z Kozłówka prowadzona przez Panią Agatę Wójcik oraz działający przy Ośrodku Kultury w Wiśniowej Zespół Pieśni i Tańca „Wisznia". W wykonaniu młodych artystów publiczność usłyszała utwory ludowe w zupełnie nowych, często współczesnych aranżacjach m.in. „Od bucka do bucka", „Dziewczyny, dziewczyny" czy „Gdzieś ze skalnego Podhala". Starsi zaprezentowali tańce strzyżowskie, rzeszowskie i krośnieńskie m.in. krzyżoki, okrągloki, przepióreczkę i poleczki. Brawurowe wykonanie i kunszt choreograficzny wszystkich zespołów sprawiły, że publiczność gromkimi brawami dziękowała artystom za ich barwne koncerty.

Wieczorem dla uczestników zagrała strzyżowska formacja Yellow Horse, nawiązująca w swej muzyce do niezwykle klimatycznej muzyki lat 60' i 70'. Ich aranżacje to połączenie southern rocka, teksańskiego country i rock&rolla, z domieszką rodzimych, bieszczadzkich brzmień. Na koncercie trio akustyczne wykonało m.in. covery największych hitów w swoim niepowtarzalnym stylu. Gwiazdą wieczoru był warszawski, heavymetalowy zespół Scream Maker z niezwykle charyzmatycznym wokalistą Sebastianem. Swym wyrazistym, niezwykle mocnym i  elektryzującym głosem, a także żywiołowym temperamentem artysta, pochodzący z Dobrzechowa, tak oczarował rozbawioną publiczność, że ta gromkimi brawami wymogła na muzykach utwór na bis.

Każdy, kto zmęczył się zabawą, mógł zregenerować swoje siły na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich, gdzie czekały suto zastawione stoły z regionalnymi wyrobami, ciastami, sokami i nalewkami. Były też pierogi, gołąbki, racuchy, chleb i masło domowej roboty, a także bigos i kiełbaski z grilla.

[Inf. i zdjęcia - A. Zielińska]

 

 

zobaczzdjecia

 

Data dodania: 25-07-2017
liczba wyświetleń: 216

Pozostałe kategorie