Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

I Powiatowe Dyktando Patriotyczne

wydrukuj
I Powiatowe Dyktando Patriotyczne

100 osób reprezentujących wszystkie pokolenia społeczności powiatu strzyżowskiego (seniorzy, osoby dorosłe, młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna) wzięło udział w I Powiatowym Dyktandzie Patriotycznym zorganizowanym przez Powiat Strzyżowski i Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Strzyżowie z okazji przypadających w tym roku jubileuszy: 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 250 - lecia zawiązania Konfederacji Barskiej. Autorem tekstu dyktanda był językoznawca, prof. dr hab. Kazimierz Ożóg, Kierownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Program imprezy, oprócz zmagań z polską ortografią i interpunkcją, przewidywał m.in. wykład na temat roli języka polskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, wystrzał armatni i salwę z broni palnej dla uczczenia zawiązania Konfederacji Barskiej, występ grup rekonstrukcyjnych, a także część artystyczno - patriotyczną w wykonaniu przedszkolaków ze strzyżowskich przedszkoli oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Strzyżowie, jak również recytację poezji patriotycznej przez uczniów naszego Liceum.

1 marca 2018 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie przeprowadzone zostało I Powiatowe Dyktando Patriotyczne, do pisania którego usiadło 100 osób, w tym m.in. przedstawiciele Honorowego Komitetu Obchodów 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości i 250 - lecia Konfederacji Barskiej, samorządowcy, seniorzy, dyrektorzy przedszkoli, szkół oraz jednostek powiatowych, przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń, służby mundurowe, a także młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna wraz z opiekunami. Sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu polskiej ortografii i interpunkcji podjęli się m.in. Marek Kondziołka - Kierownik Oddziału Wspomagania i Innowacji Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Robert Godek Starosta Strzyżowski, Maria Chuchla Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Strzyżowskiego, Marcin Kut Wójt Gminy Wiśniowa, Antoni Chuchla Sekretarz Gminy Niebylec i Urszula Liszka - Bawoł Skarbnik Powiatu. Uczestnicy sprawdzianu zmierzyli się z tekstem dyktanda przygotowanym specjalnie na tę okazję przez znanego, rzeszowskiego językoznawcę, prof. dra hab. Kazimierza Ożoga, który podczas imprezy wystąpił także z prelekcją na temat roli języka polskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Tematem przewodnim dyktanda zatytułowanego „Czym jest dziś patriotyzm?" było 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak mówił sam autor, tekst dyktanda był dość łatwy, choć problemy piszącym mogły sprawić znaki interpunkcyjne.

Po sprawdzeniu wszystkich prac, komisja konkursowa, złożona z nauczycieli języka polskiego uczących w szkołach prowadzonych przez samorząd powiatowy w Strzyżowie, wyłoniła tych, którzy z językowymi pułapkami poradzili sobie najlepiej. W kategorii gimnazjów najbardziej biegłymi znawcami ortografii okazały się kolejno: Łucja Szopa ze Szkoły Podstawowej we Frysztaku, Aleksandra Tęczar z Zespołu Szkół w Dobrzechowie i  Karolina Godek ze Szkoły Podstawowej we Frysztaku, uczennice oddziałów gimnazjalnych włączonych w wyniku reformy edukacji w strukturę 8 - letnich szkół podstawowych. Mistrzem ortografii w kategorii szkół ponadgimnazjalnych został Mateusz Wiater, zaś wicemistrzami: Agata Froń i Mateusz Kuczek. Cała trójka uczęszcza do Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Strzyżowie. W kategorii „dorośli" zwyciężyła Anna Borkowska, przed Katarzyną Majewską-Żydzik i  Maciejem Piękosiem. Laureatami w kategorii „senior" zostali odpowiednio: Ewa Bańka, Zdzisława Górska i Kazimiera Kidacka. Uczestnicy I Powiatowego Dyktanda Patriotycznego otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś laureaci nagrody rzeczowe ufundowane przez Zarząd Powiatu Strzyżowskiego.

Główny punkt imprezy, jakim było dyktando patriotyczne, poprzedził występ grup rekonstrukcyjnych z Sanoka i Sandomierza. Dla uczczenia 250 - rocznicy zawiązania Konfederacji Barskiej (29 lutego 1768 r. w Barze na Podolu - dzisiejsza Ukraina) przed budynkiem Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie miała miejsce salwa z muszkietów i wystrzały armatnie, w środku zaś inscenizacja zaprzysiężenia konfederatów, którzy w trakcie trwania konfederacji w 1769 r. w obecności Kazimierza Pułaskiego złożyli ślubowanie przed obrazem Matki Bożej Niepokalanej w Strzyżowie.

Oprócz rekonstrukcji, równie ciekawą część artystyczną utrzymaną w duchu patriotycznym przygotowali młodzi mieszkańcy naszego powiatu. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie zaprezentowali fragmenty polskiej poezji patriotycznej, wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Strzyżowie przedstawienie pt. „Legenda o Białym Orle". Niemało wzruszeń dostarczyły też występy strzyżowskich przedszkolaków: z Przedszkola Samorządowego „Michałki", Przedszkola Niepublicznego Sióstr Serafitek oraz Niepublicznego Przedszkola „Krasnale". Najmłodsi artyści wspólnie ze swoimi koleżankami i kolegami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Strzyżowie przygotowali także biało - czerwone kotyliony dla wszystkich 100 uczestników I Powiatowego Dyktanda Patriotycznego.  

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i filmów na naszej stronie oraz reportażu z imprezy na stronie Internetowej Telewizji Południe pod adresem http://itvpoludnie.pl/wiadomosci/I-Powiatowe-Dyktando-Patriotyczne-powiat-strzyzowski-,4734/.

[Inf. M. Koś, zdjęcia Ł. Grabiec - oprac. A. Zielińska]