wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Gmina Czudec zaprasza do składania ofert na zadanie drogowe obejmujące m.in. budowę nowego mostu drogowego na rzece Wisłok w ciągu drogi powiatowej nr 1917R Czudec-Wyżne   |   Termin składania ofert: 27.10.2017 r.   |   Więcej informacji na stronie www.czudec.pl   |   Inwestycja realizowana jest przez Gminę Czudec we współpracy z samorządem powiatowym w Strzyżowie w ramach projektu Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego   |   Powiatowy Zarząd Dróg w Strzyżowie zaprasza także do składania ofert na budowę chodnika w ciągu drogi powiatowej nr 1927 R Dobrzechów - Wysoka Strzyżowska – Węglówka (do 16.10), przebudowę drogi powiatowej nr 1915 R Pstrągowa-Nowa Wieś z podziałem na trzy zadania (do 20.10)   |   14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narod   |   Z tej okazji wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty dziękujemy za wykonywaną pracę, gratulujemy osiągnięć i składamy najlepsze życzenia   |   12.10.2017 r. Zarząd Powiatu Strzyżowskiego podpisał umowę na modernizację boiska wielofunkcyjnego i bieżni przy Zespole Szkół Technicznych oraz kortu tenisowego przy Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Strzyżowie   |   Towarzystwo Miłośników Ziemi Niebyleckiej zajęło I miejsce w ogłoszonym przez Marszałka Województwa Podkarpackiego konkursie pn. „NGO Wysokich Lotów”, w kategorii Kultura i Tożsamość Narodowa   |   W dniach 5-18 października br. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi, mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa   |   Szczegółowe informacje pod adresem http://www.arimr.gov.pl/   |   Policja przypomina o obowiązku noszenia o zmierzchu, poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego   |   TVP Historia emituje powtórkę serialu „Popielec”, zrealizowanego na początku lat 80 - tych XX w. na podstawie powieści Włodzimierza Kłaczyńskiego pod tym samym tytułem   |   Kilka scen do tego serialu nakręcono na tle budynku dworskiego w Baryczce, zaś pierwowzorem wydarzeń było wiele faktów z życia autora, który przez kilka lat mieszkał w Lutczy   |   Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie obchodzi jubileusz 25-lecia działalności   |   25 lat funkcjonowania obchodzi również Stowarzyszenie „Tak Życiu”   |   Z kolei jubileusz 30 – lecia pracy twórczej świętuje Chór Mieszany „Sokół”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
blank
bn_bip
blank
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Aktualności

Otwarcie Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej

21 września 2017 r. w Konieczkowej miało miejsce uroczyste otwarcie Muzeum Silników Stacjonarnych, czyli pierwszej w Polsce placówki w całości poświęconej tym zabytkom. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządu powiatowego w Strzyżowie Pan Jan Stodolak Wicestarosta Strzyżowski i Pan Jacek Boho Sekretarz Powiatu. Aktu poświęcenia muzeum dokonał Ks. dr Czesław Goraj, Proboszcz Parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu.

Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej powstało w budynku po dawnym Kółku Rolniczym w Konieczkowej. Opiekę nad tym przedsięwzięciem sprawuje Fundacja Muzeum Silników Stacjonarnych i Techniki Rolniczej, w skrócie Fundacja „S". Literka „S" nawiązuje do słynnych, powojennych silników  polskich tzw. „Esiaków". Większość zbiorów pochodzi z prywatnych kolekcji mieszkańców powiatu strzyżowskiego: Pana Grzegorza Smeli i Pana Tomasza Włodyki, pasjonatów dawnych urządzeń pracujących w gospodarstwach. W muzeum można zobaczyć ok. 60 silników z okresu 1897 - 1985, w tym m.in. motory benzynowe, disla, naftowe, gazowe, a także podgrzewane lampą lutowniczą gruszki żarowej przed rozruchem. Większość z nich jest sprawna. Jednym z najcenniejszych silników na ekspozycji jest wyprodukowany przez niemiecką firmę Deutz silnik z 1897 roku. Jest to prawdopodobnie najstarszy zachowany silnik disla tej firmy. Równie rzadki jest silnik stacjonarny Hofherr -Schrantz - Clayton- Schuttleworth z 1910-1915. Na uwagę zasługują także silnik do napędzania młocarni, silnik firmy Grade czy w pełni sprawny, gwiazdowy, 9 - cylindrowy silnik montowany w samolotach typu AN2 (popularny Antek). W muzeum, oprócz silników stacjonarnych, można także zobaczyć szereg akcesoriów do zabytkowych silników, kanistry na paliwo, oliwiarki i podgrzewacze do silników diesla, a także kompletnie wyposażony warsztat naprawczy oraz archiwalne publikacje związane z tematyką rolnictwa zabytkowego. W przygotowaniu jest wystawa zabytkowych maszyn rolniczych i pamiątek strażackich.

Uroczystość otwarcia Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej odbyła się 21 września 2017 r. Rozpoczynając świętowanie, prowadzący spotkanie Pani Monika Środoń oraz Pan Eryk Trojanowski, serdecznie powitali wszystkich zaproszonych gości, a następnie przedstawili krótki rys historyczny dotyczący muzeum „Od pomysłu do realizacji". Ceremonii poświęcenia budynku i eksponatów dokonał Ks. dr Czesław Goraj, Proboszcz Parafii pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych w osobach Pana Jana Stodolaka Wicestarosty Strzyżowskiego oraz Pana Zbigniewa Koraba Wójta Gminy Niebylec, którzy wspólnie z jednym z inicjatorów przedsięwzięcia, Panem Tomaszem Włodyką dokonali przecięcia wstęgi. Wśród gości, którzy uświetnili uroczystość, byli także Pani Danuta Lęcznar Przewodnicząca Rady Gminy Niebylec, Pan Antoni Chuchla Sekretarz Gminy Niebylec i Pan Jacek Boho Sekretarz Powiatu. W okolicznościowych przemówieniach zaproszeni goście gratulowali m.in. wspaniałej inicjatywy, będącej przykładem dobrej współpracy między władzami samorządowymi a osobami prywatnymi działającymi na rzecz rozwoju kultury i lokalnych społeczności. Wyrażali też nadzieję, że Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej stanie się naturalną ścieżką edukacyjną wykorzystywaną przez nauczycieli do nauczania historii przez obraz, dźwięk i dotyk.

Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście zostali zaproszeni do zwiedzania Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej, które dla zwiedzających otworzy swe podwoje najprawdopodobniej już w październiku br.

[Oprac. A. Zielińska, foto Ł. Grabiec] 

 

 

 

 

Data dodania: 26-09-2017
liczba wyświetleń: 228

Pozostałe kategorie