wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Zapraszamy 17.02.2018 r. na XIII Rajd Narciarsko Pieszy o Puchar Przechodni Starosty Strzyżowskiego do Siedliska Janczar w Pstrągowej   |   Rajd zaplanowano na trzech trasach: ze Strzyżowa (od leśniczówki w Łętowni) od godz. 10.00, z Wielopola Skrzyńskiego od godz. 9.00. i z Woli Zgłobieńskiej (trasa survivalowa) od godz. 8.00.   |   Zakończenie - w Siedlisku Janczar w Pstrągowej ok. godz. 14.00.   |   W kościele katolickim rozpoczął się okres Wielkiego Postu   |   W parafiach na terenie powiatu strzyżowskiego w tym okresie odbywać się będą okolicznościowe, tradycyjne nabożeństwa, w tym m.in. procesje drogi krzyżowej   |   Budowa mostu na rzece Wisłok w Czudcu, modernizacja nawierzchni drogi powiatowej w Lutczy, budowa chodników w Gwoźnicy to niektóre prace zaplanowane do wykonania na drogach powiatowych na 2018 r.   |   Powiat Strzyżowski w 2018 r. kontynuuje również prace budowlane w zabytkowych obiektach w Wiśniowej oraz w budynkach administracyjnych w Strzyżowie, a także projekt dotyczący wyposażenia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego we Frysztaku
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Aktualności

Otwarcie Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej

21 września 2017 r. w Konieczkowej miało miejsce uroczyste otwarcie Muzeum Silników Stacjonarnych, czyli pierwszej w Polsce placówki w całości poświęconej tym zabytkom. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządu powiatowego w Strzyżowie Pan Jan Stodolak Wicestarosta Strzyżowski i Pan Jacek Boho Sekretarz Powiatu. Aktu poświęcenia muzeum dokonał Ks. dr Czesław Goraj, Proboszcz Parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu.

Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej powstało w budynku po dawnym Kółku Rolniczym w Konieczkowej. Opiekę nad tym przedsięwzięciem sprawuje Fundacja Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej, w skrócie Fundacja „S". Literka „S" nawiązuje do słynnych, powojennych silników  polskich tzw. „Esiaków". Większość zbiorów pochodzi z prywatnych kolekcji mieszkańców powiatu strzyżowskiego: Pana Grzegorza Smeli i Pana Tomasza Włodyki, pasjonatów dawnych urządzeń pracujących w gospodarstwach. W muzeum można zobaczyć ok. 60 silników z okresu 1897 - 1985, w tym m.in. motory benzynowe, disla, naftowe, gazowe, a także podgrzewane lampą lutowniczą gruszki żarowej przed rozruchem. Większość z nich jest sprawna. Jednym z najcenniejszych silników na ekspozycji jest wyprodukowany przez niemiecką firmę Deutz silnik z 1897 roku. Jest to prawdopodobnie najstarszy zachowany silnik disla tej firmy. Równie rzadki jest silnik stacjonarny Hofherr -Schrantz - Clayton- Schuttleworth z 1910-1915. Na uwagę zasługują także silnik do napędzania młocarni, silnik firmy Grade czy w pełni sprawny, gwiazdowy, 9 - cylindrowy silnik montowany w samolotach typu AN2 (popularny Antek). W muzeum, oprócz silników stacjonarnych, można także zobaczyć szereg akcesoriów do zabytkowych silników, kanistry na paliwo, oliwiarki i podgrzewacze do silników diesla, a także kompletnie wyposażony warsztat naprawczy oraz archiwalne publikacje związane z tematyką rolnictwa zabytkowego. W przygotowaniu jest wystawa zabytkowych maszyn rolniczych i pamiątek strażackich.

Uroczystość otwarcia Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej odbyła się 21 września 2017 r. Rozpoczynając świętowanie, prowadzący spotkanie Pani Monika Środoń oraz Pan Eryk Trojanowski, serdecznie powitali wszystkich zaproszonych gości, a następnie przedstawili krótki rys historyczny dotyczący muzeum „Od pomysłu do realizacji". Ceremonii poświęcenia budynku i eksponatów dokonał Ks. dr Czesław Goraj, Proboszcz Parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych w osobach Pana Jana Stodolaka Wicestarosty Strzyżowskiego oraz Pana Zbigniewa Koraba Wójta Gminy Niebylec, którzy wspólnie z jednym z inicjatorów przedsięwzięcia, Panem Tomaszem Włodyką dokonali przecięcia wstęgi. Wśród gości, którzy uświetnili uroczystość, byli także Pani Danuta Lęcznar Przewodnicząca Rady Gminy Niebylec, Pan Antoni Chuchla Sekretarz Gminy Niebylec i Pan Jacek Boho Sekretarz Powiatu. W okolicznościowych przemówieniach zaproszeni goście gratulowali m.in. wspaniałej inicjatywy, będącej przykładem dobrej współpracy między władzami samorządowymi a osobami prywatnymi działającymi na rzecz rozwoju kultury i lokalnych społeczności. Wyrażali też nadzieję, że Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej stanie się naturalną ścieżką edukacyjną wykorzystywaną przez nauczycieli do nauczania historii przez obraz, dźwięk i dotyk.

Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście zostali zaproszeni do zwiedzania Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej, które dla zwiedzających otworzy swe podwoje najprawdopodobniej już w październiku br.

[Oprac. A. Zielińska, foto Ł. Grabiec] 

 

 

 

 

Data dodania: 26-09-2017
liczba wyświetleń: 321

Pozostałe kategorie