wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Zakończyły się egzaminy końcowe uczniów klas trzecich gimnazjów   |   Gimnazjaliści zdawali w bieżącym roku egzaminy z przedmiotów humanistycznych, matematyki, przedmiotów ścisłych i języka obcego   |   Samorząd powiatowy w Strzyżowie kontynuuje inwestycje rozpoczęte w 2017 r.   |   W Strzyżowie dobiegają końca prace w budynkach przy ul. Przecławczyka i Parkowej   |   We Frysztaku wyłonieni zostali wykonawcy na dostawę wyposażenia boiska lekkoatletycznego i pomieszczeń Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego   |   Za kwotę blisko 1,9 mln zł Powiat Strzyżowski prowadzi rewitalizację zabudowań gospodarczych w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej   |   W Wiśniowej rozpoczęła się przebudowa oficyny dworskiej w zespole parkowo-dworskim i folwarcznym z dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020   |   Samorząd powiatowy pokrywa też wkład własny do projektu Gminy Czudec - budowy mostu na rzece Wisłok, który włączał będzie obszar Zawisłocza i część Wyżnego w budowaną obecnie przez samorząd województwa podkarpackiego obwodnicę Czudca   |   Karolina Dziedzic-Gruszowska z UKS Diament Pstrągowa po raz szósty zdobyła tytuł mistrzyni Polski Seniorów w kickboxingu w formule full contact (kat. -70 kg)   |   W niedzielę (22.04) na hipodromie JKS „Pogórze” w Gliniku Zaborowskim odbędzie się IV Memoriał Prezydenta Lecha Kaczyńskiego pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy; początek imprezy o godz. 15.00   |   Ośrodek Kultury w Czudcu zaprasza 22.04. na koncert muzyczny w wykonaniu uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego nr 3 w Rzeszowie poświęcony 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wstęp wolny. Szczegóły na stronie internetowej www.ok-czudec.pl   |   Od piątku do niedzieli (20-22.04) potrwa VII Ogólnopolski Spływ Kajakowy Wisłok 2018, którego drugi etap wiódł będzie z Frysztaka do Marku.szowej (11 km)   |   Organizatorzy przewidują udział ponad 250 miłośników kajakarstwa
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Aktualności

„Slow food na przykładzie kuchni myśliwskiej i wybranych potraw regionu podkarpackiego” w Zespole Szkół w Czudcu


W Zespole Szkół w Czudcu rozpoczęto realizację innowacji pedagogicznej „Slow food na przykładzie kuchnimyśliwskiej i wybranych potraw regionu podkarpackiego", która obejmuje uczniówklasy II technikum żywienia i usług gastronomicznych. Pierwsze zajęcia odbyłysię 18 stycznia 2018 r, a ich efektem były potrawy serwowane na spotkaniu noworocznymAktywu Łowieckiego Rzeszowskiego Okręgu PZŁ w hotelu Prezydenckim w Rzeszowie.


Wprowadzenie Innowacji podyktowane jest niewystarczającą znajomością kuchniregionu podkarpackiego wśród młodzieży i w środowisku lokalnym, a także corazpopularniejszym trendem w gastronomii, zmierzającym do powrotu do tradycyjnychproduktów i metod sporządzania potraw. Innowacja pedagogiczna w Zespole Szkół wCzudcu polega na wprowadzeniu zmian do dotychczasowych rozkładów materiałunauczania oraz nowych metod nauczania poprzez nawiązanie ścisłej współpracy ześrodowiskiem branżowym. w szczególności z pracodawcami. Szefowie kuchni,myśliwi oraz instytucje dbające o bezpieczeństwo żywności prowadzą zajęcia zmłodzieżą. Ponadto uczniowie będą mogli podjąć praktyki w restauracjispecjalizującej się w regionalnej kuchni podkarpackiej, a szczególnie w kuchnimyśliwskiej.


Nowe wiadomości i umiejętności nabyte podczas realizowania innowacji będąprezentowane i promowane w środowisku lokalnym. We wszystkich działaniach wezmąrównież udział nauczyciele, aby w szkole pozostał trwały efekt w postaciprzeszkolonej w tego typu kształceniu zawodowym kadry pedagogicznej. W ramachinnowacji podjęto współpracę z następującymi instytucjami z branży myśliwskiej:Polski Związek Łowiecki Okręg Rzeszowski, Koła łowieckie „Rogacz" - Niechobrz i„Bażant" - Czudec, Restauracja Zamek Dubiecko, Bistro - Serwis Rzeszów, FirmaProdukcyjno - Handlowa KANWIL Sp. z o.o.


18 stycznia 2018 roku odbyły się pierwsze zajęcia w ramach wspomnianejinnowacji pedagogicznej. Obejmowały one wykład na temat pozyskiwania i ocenytowaroznawczej dziczyzny oraz zajęcia praktyczne - obróbka wstępna isporządzanie potraw z bażanta. Uczniowie pod okiem kucharza - specjalisty wdziedzinie dziczyzny Janusza Pyry, szefa kuchni w restauracji Zamek Dubiecko,przygotowali szereg potraw z bażanta - m.in. rosół z pierożkami tortellini,konfitowany filet, roladki, bażanta faszerowanego i pasztet. Efekty tych zajęćmożna było podziwiać i smakować na noworocznym spotkaniu Aktywu ŁowieckiegoRzeszowskiego Okręgu PZŁ w hotelu Prezydenckim w Rzeszowie, gdzie uroczyściepodpisano porozumienie o współpracy między Zespołem Szkół w Czudcu a PolskimZwiązkiem Łowieckim okręg Rzeszów oraz firmą „Kanwil" z Dębicy. Podpisaneporozumienie zawiera deklaracje dotyczące dalszej współpracy, obejmującejwarsztaty praktyczne, seminaria, wykłady oraz dostarczenie dziczyzny przez PZŁa także firmę „Kanwil".


Poniżej galeria fotografii Pani Moniki Proksy.


[inf. ZS Czudec, opr. W. Plezia]

 

 

zobaczzdjecia

 

Data dodania: 25-01-2018
liczba wyświetleń: 316

Pozostałe kategorie