wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Zapraszamy do składania ofert na wykonanie nowego portalu internetowego samorządu powiatowego w Strzyżowie   |   Oferty można składać do 26 stycznia br.   |   Więcej informacji w dziale Ogłoszenia o przetargach   |   Przy Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza i Zespole Szkół Technicznych w Strzyżowie prowadzone są roboty budowlane związane z modernizacją boisk sportowych i kortu tenisowego   |   Trwają także prace przy rewitalizacji drugiej części zabudowań gospodarczych w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej   |   Od 11.01.2018 r. w Galerii Miejskiej w Strzyżowie (Rynek 15) oglądać można wystawę fotografii pt. „Wiatraki Ziemi Strzyżowskiej na tle siłowni wiatrowych Podkarpacia” wykonanych przez Grażynę Stojak. Wystawa potrwa do 2 kwietnia br.   |   W Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej obejrzeć można wystawę poświęconą Kazimierzowi Pułaskiemu – bohaterowi Polski i Stanów Zjednoczonych w 250. rocznicę wybuchu konfederacji barskiej   |   Strzyżowski Dom Kultury "Sokół" zaprasza 13 stycznia 2018 r (sobota) na godz.18:oo na koncert Art Music Trio w ramach Noworocznych Impresji Muzycznych. (II piętro, sala konferencyjna DK)   |   Na 17 stycznia 2018 r. na godz. 17. zaplanowano w Bibliotece Publicznej w Strzyżowie spotkanie historyczno-kulturalne pt. „Szabat Szalom! Święto żydowskie”. Spotkanie organizowane jest w ramach Światowego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Nasza społeczność

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ćwiczyli w naszym powiecie

Kompania szkolna 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im płk Łukasza Cieplińskiego złożona z żołnierzy, mieszkańców powiatu ropczycko-sędziszowskiego i strzyżowskiego, realizowała szkolenia w rejonie Nowej Wsi, Łętowni i Strzyżowa.


Wojska Obrony Terytorialnej są obok Wojsk Lądowych, Wojsk Specjalnych, Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Do końca 2018 roku planowane jest powołanie 17. Brygad Obrony Terytorialnej. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych prowadzi nabór ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej dla kobiet i mężczyzn w  wieku 18-55 lat dla szeregowych i 63 lat dla podoficerów i oficerów. Ideą Wojsk Obrony Terytorialnej jest umożliwienie świadomym obywatelom RP służby wojskowej w celu zwiększenia potencjału obronnego naszej Ojczyzny. Wojska Obrony Terytorialnej nawiązują do tradycji II RP oraz podziemia niepodległościowego walczącego z okupantem niemieckim i sowieckim.


W województwie podkarpackim powołana została 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im płk Łukasza Cieplińskiego, której sztab wraz z jednym batalionem stacjonują w Rzeszowie. Pozostałe bataliony 3 PBOT znajdują się w: Dębicy, Nisku, Jarosławiu i Sanoku. 33 batalion lekkiej piechoty mieszczący się w Dębicy obejmuje swoim zasięgiem następujące powiaty: mielecki, dębicki, ropczycko-sędziszowski, strzyżowski i jasielski. Zgrupowane są one w kompanie lekkiej piechoty. Pododdziały 33 blp szkolą się w wyżej wymienionych powiatach w systemie rotacyjnym z częstotliwością minimum raz w miesiącu w wymiarze nie mniejszym niż 24 godziny. Szkolenie odbywa się w oparciu o istniejącą infrastrukturę cywilną i wojskową znajdującą się zarówno w terenie zurbanizowanym jak i lesistym. ,,Terytorialsi" zgrupowani w poszczególne kompanie są mieszkańcami powiatów, w których się szkolą. Za swoją służbę otrzymują comiesięczne wynagrodzenie w wysokości około 500 zł (w zależności od posiadanego stopnia wojskowego). Aktualnie pododdziały 33. blp szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych w stałych rejonach odpowiedzialności (SRO).


Kompania szkolna złożona z żołnierzy, mieszkańców powiatu ropczycko-sędziszowskiego i strzyżowskiego realizowała m.in. szkolenia w rejonie Nowej Wsi, Łętowni i Strzyżowa. Podczas ćwiczeń duży nacisk kładziony jest na elementy taktyczne, w tym planowanie ochrony i obronę obiektów tzw. infrastruktury krytycznej. Szkolenie strzeleckie z użyciem amunicji bojowej prowadzone jest obecnie na strzelnicy w Mielcu.

 

Dowództwo Brygady zaprasza do współpracy i do wstępowania w szeregi WOT. Jak mówią; Mieszkańcy, dla których dewiza Bóg-Honor-Ojczyzna jest wartością najwyższą znajdą swoje miejsce wśród „Terytorialsów". Wystarczy jedna wizyta w Wojskowej Komendzie Uzupełnień, która dysponuje wszystkimi danymi i jest w stanie określić wymogi stawiane dla tego typu służby.


[inf. G. Widziewicz, opr. W. Plezia]

Data dodania: 19-12-2017
liczba wyświetleń: 152

Pozostałe kategorie