wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • W 2019 r. mieszkańcy naszego powiatu mają możliwość skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w następujących punktach:   |   - mobilnym czynnym w godzinach od 7.30 do 11.30 w przeciętnym wymiarze 1 dnia w tygodniu w każdej gminie (Niebylec - poniedziałek, Wiśniowa - wtorek, Czudec - środa, Frysztak - czwartek, Strzyżów - piątek)   |   - stałym, mający swą siedzibę w budynku Administracji ZOZ w Strzyżowie przy ul. Dąbrowskiego 10, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 12.00   |   Wyciągi narciarskie „Pod Dziedzicem” w Gogołowie oraz „OazaSki w Strzyżowie” zapoczątkowały sezon narciarski 2018/2019
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Aktualności

Uroczystość odsłonięcia tablicy Niezłomnych z Żyznowa – 19 sierpnia 2018 r.

Powiat Strzyżowski oraz Parafia Rzymskokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego w Żyznowie zapraszają mieszkańców powiatu strzyżowskiego na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy żyznowskich Żołnierzy Niezłomnych, która będzie miała miejsce 19 sierpnia 2018 r. przy kościele parafialnym w Żyznowie. Początek imprezy, która wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 250-lecia Konfederacji Barskiej w powiecie strzyżowskim, przewidziano na godz. 16.00.

Dziś, kiedy wreszcie Żołnierze Niezłomni mogli zostać przywróceni zbiorowej pamięci Polaków, chylimy czoła przed wszystkimi bohaterami polskiej niepodległości. Nie byłoby tej niepodległości, którą odzyskaliśmy w '89-'90 roku, gdyby nie tamten ich czyn. Bo ta pamięć [...] pozostała wśród ludzi. Bo Polacy, ci, którzy pragnęli wolnej Polski, ci, którzy wspomagali Żołnierzy Niezłomnych, pamiętali o ich bohaterstwie, po cichu przechowując w szufladach domów pamiątki, cierpiąc prześladowania ‒ bo takim prześladowaniom poddawano najbliższych tych, którzy zostali haniebnie zamordowani, i tych, którzy polegli w walce przeciwko komunie - mówił w listopadzie 2016 r. Prezydent RP Pan Andrzej Duda podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci „Żołnierzy Wyklętych"  na jednym z filarów Grobu Nieznanego Żołnierza.

Aby nie zginęła pamięć i historia o wielkich ludziach z „Małych Ojczyzn", jakimi są Żyznów i Bonarówka, 19 sierpnia 2018 r. w Żyznowie odsłonięta zostanie tablica poświęcona miejscowym Żołnierzom Niezłomnym, którzy stanęli do walki o wolną Polskę z niemieckim okupantem, a tuż po wojnie z komunistycznym zniewoleniem. Wśród nich byli: Edward Barlik, Tadeusz Gorczyca ps. „Szyszko",  Tadeusz Jarosz, Jakub Nycz, dr Stanisława Pastuszeńko, Tadeusz Paszek, Bolesław Franciszek Piskadło,  Józef Bolesław Piskadło, Teodora Pukacz ps. „Malinowska", Jan Wieszczek, Stanisław Wieszczek, Wojciech Wieszczek, Władysław Wieszczek s. Stanisława i Józefy Nowak, Władysław Wieszczek s. Franciszka i Agaty Wieszczek, Ludwik Józef Wojtaszek, Ludwik Ziobro ps. „Dziurawiec" i Józef Pośpiech. Z biogramami niezłomnych bohaterów można się zapoznać w książce Ks. Stanisława Piątka „Niezłomni z Żyznowa - w 100. rocznicę odzyskania niepodległości".

Program uroczystości:

1.      Przywitanie gości,

2.      Przedstawienie krótkich biogramów Niezłomnych,

3.      Polowa Msza Święta, której przewodniczył będzie J.E. Ks. Bp. Jan Wątroba, Ordynariusz Rzeszowski,

4.      Odsłonięcie i poświęcenie tablicy poświęconej pamięci Żołnierzy Niezłomnych,

5.      Apel poległych z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego,

6.      Okolicznościowe przemówienia.

Serdecznie zapraszamy!

[oprac. i zdjęcie - A. Zielińska]

 

Data dodania: 07-08-2018
liczba wyświetleń: 751

Pozostałe kategorie