wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • W sobotę 15 września o godz. 11.30 na Rynku w Strzyżowie odbędzie się uroczyste nadanie sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie   |   W programie m.in: złożenie meldunku Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, podniesienie flagi i odegranie hymnu państwowego, wręczenie sztandaru, okolicznościowe wystąpienia, defilada kompanii honorowych   |   Uroczystość poprzedzi Msza św. w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała, która rozpocznie się o godz. 10.00   |   W ramach imprezy przewidziano także pokazy m.in.: wyposażenia pojazdów policyjnych, patroli konnych, zestawu edukacyjnego Autochodzik, motocykla Harley, a także stoiska informacyjno-prewencyjne   |   18 września br. (wtorek) podczas sesji Rady Powiatu Strzyżowskiego wręczone zostaną stypendia z Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. J. Przecławczyka – Dąbrowskiego   |   W roku bieżącym przyznano 166 stypendiów, w tym 70 w kategorii absolwenci gimnazjów, 59 w kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, 3 w kategorii uczniowie/absolwenci, którzy zakwalifikowali się do etapu centralnego olimpiady przedmiotowej, 32 w kategorii absolwenci szkół ponadgimnazjalnych i 2 w kategorii Absolwent Roku   |   Na sobotę (15.09) w Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie zaplanowano koncert pt. „Niepodległość w sercach pokoleń”   |   W programie m.in.: poezja autorstwa członków Kręgu Twórczego „Arche”, pieśni patriotyczne w wykonaniu solistów Studia Piosenki DK „Sokół” oraz koncert kapeli góralskiej „Ondraszki”   |   Ośrodek Kultury w Czudcu zaprasza w niedzielę (16.09) na film krótkometrażowy „W imię Wolności” i spotkanie „Czudec Moja Mała Ojczyzna” w ramach „Lekcji Historii”
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Aktualności

„Slow food na przykładzie kuchni myśliwskiej i wybranych potraw regionu podkarpackiego” w Zespole Szkół w Czudcu


W Zespole Szkół w Czudcu rozpoczęto realizację innowacji pedagogicznej „Slow food na przykładzie kuchnimyśliwskiej i wybranych potraw regionu podkarpackiego", która obejmuje uczniówklasy II technikum żywienia i usług gastronomicznych. Pierwsze zajęcia odbyłysię 18 stycznia 2018 r, a ich efektem były potrawy serwowane na spotkaniu noworocznymAktywu Łowieckiego Rzeszowskiego Okręgu PZŁ w hotelu Prezydenckim w Rzeszowie.


Wprowadzenie Innowacji podyktowane jest niewystarczającą znajomością kuchniregionu podkarpackiego wśród młodzieży i w środowisku lokalnym, a także corazpopularniejszym trendem w gastronomii, zmierzającym do powrotu do tradycyjnychproduktów i metod sporządzania potraw. Innowacja pedagogiczna w Zespole Szkół wCzudcu polega na wprowadzeniu zmian do dotychczasowych rozkładów materiałunauczania oraz nowych metod nauczania poprzez nawiązanie ścisłej współpracy ześrodowiskiem branżowym. w szczególności z pracodawcami. Szefowie kuchni,myśliwi oraz instytucje dbające o bezpieczeństwo żywności prowadzą zajęcia zmłodzieżą. Ponadto uczniowie będą mogli podjąć praktyki w restauracjispecjalizującej się w regionalnej kuchni podkarpackiej, a szczególnie w kuchnimyśliwskiej.


Nowe wiadomości i umiejętności nabyte podczas realizowania innowacji będąprezentowane i promowane w środowisku lokalnym. We wszystkich działaniach wezmąrównież udział nauczyciele, aby w szkole pozostał trwały efekt w postaciprzeszkolonej w tego typu kształceniu zawodowym kadry pedagogicznej. W ramachinnowacji podjęto współpracę z następującymi instytucjami z branży myśliwskiej:Polski Związek Łowiecki Okręg Rzeszowski, Koła łowieckie „Rogacz" - Niechobrz i„Bażant" - Czudec, Restauracja Zamek Dubiecko, Bistro - Serwis Rzeszów, FirmaProdukcyjno - Handlowa KANWIL Sp. z o.o.


18 stycznia 2018 roku odbyły się pierwsze zajęcia w ramach wspomnianejinnowacji pedagogicznej. Obejmowały one wykład na temat pozyskiwania i ocenytowaroznawczej dziczyzny oraz zajęcia praktyczne - obróbka wstępna isporządzanie potraw z bażanta. Uczniowie pod okiem kucharza - specjalisty wdziedzinie dziczyzny Janusza Pyry, szefa kuchni w restauracji Zamek Dubiecko,przygotowali szereg potraw z bażanta - m.in. rosół z pierożkami tortellini,konfitowany filet, roladki, bażanta faszerowanego i pasztet. Efekty tych zajęćmożna było podziwiać i smakować na noworocznym spotkaniu Aktywu ŁowieckiegoRzeszowskiego Okręgu PZŁ w hotelu Prezydenckim w Rzeszowie, gdzie uroczyściepodpisano porozumienie o współpracy między Zespołem Szkół w Czudcu a PolskimZwiązkiem Łowieckim okręg Rzeszów oraz firmą „Kanwil" z Dębicy. Podpisaneporozumienie zawiera deklaracje dotyczące dalszej współpracy, obejmującejwarsztaty praktyczne, seminaria, wykłady oraz dostarczenie dziczyzny przez PZŁa także firmę „Kanwil".


Poniżej galeria fotografii Pani Moniki Proksy.


[inf. ZS Czudec, opr. W. Plezia]

 

 

zobaczzdjecia

 

Data dodania: 25-01-2018
liczba wyświetleń: 421

Pozostałe kategorie