wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • 11 listopada br. – powiatowo – gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Strzyżowie   |   W programie m.in. Msza św. w intencji Ojczyzny,   |   - złożenie kwiatów pod pomnikami: Pamięci Ofiar Stalinizmu i Krzyżem Katyńskim oraz Żołnierzy Poległych w I i II wojnie światowej (cmentarz św. Michała), Niepodległości (Rynek) oraz Marszałka J. Piłsudskiego i Walk Niepodległościowych (plac DK „Sokół”)   |   - występ artystyczny „Piękna nasza Polska cała” – w wykonaniu dzieci z Przedszkola Samorządowego „Michałki” w Strzyżowie,   |   - XII Patriotyczne Spotkania Chóralne „Z pieśnią ku Wolności” w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dobrzechowie   |   Podczas tegorocznej edycji Spotkań Chóralnych wystąpią: „Magnificat” z Dobrzechowa, , Chór Męski „Echo” z Wiśniowej, „Sanctus” z Gogołowa, „Harfa” z Niewodnej, „Sursum Corda z Grodziska, Parafialna Orkiestra Dęta z Gwoźnicy Górnej oraz Chór Parafialny z Izdebek   |   Obchody 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości odbędą się także w Czudcu, Frysztaku, Niebylcu i Wiśniowej   |   Zachęcamy do uczczenia Narodowego Święta Niepodległości poprzez wywieszenie flag państwowych na naszych domach i uczestnictwo w uroczystościach
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Numery alarmowe w Polsce

numery_alarmoweNasze bezpieczeństwo, a nierzadko nasze życie często zależy od znajomości numerów alarmowych. W momencie stresu czy zagrożenia nawet dorośli mogą mieć problemy z szybkim zaalarmowaniem poszczególnych służb, dlatego warto podnosić świadomość numerów alarmowych, które wszyscy niezależnie od wieku powinni znać na pamięć.

 

Każdy z nas spacerując w pogodny, jesienny dzień może niespodziewanie stracić przytomność i upaść. W takich chwilach ważna jest pomoc ze strony innych przechodniów. Jednak wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy jest ciągle w naszym kraju niska. Istotna w chwilach zagrożenia życia bądź zdrowia jest przede wszystkim wiedza na temat numerów alarmowych - policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Pomimo że znajdujemy na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości europejskiego numeru 112, pod którym możemy wezwać pomoc, to jednak ciągle tylko 6 na 10 Polaków zna ten numer na pamięć.

 

Kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające przyczynić się do podniesienia świadomości w zakresie pierwszej pomocy. Należy do nich m.in. obchodzenie 11 lutego Europejskiego Dnia numeru alarmowego 112 oraz stworzenie rządowej strony internetowej 112 - www.112.gov.pl. Podejmowane są również prace mające na celu bezproblemową działalność europejskiego numeru alarmowego w każdym kraju.

 

W Polsce, obok europejskiego numeru alarmowego funkcjonują także krajowe numery, pod którymi możemy uzyskać pomoc: Policja - 997, Straż pożarna - 998, czy Pogotowie ratunkowe - 999. Ponadto w Internecie można odnaleźć szereg inicjatyw poprawiających naszą wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, w tym odnośnie czynności mających na celu podtrzymanie oddychania i krążenia czy informacji, jakie w przypadku zagrożenia dzwoniąc pod numer alarmowy powinniśmy przekazać osobie z którą rozmawiamy - podać imię, nazwisko, numer telefonu, powiedzieć w miarę możliwości jak najkonkretniej: co, gdzie i kiedy się zdarzyło, podać liczbę poszkodowanych oraz ewentualnie określić ich wiek (ile dzieci, ilu dorosłych), oraz zawiadomić, jaka pomoc została już udzielona poszkodowanym i w jakim są oni obecnie stanie. Poniżej publikujemy krótki film edukacyjny utrwalający informacje dotyczące numerów alarmowych. Warto też sprawdzić swoją wiedze z zakresu postępowania w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. W tym celu można zagrać w grę edukacyjną zamieszczoną na stronie https://www.szkolenia-bhp24.pl/gra-pierwsza-pomoc, która pomoże nam ocenić czy i w jakim stopniu umiemy udzielić pierwszej pomocy.

 

Pamiętajmy, każda sekunda jest na wagę życia.

 

[Inf. K. Lis oraz strona: https://www.szkolenia-bhp24.pl/aktualnosci/film-numery-alarmowe, video: https://www.szkolenia-bhp24.pl/aktualnosci/film-numery-alarmowe - K. Jaworek]