wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Zapraszamy do składania ofert na wykonanie nowego portalu internetowego samorządu powiatowego w Strzyżowie   |   Oferty można składać do 26 stycznia br.   |   Więcej informacji w dziale Ogłoszenia o przetargach   |   Przy Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza i Zespole Szkół Technicznych w Strzyżowie prowadzone są roboty budowlane związane z modernizacją boisk sportowych i kortu tenisowego   |   Trwają także prace przy rewitalizacji drugiej części zabudowań gospodarczych w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej   |   Od 11.01.2018 r. w Galerii Miejskiej w Strzyżowie (Rynek 15) oglądać można wystawę fotografii pt. „Wiatraki Ziemi Strzyżowskiej na tle siłowni wiatrowych Podkarpacia” wykonanych przez Grażynę Stojak. Wystawa potrwa do 2 kwietnia br.   |   W Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej obejrzeć można wystawę poświęconą Kazimierzowi Pułaskiemu – bohaterowi Polski i Stanów Zjednoczonych w 250. rocznicę wybuchu konfederacji barskiej   |   Strzyżowski Dom Kultury "Sokół" zaprasza 13 stycznia 2018 r (sobota) na godz.18:oo na koncert Art Music Trio w ramach Noworocznych Impresji Muzycznych. (II piętro, sala konferencyjna DK)   |   Na 17 stycznia 2018 r. na godz. 17. zaplanowano w Bibliotece Publicznej w Strzyżowie spotkanie historyczno-kulturalne pt. „Szabat Szalom! Święto żydowskie”. Spotkanie organizowane jest w ramach Światowego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Kultura

Wiśniowa pachnąca malarstwem 2017” w ICN Polfa w Rzeszowie

W czwartek 14 grudnia 2017 r. w sali wystawowej w ICN Polfa Rzeszowie S.A. została uroczyście otwarta wystawa prac artystów biorących udział w 10. Międzynarodowym Plenerze Malarskim „Wiśniowa pachnąca malarstwem". Udział w uroczystości wzięli artyści plastycy, którzy w lecie tego roku spędzili parę tygodni na plenerze w Wiśniowej. Wernisaż uświetnił zespół wokalno-muzyczny pod. kier. Dariusza Daty z Markuszowej.


Na uroczystości wskazano trzy osoby, które miały i mają duże znaczenie dla organizacji i przeprowadzenia wiśniowskich plenerów: Andrzej Szypuła - prezes Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej, Jacek Kawałek - wieloletni komisarz plenerów w Wiśniowej i autor hasła „Wiśniowa pachnąca malarstwem" oraz Marcin Kut - były wicewójt a obecnie wójt Wiśniowej. Wszyscy oni zjawili się na wernisażu w rzeszowskiej Polfie i podkreślali wyjątkowy charakter wiśniowskich plenerów i jego historyczne paralele z „Barbizonem Wiśniowskim". Miłej atmosferze spotkania artystów i zwiedzających towarzyszył śpiew dziewcząt z zespołu pod kierownictwem Dariusza Daty z Markuszowej a także smaczny poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Oparówce.


Na wystawie zgromadzono prace będące pokłosiem 10. Międzynarodowego Pleneru Malarskiego, który miał miejsce w Wiśniowej w dniach od 31 lipca do 13 sierpnia 2017 r. Zgromadził on wyjątkową, rekordową liczbę 35. artystów malarzy, a także 18 naukowców, którzy w dniach 3-4 sierpnia pod przewodnictwem dr Grażyny Ryby, kierownika Centrum Dokumentacji Współczesnej Sztuki Sakralnej UR obradowali w seminarium naukowym pt. „Cykle malarstwa pejzażowego jako opowieść autobiograficzna artysty" w Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Wiśniowej. Kuratorem pleneru był dr Łukasz Gil przy pomocy Tomasza Barana.


Honorowy patronat nad tegorocznym plenerem w Wiśniowej objął Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Stanisław Tabisz, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego Sylwester Czopek. Głównym organizatorem pleneru było Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej przy wsparciu urzędów, instytucji i wieloletnich przyjaciół wiśniowskich plenerów. Zadanie zrealizowano ze środków finansowych Województwa Podkarpackiego, Powiatu Strzyżowskiego, Gminy Wiśniowa, ICN Polfa w Rzeszowie, Banku Spółdzielczego w Strzyżowie, Zofii i Ryszarda Wojtkowskich z Podkowy Leśnej.


Warto dodać, że w tym roku w Biurze Wystaw Artystycznych  w Rzeszowie miała miejsce wystawa dorobku artystycznego z 10. lat plenerów malarskich w Rzeszowie. Zaprezentowano wówczas 70 obrazów 67 artystów z kraju i zagranicy.


[tekst i fot. W. Plezia]

Data dodania: 19-12-2017
liczba wyświetleń: 104

Pozostałe kategorie