wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Do końca lipca br. absolwenci gimnazjów wybierający kontynuację kształcenia w szkołach powiatowych, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu oraz absolwenci tych szkół mogą składać wnioski o przyznanie stypendiów z Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. Jana Przecławczyka   |   Więcej informacji, w tym wzór wniosku w naszym serwisie w cz. Stypendia i pomoc dla młodzieży   |   Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej oraz Stowarzyszenie „Zakorzenieni w kulturze” zapraszają dzieci, młodzież oraz dorosłych do udziału w powiatowym konkursie poetyckim im. Zbigniewa Herberta „Niepodległość to wyzwanie” pod patronatem Starosty Strzyżowskiego Robert Godka   |   Termin nadsyłania prac konkursowych (wierszy) upływa 14 września 2018 r.   |   Więcej informacji https://www.facebook.com/PCKiTWisniowa/   |   Ruszył wakacyjny sezon na basenach kąpielowych GOSiR we Frysztaku   |   Ciekawą ofertę wakacyjną dla mieszkańców i turystów przygotowały ośrodki sportowe i rekreacyjne, gospodarstwa agroturystyczne i ośrodki kultury z naszego powiatu   |   7 lipca br. na stadionie sportowym w Strzyżowie odbędzie się Piknik Wolności i Solidarności; gwiazdą wieczoru będzie Marek Piekarczyk   |   22 lipca 2018 r. zapraszamy z kolei do parku Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej na koncert „Powiat dla Mieszkańców” z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę; podczas pikniku wystąpi m.in. rzeszowski zespół „Pectus”   |   Trwają zapisy do Grupy Świętego Andrzeja Boboli, która 4 sierpnia br. w ramach 41. Pieszej Pielgrzymki wyruszy z Rzeszowa na Jasną Górę   |   Więcej informacji http://www.pielgrzymka.rzeszow.pl/sw-andrzej.html
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Kultura

Z Panem Tadeuszem przy stole, czyli rzecz o smaku wolności

Inscenizacja teatralna, czytanie fragmentów „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, koncert Jankiela, gra na rogach myśliwskich, pokaz psów łownych, polonez to tylko niektóre z elementów widowiska plenerowego „Z Panem Tadeuszem przy stole, czyli rzecz o smaku wolności" przygotowanego przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół w Czudcu. Całość dopełniały stroje z epoki oraz staropolskie potrawy, w tym z dziczyzny przygotowane przez czudecką młodzież. Wydarzenie przeprowadzone zostało w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, a honorowy patronat nad imprezą objęli: Starosta Strzyżowski Robert Godek i Łowczy Okręgowy Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Rzeszowie Piotr Stanek.


14 czerwca 2018 r. dziedziniec Zespołu Szkół w Czudcu na dwie godziny zamienił się w Soplicowo. Klimat czasów Adama Mickiewicza oddawało malownicze otoczenie zabytkowego dworu i parku, a przede wszystkim stroje z epoki, w które ubrani byli aktorzy. Uczestnicy, którzy przyjęli zaproszenie do wspólnego obcowania z literaturą piękną, mogli obejrzeć zainscenizowane fragmenty „Pana Tadeusza" - m.in. powrót Tadeusza do domu po latach nauki, parzenie kawy połączone z prezentacją serwisu, przygotowań do polowania z pokazem psów myśliwskich i grą na rogach, wyjazd Tadeusza, koncert Jankiela, a także przyrządzania bigosu, zajazdu na Soplicowo, rehabilitacji Jacka Soplicy i in. Widowisko zakończył odtańczony z wielką gracją przez uczniów Zespołu Szkół w Czudcu przepiękny polonez, do którego na zakończenie zaproszona została także publiczność.


W role głównych bohaterów naszej epopei narodowej wcielili się uczniowie Zespołu Szkół w Czudcu: Mariola Wojewoda (Zosia) i Konrad Kucab (Tadeusz). Do czytania fragmentów tekstów, obrazujących odgrywane scenki, zaproszeni zostali samorządowcy, artyści, nauczyciele, uczniowie, myśliwi i in. Podczas widowiska plenerowego można było więc podziwiać i oklaskiwać: Starostę Strzyżowskiego Roberta Godka, Wicestarostę Strzyżowskiego Jana Stodolaka, Sekretarza Gminy Czudec Agnieszkę Maternę, Prezesa Stowarzyszenia „Bezpieczny Powiat Strzyżowski" Piotra Rędziniaka, poetkę, nauczycielkę języka polskiego w Szkole Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego, Annę Oliwińską-Wacko, Bogusława Dępę, myśliwego z Koła Łowieckiego „Rogacz" w Niechobrzu, nauczycieli, pracowników obsługi oraz uczniów Zespołu Szkół w Czudcu: ks. Pawła Blatę, Elżbietę Pietruchę, Alicję Włoch, Gabrielę Kaźmierską i Adriana Kuta. Znaczącą rolę w widowisku odegrali także: Michał Rydzik z Grodziska Dolnego, który jako Żyd Jankiel zagrał przepięknie koncert na cymbałach z fragmentami polskich pieśni narodowych, zespół muzyki myśliwskiej i dworskiej „Echo Kniei" z Mielca, grający na rogach myśliwskich oraz właściciele i myśliwi prezentujący psy i ptaki łowieckie: Magdalena i Andrzej Grabiec z Kolbuszowej (chart polski i chart afrykański), łowczy z Koła Łowieckiego „Bażant" w Czudcu, Grzegorz Bury (bloodhund - psy wywodzące się z rasy św. Huberta) oraz myśliwi z Koła Łowieckiego „Sarenka" w Harcie: Mariusz Krupa (ogar polski) i Jakub Zgłobicki (raróg górski).


Narratorem widowiska plenerowego była Pani Lidia Bytnar - nauczyciel języka polskiego i bibliotekarka w Zespole Szkół w Czudcu. Imprezę prowadziła Dyrektor Zespołu Szkół w Czudcu Pani Marta Proksa, która na zakończenie zaprosiła wszystkich do wspólnego biesiadowania przy stołach zastawionych licznymi potrawami, w tym z dziczyzny przygotowanej przez czudecką młodzież w ramach realizowanej przez szkołę innowacji pedagogicznej „Slow food na przykładzie kuchni myśliwskiej i wybranych potraw regionu podkarpackiego".


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy w naszym serwisie i relacji w serwisie Internetowej Telewizji Południe pod adresem www.itvpoludnie.pl.

 

[Inf. i zdjęcie - A. Zielińska]

 

 

zobaczzdjecia

zobaczfilm zobaczfilm zobaczfilm zobaczfilm

zobaczfilm zobaczfilm zobaczfilm zobaczfilm

zobaczfilm zobaczfilm zobaczfilm zobaczfilm

zobaczfilm zobaczfilm zobaczfilm zobaczfilm

zobaczfilm zobaczfilm

Data dodania: 21-06-2018
liczba wyświetleń: 164

Pozostałe kategorie