wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • W sobotę 15 września o godz. 11.30 na Rynku w Strzyżowie odbędzie się uroczyste nadanie sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie   |   W programie m.in: złożenie meldunku Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, podniesienie flagi i odegranie hymnu państwowego, wręczenie sztandaru, okolicznościowe wystąpienia, defilada kompanii honorowych   |   Uroczystość poprzedzi Msza św. w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała, która rozpocznie się o godz. 10.00   |   W ramach imprezy przewidziano także pokazy m.in.: wyposażenia pojazdów policyjnych, patroli konnych, zestawu edukacyjnego Autochodzik, motocykla Harley, a także stoiska informacyjno-prewencyjne   |   18 września br. (wtorek) podczas sesji Rady Powiatu Strzyżowskiego wręczone zostaną stypendia z Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. J. Przecławczyka – Dąbrowskiego   |   W roku bieżącym przyznano 166 stypendiów, w tym 70 w kategorii absolwenci gimnazjów, 59 w kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, 3 w kategorii uczniowie/absolwenci, którzy zakwalifikowali się do etapu centralnego olimpiady przedmiotowej, 32 w kategorii absolwenci szkół ponadgimnazjalnych i 2 w kategorii Absolwent Roku   |   Na sobotę (15.09) w Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie zaplanowano koncert pt. „Niepodległość w sercach pokoleń”   |   W programie m.in.: poezja autorstwa członków Kręgu Twórczego „Arche”, pieśni patriotyczne w wykonaniu solistów Studia Piosenki DK „Sokół” oraz koncert kapeli góralskiej „Ondraszki”   |   Ośrodek Kultury w Czudcu zaprasza w niedzielę (16.09) na film krótkometrażowy „W imię Wolności” i spotkanie „Czudec Moja Mała Ojczyzna” w ramach „Lekcji Historii”
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Numery alarmowe w Polsce

numery_alarmoweNasze bezpieczeństwo, a nierzadko nasze życie często zależy od znajomości numerów alarmowych. W momencie stresu czy zagrożenia nawet dorośli mogą mieć problemy z szybkim zaalarmowaniem poszczególnych służb, dlatego warto podnosić świadomość numerów alarmowych, które wszyscy niezależnie od wieku powinni znać na pamięć.

 

Każdy z nas spacerując w pogodny, jesienny dzień może niespodziewanie stracić przytomność i upaść. W takich chwilach ważna jest pomoc ze strony innych przechodniów. Jednak wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy jest ciągle w naszym kraju niska. Istotna w chwilach zagrożenia życia bądź zdrowia jest przede wszystkim wiedza na temat numerów alarmowych - policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Pomimo że znajdujemy na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości europejskiego numeru 112, pod którym możemy wezwać pomoc, to jednak ciągle tylko 6 na 10 Polaków zna ten numer na pamięć.

 

Kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające przyczynić się do podniesienia świadomości w zakresie pierwszej pomocy. Należy do nich m.in. obchodzenie 11 lutego Europejskiego Dnia numeru alarmowego 112 oraz stworzenie rządowej strony internetowej 112 - www.112.gov.pl. Podejmowane są również prace mające na celu bezproblemową działalność europejskiego numeru alarmowego w każdym kraju.

 

W Polsce, obok europejskiego numeru alarmowego funkcjonują także krajowe numery, pod którymi możemy uzyskać pomoc: Policja - 997, Straż pożarna - 998, czy Pogotowie ratunkowe - 999. Ponadto w Internecie można odnaleźć szereg inicjatyw poprawiających naszą wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, w tym odnośnie czynności mających na celu podtrzymanie oddychania i krążenia czy informacji, jakie w przypadku zagrożenia dzwoniąc pod numer alarmowy powinniśmy przekazać osobie z którą rozmawiamy - podać imię, nazwisko, numer telefonu, powiedzieć w miarę możliwości jak najkonkretniej: co, gdzie i kiedy się zdarzyło, podać liczbę poszkodowanych oraz ewentualnie określić ich wiek (ile dzieci, ilu dorosłych), oraz zawiadomić, jaka pomoc została już udzielona poszkodowanym i w jakim są oni obecnie stanie. Poniżej publikujemy krótki film edukacyjny utrwalający informacje dotyczące numerów alarmowych. Warto też sprawdzić swoją wiedze z zakresu postępowania w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. W tym celu można zagrać w grę edukacyjną zamieszczoną na stronie https://www.szkolenia-bhp24.pl/gra-pierwsza-pomoc, która pomoże nam ocenić czy i w jakim stopniu umiemy udzielić pierwszej pomocy.

 

Pamiętajmy, każda sekunda jest na wagę życia.

 

[Inf. K. Lis oraz strona: https://www.szkolenia-bhp24.pl/aktualnosci/film-numery-alarmowe, video: https://www.szkolenia-bhp24.pl/aktualnosci/film-numery-alarmowe - K. Jaworek]