wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Most na rzece Wisłok w ciągu drogi powiatowej nr 1917 R Czudec-Wyżne został oddany do użytku   |   Odbiór końcowy robót i oficjalne otwarcie mostu będzie miało miejsce początkiem listopada   |   Powiatowy Zarząd Dróg w Strzyżowie ogłosił przetarg na zadanie pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 1323 R Frysztak-Gogołów-Klecie wraz z przebudową przepustu w Gogołowie”; termin składania ofert – 22.10   |   Powiatowy Urząd Pracy w Strzyżowie ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie strzyżowskim (III)” oraz rezerwy ministra na 2018 r.   |   Wnioski o przyznanie środków finansowych na ten cel można składać w dniach 15-17 października br.   |   W dniach 15.10 – 13.11 ARiMR prowadzić będzie nabór wniosków w ramach „Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” finansowanej z budżetu PROW na lata 2014 – 2020   |   Koło Gospodyń Wiejskich w Jazowej obchodzi 70-lecie swojej działalności; imprezę jubileuszową zaplanowano na 13 października br.   |   Jubileusz 50 – lecia w dniach 17-18 października świętować będzie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Strzyżowie   |   W programie m.in.: Msze św. w kościele pw. Bpa J. S. Pelczara w Strzyżowie, prezentacja Ośrodka, część artystyczna, II Festiwal Pieśni Maryjnej i Patriotycznej Osób Niepełnosprawnych   |   12 października (piątek) w Szkole Podstawowej im. J. Przybosia w Gwoźnicy Górnej odbędzie się promocja książki dr. Antoniego Chuchli pt. „Parafia św. Antoniego w Gwoźnicy Górnej. Tradycja pieszych pielgrzymek”; początek spotkania o godz. 18.00   |   Na sobotę (13.10) zaplanowano m.in. koncert charytatywny „Walczę, bo kocham” przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, inscenizację historyczną „Przeprawa przez Pstragówkę” obok Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, a w gminie Frysztak rajd rowerowy nowo oznaczoną trasą „Herby”   |   16 października przypada 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową   |   Gminne Obchody XVIII Dnia Papieskiego pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa” odbędą się w niedzielę (14.10) w Szufnarowej   |   Również w niedzielę (14.10) strzyżowską Farę nawiedzą relikwie św. Stanisława Kostki; o godz. 17.30 nastąpi ich przywitanie i wprowadzenie do kościoła, a następnie wspólny różaniec poprowadzi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Gospodarka i rolnictwo

Powrót komunikacji kolejowej na trasie Rzeszów-Jasło


Prace na linii kolejowej nr 106 z Rzeszowa do Jasła jeszcze trwają ale zawieszony od września ubiegłego roku ruch pociągów udało się już przywrócić. Powstały 3 nowe przystanki, w tym w Zaborowie. Na tej trasie  w ruchu pasażerskim realizowane są obecnie dwie pary połączeń na dobę, od września dołożone zostaną kolejne, w miarę zainteresowania pasażerów.


Od 22 czerwca br., pasażerowie pociągów mogą już bez przesiadek odbywać podróże na trasie Rzeszów - Jasło. Łatwiejszy i wygodniejszy dostęp do kolei zapewniają nowe oraz przebudowane przystanki. „Efektem rewitalizacji linii nr 106 na kolejnym odcinku Boguchwała - Czudec będzie kolejne, kilkuminutowe skrócenie podróży, dzięki zwiększeniu prędkości pociągów z 60 km/h do 100 km/h. -informuje Dorota Szalacha z Zespołu Prasowego PKP PLK. Inwestycja wpłynie także na sprawniejszą i bezpieczniejszą podróż na trasie Rzeszów - Jasło. Wraz z otwarciem linii i uruchomieniem pociągów, podróżni mogą już korzystać z dodatkowego przystanku Zaborów Błonia a także z przebudowywanych obiektów na istniejących przystankach. Trwają jeszcze prace uzupełniające na dwóch dodatkowych przystankach: Markuszowa i Jasło Fabryczne oraz ostatnie prace na kilku modernizowanych obiektach, peronach i przejazdach. Nie wymagają one już większych ograniczeń w ruchu pociągów (wprowadzania komunikacji zastępczej). Prace są związane między innymi z dojściami do peronów, zabudową ogrodzenia oraz zabudową małej architektury."


W efekcie rewitalizacji linii kolejowej nr 106 Rzeszów - Jasło przebiegającej przez obszar powiatu strzyżowskiego m.in. zwiększony został poziom bezpieczeństwa na 23. przejazdach kolejowo-drogowych. Na 12. spośród nich montowane są urządzenia samoczynnej sygnalizacji przejazdowej, m.in. na drogach powiatowych w gminach: Boguchwała, Czudec, Wiśniowa, Frysztak i Jasło. Wymieniona nawierzchnia dróg ułatwi kierowcom przekraczanie torów. Bezpieczeństwo w ruchu kolejowym zwiększą też nowe urządzenia sterowania. Zakończenie wszystkich prac zaplanowane jest do końca wakacji. Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 106 Rzeszów - Jasło, na odcinku Boguchwała - Czudec" wpisany jest w Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Wartość to 42 361 250 PLN (netto).


