wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Zapraszamy 17.02.2018 r. na XIII Rajd Narciarsko Pieszy o Puchar Przechodni Starosty Strzyżowskiego do Siedliska Janczar w Pstrągowej   |   Rajd zaplanowano na trzech trasach: ze Strzyżowa (od leśniczówki w Łętowni) od godz. 10.00, z Wielopola Skrzyńskiego od godz. 9.00. i z Woli Zgłobieńskiej (trasa survivalowa) od godz. 8.00.   |   Zakończenie - w Siedlisku Janczar w Pstrągowej ok. godz. 14.00.   |   W kościele katolickim rozpoczął się okres Wielkiego Postu   |   W parafiach na terenie powiatu strzyżowskiego w tym okresie odbywać się będą okolicznościowe, tradycyjne nabożeństwa, w tym m.in. procesje drogi krzyżowej   |   Budowa mostu na rzece Wisłok w Czudcu, modernizacja nawierzchni drogi powiatowej w Lutczy, budowa chodników w Gwoźnicy to niektóre prace zaplanowane do wykonania na drogach powiatowych na 2018 r.   |   Powiat Strzyżowski w 2018 r. kontynuuje również prace budowlane w zabytkowych obiektach w Wiśniowej oraz w budynkach administracyjnych w Strzyżowie, a także projekt dotyczący wyposażenia Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego we Frysztaku
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Aktualności

„Slow food na przykładzie kuchni myśliwskiej i wybranych potraw regionu podkarpackiego” w Zespole Szkół w Czudcu


W Zespole Szkół w Czudcu rozpoczęto realizację innowacji pedagogicznej „Slow food na przykładzie kuchnimyśliwskiej i wybranych potraw regionu podkarpackiego", która obejmuje uczniówklasy II technikum żywienia i usług gastronomicznych. Pierwsze zajęcia odbyłysię 18 stycznia 2018 r, a ich efektem były potrawy serwowane na spotkaniu noworocznymAktywu Łowieckiego Rzeszowskiego Okręgu PZŁ w hotelu Prezydenckim w Rzeszowie.


Wprowadzenie Innowacji podyktowane jest niewystarczającą znajomością kuchniregionu podkarpackiego wśród młodzieży i w środowisku lokalnym, a także corazpopularniejszym trendem w gastronomii, zmierzającym do powrotu do tradycyjnychproduktów i metod sporządzania potraw. Innowacja pedagogiczna w Zespole Szkół wCzudcu polega na wprowadzeniu zmian do dotychczasowych rozkładów materiałunauczania oraz nowych metod nauczania poprzez nawiązanie ścisłej współpracy ześrodowiskiem branżowym. w szczególności z pracodawcami. Szefowie kuchni,myśliwi oraz instytucje dbające o bezpieczeństwo żywności prowadzą zajęcia zmłodzieżą. Ponadto uczniowie będą mogli podjąć praktyki w restauracjispecjalizującej się w regionalnej kuchni podkarpackiej, a szczególnie w kuchnimyśliwskiej.


Nowe wiadomości i umiejętności nabyte podczas realizowania innowacji będąprezentowane i promowane w środowisku lokalnym. We wszystkich działaniach wezmąrównież udział nauczyciele, aby w szkole pozostał trwały efekt w postaciprzeszkolonej w tego typu kształceniu zawodowym kadry pedagogicznej. W ramachinnowacji podjęto współpracę z następującymi instytucjami z branży myśliwskiej:Polski Związek Łowiecki Okręg Rzeszowski, Koła łowieckie „Rogacz" - Niechobrz i„Bażant" - Czudec, Restauracja Zamek Dubiecko, Bistro - Serwis Rzeszów, FirmaProdukcyjno - Handlowa KANWIL Sp. z o.o.


18 stycznia 2018 roku odbyły się pierwsze zajęcia w ramach wspomnianejinnowacji pedagogicznej. Obejmowały one wykład na temat pozyskiwania i ocenytowaroznawczej dziczyzny oraz zajęcia praktyczne - obróbka wstępna isporządzanie potraw z bażanta. Uczniowie pod okiem kucharza - specjalisty wdziedzinie dziczyzny Janusza Pyry, szefa kuchni w restauracji Zamek Dubiecko,przygotowali szereg potraw z bażanta - m.in. rosół z pierożkami tortellini,konfitowany filet, roladki, bażanta faszerowanego i pasztet. Efekty tych zajęćmożna było podziwiać i smakować na noworocznym spotkaniu Aktywu ŁowieckiegoRzeszowskiego Okręgu PZŁ w hotelu Prezydenckim w Rzeszowie, gdzie uroczyściepodpisano porozumienie o współpracy między Zespołem Szkół w Czudcu a PolskimZwiązkiem Łowieckim okręg Rzeszów oraz firmą „Kanwil" z Dębicy. Podpisaneporozumienie zawiera deklaracje dotyczące dalszej współpracy, obejmującejwarsztaty praktyczne, seminaria, wykłady oraz dostarczenie dziczyzny przez PZŁa także firmę „Kanwil".


Poniżej galeria fotografii Pani Moniki Proksy.


[inf. ZS Czudec, opr. W. Plezia]

 

 

zobaczzdjecia

 

Data dodania: 25-01-2018
liczba wyświetleń: 219

Pozostałe kategorie