wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Gmina Czudec zaprasza do składania ofert na zadanie drogowe obejmujące m.in. budowę nowego mostu drogowego na rzece Wisłok w ciągu drogi powiatowej nr 1917R Czudec-Wyżne   |   Termin składania ofert: 27.10.2017 r.   |   Więcej informacji na stronie www.czudec.pl   |   Inwestycja realizowana jest przez Gminę Czudec we współpracy z samorządem powiatowym w Strzyżowie w ramach projektu Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego   |   Powiatowy Zarząd Dróg w Strzyżowie zaprasza także do składania ofert na budowę chodnika w ciągu drogi powiatowej nr 1927 R Dobrzechów - Wysoka Strzyżowska – Węglówka (do 16.10), przebudowę drogi powiatowej nr 1915 R Pstrągowa-Nowa Wieś z podziałem na trzy zadania (do 20.10)   |   14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narod   |   Z tej okazji wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty dziękujemy za wykonywaną pracę, gratulujemy osiągnięć i składamy najlepsze życzenia   |   12.10.2017 r. Zarząd Powiatu Strzyżowskiego podpisał umowę na modernizację boiska wielofunkcyjnego i bieżni przy Zespole Szkół Technicznych oraz kortu tenisowego przy Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Strzyżowie   |   Towarzystwo Miłośników Ziemi Niebyleckiej zajęło I miejsce w ogłoszonym przez Marszałka Województwa Podkarpackiego konkursie pn. „NGO Wysokich Lotów”, w kategorii Kultura i Tożsamość Narodowa   |   W dniach 5-18 października br. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi, mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa   |   Szczegółowe informacje pod adresem http://www.arimr.gov.pl/   |   Policja przypomina o obowiązku noszenia o zmierzchu, poza obszarem zabudowanym elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego   |   TVP Historia emituje powtórkę serialu „Popielec”, zrealizowanego na początku lat 80 - tych XX w. na podstawie powieści Włodzimierza Kłaczyńskiego pod tym samym tytułem   |   Kilka scen do tego serialu nakręcono na tle budynku dworskiego w Baryczce, zaś pierwowzorem wydarzeń było wiele faktów z życia autora, który przez kilka lat mieszkał w Lutczy   |   Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Zygmunta Mycielskiego w Strzyżowie obchodzi jubileusz 25-lecia działalności   |   25 lat funkcjonowania obchodzi również Stowarzyszenie „Tak Życiu”   |   Z kolei jubileusz 30 – lecia pracy twórczej świętuje Chór Mieszany „Sokół”, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury we Frysztaku
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
blank
bn_bip
blank
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Aktualności

Powiatowo-gminne Święto Niepodległości 11 Listopada w Strzyżowie


W sobotę 11 listopada br. w Strzyżowie miały miejsce uroczystości powiatowo-gminne upamiętniające 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tradycyjnie ulicami miasta przemaszerował pochód złożony z pocztów sztandarowych instytucji samorządowych, partii politycznych, placówek oświatowych i organizacji pozarządowych oraz mieszkańców powiatu. W strzyżowskiej Farze odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny, a później na placu przy DK „Sokół" pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się główna część obchodów Święta Niepodległości. Dzień 11 Listopada uczczono także w każdej z gmin powiatu strzyżowskiego.


Strzyżowskie uroczystości 11 Listopada rozpoczęły się przemarszem ulicami do cmentarza św. Michała pod Pomnik Katyński, gdzie wiązankę kwiatów złożył starosta strzyżowski - Robert Godek, a pod pomnikiem Żołnierzy Poległych w I i II wojnie światowej wiązankę kwiatów złożył burmistrz Strzyżowa - Mariusz Kawa. Następnie w kościele farnym została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, sprawowana przez ks. proboszcza Jana Wolaka oraz ks. Juliana Jarząba, proboszcza parafii pw. Św. Bpa Józefa Sebastiana Pelczara w Strzyżowie. Po Mszy św. odbył się przemarsz pod Pomnik Niepodległości w strzyżowskim rynku, gdzie wiązankę kwiatów złożyli przedstawiciele Powiatu Strzyżowskiego oraz Rady Miejskiej w Strzyżowie.


