wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Do końca lipca br. absolwenci gimnazjów wybierający kontynuację kształcenia w szkołach powiatowych, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu oraz absolwenci tych szkół mogą składać wnioski o przyznanie stypendiów z Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. Jana Przecławczyka   |   Więcej informacji, w tym wzór wniosku w naszym serwisie w cz. Stypendia i pomoc dla młodzieży   |   Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej oraz Stowarzyszenie „Zakorzenieni w kulturze” zapraszają dzieci, młodzież oraz dorosłych do udziału w powiatowym konkursie poetyckim im. Zbigniewa Herberta „Niepodległość to wyzwanie” pod patronatem Starosty Strzyżowskiego Robert Godka   |   Termin nadsyłania prac konkursowych (wierszy) upływa 14 września 2018 r.   |   Więcej informacji https://www.facebook.com/PCKiTWisniowa/   |   Ruszył wakacyjny sezon na basenach kąpielowych GOSiR we Frysztaku   |   Ciekawą ofertę wakacyjną dla mieszkańców i turystów przygotowały ośrodki sportowe i rekreacyjne, gospodarstwa agroturystyczne i ośrodki kultury z naszego powiatu   |   7 lipca br. na stadionie sportowym w Strzyżowie odbędzie się Piknik Wolności i Solidarności; gwiazdą wieczoru będzie Marek Piekarczyk   |   22 lipca 2018 r. zapraszamy z kolei do parku Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej na koncert „Powiat dla Mieszkańców” z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę; podczas pikniku wystąpi m.in. rzeszowski zespół „Pectus”   |   Trwają zapisy do Grupy Świętego Andrzeja Boboli, która 4 sierpnia br. w ramach 41. Pieszej Pielgrzymki wyruszy z Rzeszowa na Jasną Górę   |   Więcej informacji http://www.pielgrzymka.rzeszow.pl/sw-andrzej.html
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Numery alarmowe w Polsce

numery_alarmoweNasze bezpieczeństwo, a nierzadko nasze życie często zależy od znajomości numerów alarmowych. W momencie stresu czy zagrożenia nawet dorośli mogą mieć problemy z szybkim zaalarmowaniem poszczególnych służb, dlatego warto podnosić świadomość numerów alarmowych, które wszyscy niezależnie od wieku powinni znać na pamięć.

 

Każdy z nas spacerując w pogodny, jesienny dzień może niespodziewanie stracić przytomność i upaść. W takich chwilach ważna jest pomoc ze strony innych przechodniów. Jednak wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy jest ciągle w naszym kraju niska. Istotna w chwilach zagrożenia życia bądź zdrowia jest przede wszystkim wiedza na temat numerów alarmowych - policji, straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego. Pomimo że znajdujemy na pierwszym miejscu w Europie pod względem znajomości europejskiego numeru 112, pod którym możemy wezwać pomoc, to jednak ciągle tylko 6 na 10 Polaków zna ten numer na pamięć.

 

Kraje Unii Europejskiej podejmują liczne inicjatywy mające przyczynić się do podniesienia świadomości w zakresie pierwszej pomocy. Należy do nich m.in. obchodzenie 11 lutego Europejskiego Dnia numeru alarmowego 112 oraz stworzenie rządowej strony internetowej 112 - www.112.gov.pl. Podejmowane są również prace mające na celu bezproblemową działalność europejskiego numeru alarmowego w każdym kraju.

 

W Polsce, obok europejskiego numeru alarmowego funkcjonują także krajowe numery, pod którymi możemy uzyskać pomoc: Policja - 997, Straż pożarna - 998, czy Pogotowie ratunkowe - 999. Ponadto w Internecie można odnaleźć szereg inicjatyw poprawiających naszą wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, w tym odnośnie czynności mających na celu podtrzymanie oddychania i krążenia czy informacji, jakie w przypadku zagrożenia dzwoniąc pod numer alarmowy powinniśmy przekazać osobie z którą rozmawiamy - podać imię, nazwisko, numer telefonu, powiedzieć w miarę możliwości jak najkonkretniej: co, gdzie i kiedy się zdarzyło, podać liczbę poszkodowanych oraz ewentualnie określić ich wiek (ile dzieci, ilu dorosłych), oraz zawiadomić, jaka pomoc została już udzielona poszkodowanym i w jakim są oni obecnie stanie. Poniżej publikujemy krótki film edukacyjny utrwalający informacje dotyczące numerów alarmowych. Warto też sprawdzić swoją wiedze z zakresu postępowania w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. W tym celu można zagrać w grę edukacyjną zamieszczoną na stronie https://www.szkolenia-bhp24.pl/gra-pierwsza-pomoc, która pomoże nam ocenić czy i w jakim stopniu umiemy udzielić pierwszej pomocy.

 

Pamiętajmy, każda sekunda jest na wagę życia.

 

[Inf. K. Lis oraz strona: https://www.szkolenia-bhp24.pl/aktualnosci/film-numery-alarmowe, video: https://www.szkolenia-bhp24.pl/aktualnosci/film-numery-alarmowe - K. Jaworek]