Do 1 września rozkład jazdy na linii przebiegającej przez Strzyżów będzie podobny jak do tej pory, czyli 2 pociągi rano do Rzeszowa i 2 po południu z Rzeszowa do Jasła (w weekendy po jednym w każdą stronę). Warto wspomnieć o pociągach pospiesznych Intercity (taryfa TLK) docierających m.in. z Gdyni przez Kraków i Tarnów do Jasła a we współpracy z SKPL Cargo również z Jasła do Sanoka, Zagórza, Komańczy i Łupkowa. Więcej informacji o ofercie przewozów organizowanych przez samorząd województwa a wykonywanych przez Przewozy Regionalne (Polregio) przekazuje Monika Konopka z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w informacji od Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego:


„Z dniem 22 czerwca br. został przywrócony ruch pociągów na linii kolejowej 106, który wygląda następująco: Jasło 4.55 - Rzeszów 6.20 (kurs w dni robocze); Jasło 5.51 - Rzeszów 7.13 (codziennie); Rzeszów 15.24 - Jasło 16.47 (codziennie); Rzeszów 15.57 - Jasło 17.27 (kurs w dni robocze). Ponadto na okres od 2 lipca do 31 sierpnia zostanie uruchomione nowe połączenie z Rzeszowa w Bieszczady: Rzeszów 5.41 - (Jasło 7.07) - Łupków 9.53 (od poniedziałku do piątku); Komańcza 19.10 - (Jasło 21.28) - Rzeszów 22.34 (od poniedziałku do piątku). W okresie od 02 lipca do 30 sierpnia będą kursowały weekendowe pociągi relacji Rzeszów - Medzilaborce (Słowacja) - Rzeszów: Rzeszów 5.57- (Jasło 7.15) - Medzilaborce 10.24; Medzilaborce 17.48 - (Jasło 20.56) - Rzeszów 22.06. Jednocześnie informuję, że zakończenie prac rewitalizacyjnych na linii 106 umożliwi Województwu Podkarpackiemu realizację innych - nowych połączeń na liniach kolejowych na południu naszego regionu. W związku z powyższym zmienia się oferta połączeń kolejowych na liniach 108 i 107. W okresie wakacyjnym Województwo Podkarpackie uruchomi 4 nowe pociągi kursujące w relacjach Jasło - Sanok - Zagórz - Komańcza - Łupków - Sanok - Jasło, a od września podwoi ilość kursów do 8., co zapewni pasażerom dogodną komunikacją pomiędzy Rzeszowem - a Jasłem - Krosnem, Sanokiem oraz Komańczą i Łupkowem." Więcej informacji w rozkładach jazdy: portalpasazera.pl lub rozklad-pkp.pl oraz na stronach poszczególnych przewoźników: polregio.pl, intercity.pl, shortlines.pl (SKPL)


Znacząca poprawa oferty w ruchu regionalnym ma nastąpić we wrześniu. Zmiany można sprawdzić w rocznym rozkładzie jazdy lub w poniższej informacji od Urzędu Marszałkowskiego: „Od września br. zmieni się znacząco oferta połączeń na linii 106 relacji Rzeszów - Jasło - Rzeszów. Wówczas zostaną uruchomione nowe połączenia, które zagęszczą i uatrakcyjnią ofertę połączeń kolejowych na linii 106, tj.: z Rzeszowa o 5:31 do Jasła na godz. 7:00, z Rzeszowa o 12:31 do Jasła na godz. 13:48, z Rzeszowa o 14:40 do Jasła na godz. 16:07, z Rzeszowa o 19:15 do Jasła na godz. 20:40, z Jasła o 7:20 do Rzeszowa na godz. 8:40, z Jasła o 9:40 do Rzeszowa na godz. 11:00, z Jasła o 14:42 do Rzeszowa na godz. 16:09, z Jasła o 17:10 do Rzeszowa na godz. 18:36.Łącznie z obecnymi 4 pociągami na linii 106 w relacji Rzeszów - Jasło będzie od września kursowało 12 pociągów! Zmianie ulegnie również, co zostało wspomniane powyżej, oferta połączeń na liniach 108 i 107 (podwojenie kursów). Należy w tym miejscu wspomnieć, że zwiększona oferta połączeń, szybki czas przejazdu, nowoczesne pojazdy szynowe, atrakcyjne ceny biletów zarówno jednoprzejazdowych, jak i okresowych funkcjonujące w ramach „Taryfy Podkarpackiej" oraz możliwość zakupu biletu aglomeracyjnego realizowanego na obszarze ZTM Rzeszów będą łącznie stanowiły bardzo korzystną ofertę dla pasażerów korzystających z połączeń kolejowych w naszym regionie."


[fot. i opr. W. Plezia]

Data dodania: 17-07-2018
liczba wyświetleń: 403

Pozostałe kategorie