Główna część uroczystości odbyła się na placu przy Domu Kultury „Sokół" w Strzyżowie, pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, prowadzona przez Krystiana Lecha z zaprzyjaźnionej ze Strzyżowem jednostki wojskowej w Jarosławiu. Gości przywitał Mariusz Kawa - burmistrz Strzyżowa, natomiast uroczyste przemówienie wygłosił Robert Godek - starosta strzyżowski. Powiedział on m.in.:


„(...) Marzenia o wolnej Ojczyźnie przekładały się na walkę i pracę, na wiele różnorodnych działań i inicjatyw, których wynikiem stała się upragniona niepodległość. Symbolami zwycięskich starań o wolną Polskę stali się nasi przywódcy z tamtych czasów: Józef Piłsudski i Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski i Wojciech Korfanty, Wincenty Witos, Jędrzej Moraczewski, Ignacy Daszyński. Za nimi stał cały naród czekający na wypełnienie testamentu minionych pokoleń. (...) Nie było nam dane zbyt często świętować ważnych dla każdego Państwa jubileuszy niepodległościowych. Tylko 10 lat później w 1928 r. powszechnie cieszono się z dziesięciolecia odrodzonego Państwa polskiego, czego dowodem są stojące do dzisiaj na naszej ziemi - m.in. w Gwoźnicy i Kobylu pomniki z tamtych lat. W 1938 r. 11 listopada obchodzono już jako święto państwowe, 5 lat później jednak trwała II wojna światowa, w 1968 r. 50 lat po wydarzeniach z 1918 r. władze komunistyczne zakazywały odwoływania się do czasów II Rzeczypospolitej, w 1993 r. 75 -lecie odzyskanej suwerenności przypadło zaś na niełatwy czas świeżych przemian ustrojowych. Tym bardziej więc obecnie, w przededniu stulecia odzyskanej niepodległości, mając w pamięci spełnione marzenia naszych przodków, mamy okazję, aby godnie uczcić piękny jubileusz setnej rocznicy odzyskania wolności narodowej i politycznej suwerenności.

Przykład i ramy prawne tworzy Rząd i Parlament Rzeczypospolitej, podejmując kolejne inicjatywy, mające na celu godne uczczenie 100-lecia odzyskania Niepodległości. Dla naszej społeczności rok 2018 będzie tym ważniejszy, że wówczas przypadnie także 250. rocznica wybuchu Konfederacji Barskiej, uznawanej za pierwsze polskie powstanie narodowe, w której istotną rolę odegrał nasz teren, z symboliczną przysięgą konfederatów przed obrazem Matki Bożej Strzyżowskiej. (...)"


Pod Pomnikiem Marszałka wiązanki kwiatów złożyli Starosta Strzyżowski, Burmistrz Strzyżowa, przedstawiciele Wojska Polskiego 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu, Jednostka Strzelecka „Strzelec", przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie, Poseł na Sejm RP Andrzej Szlachta reprezentowany przez pana Tomasza Wójtowicza, Senator RP Zdzisław Pupa reprezentowany przez pana Bronisława Dobka, delegacja z Biura Poselskiego pani Poseł Krystyny Wróblewskiej, Komitet Gminny Prawa i Sprawiedliwości, reprezentowany przez pana Dariusza Króla, przedstawiciele Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat, delegacja z Przedszkola Samorządowego „Michałki" w Strzyżowie oraz przedstawiciele Miasta Partnerskiego Svidnik na Słowacji. Na zakończenie części oficjalnej uroczystości burmistrz Strzyżowa Mariusz Kawa podziękował wszystkim darczyńcom, którzy dokonali wpłat na Specjalny Fundusz Remontu i Odnowy Pomników i Miejsc Pamięci Narodowej.


Następnie w Domu Kultury „Sokół" w Strzyżowie odbyła się część artystyczna - Koncert Patriotyczny w wykonaniu Krakowskiego Zespołu Kameralnego. Natomiast po południu w Kościele Parafialnym w Dobrzechowie zaśpiewały chóry z wszystkich gmin powiatu strzyżowskiego na XI Patriotycznych Spotkaniach Chóralnych „Z pieśnią ku wolności".

 


[opr. W. Plezia]

 

Data dodania: 16-11-2017
liczba wyświetleń: 194

Pozostałe kategorie