wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • W sobotę 15 września o godz. 11.30 na Rynku w Strzyżowie odbędzie się uroczyste nadanie sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie   |   W programie m.in: złożenie meldunku Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, podniesienie flagi i odegranie hymnu państwowego, wręczenie sztandaru, okolicznościowe wystąpienia, defilada kompanii honorowych   |   Uroczystość poprzedzi Msza św. w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i Bożego Ciała, która rozpocznie się o godz. 10.00   |   W ramach imprezy przewidziano także pokazy m.in.: wyposażenia pojazdów policyjnych, patroli konnych, zestawu edukacyjnego Autochodzik, motocykla Harley, a także stoiska informacyjno-prewencyjne   |   18 września br. (wtorek) podczas sesji Rady Powiatu Strzyżowskiego wręczone zostaną stypendia z Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. J. Przecławczyka – Dąbrowskiego   |   W roku bieżącym przyznano 166 stypendiów, w tym 70 w kategorii absolwenci gimnazjów, 59 w kategorii uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, 3 w kategorii uczniowie/absolwenci, którzy zakwalifikowali się do etapu centralnego olimpiady przedmiotowej, 32 w kategorii absolwenci szkół ponadgimnazjalnych i 2 w kategorii Absolwent Roku   |   Na sobotę (15.09) w Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie zaplanowano koncert pt. „Niepodległość w sercach pokoleń”   |   W programie m.in.: poezja autorstwa członków Kręgu Twórczego „Arche”, pieśni patriotyczne w wykonaniu solistów Studia Piosenki DK „Sokół” oraz koncert kapeli góralskiej „Ondraszki”   |   Ośrodek Kultury w Czudcu zaprasza w niedzielę (16.09) na film krótkometrażowy „W imię Wolności” i spotkanie „Czudec Moja Mała Ojczyzna” w ramach „Lekcji Historii”
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Pierwsza pomoc w przypadku ataku epilepsji

nws_1_1Epilepsja to choroba neurologiczna, na która cierpi w Polsce blisko 1 procent społeczeństwa, zatem blisko 400 000 ludzi. Nie każda z chorych osób doświadcza ataków epilepsji, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia w naszym otoczeniu ataku padaczki. Jednym z objawów choroby są napady padaczkowe, objawiające się gwałtownymi, niekontrolowanymi drgawkami. Powodują je gwałtowne wyładowania bioelektryczne w mózgu, których objawem jest chwilowa dysfunkcja. W sytuacji zagrożenia bardzo ważne jest wyzbycie się lęku i udzielanie pomocy chorym na padaczkę.

 

O epilepsji (padaczce) można mówić wtedy, gdy chory miał w swoim życiu przynajmniej dwa niczym niesprowokowane napady drgawkowe. Napad padaczkowy trwa zazwyczaj ok. 3 minuty. W jego trakcie chory traci przytomność, upada, często dostaje ślinotoku, a jego ciałem wstrząsają drgawki czy występuje mimowolne oddanie moczu. Czasem podczas ataku epilepsji chory nie upada, a jedynym objawem napadu może być zapatrzenie się w jeden punkt, chwilowa utrata świadomości czy brak reakcji na zadawane pytania. Towarzyszyć temu mogą nieznaczne ruchy kończyn i/lub lekkie skrzywienie warg czy mruganie powiekami. Najgroźniejszą odmianą choroby jest stan padaczkowy, w którym drgawki następują po sobie i trwają 10 minut i dłużej, a chory ma problemy z odzyskaniem świadomości. Napad padaczkowy może być objawem uszkodzenia lub choroby mózgu. U chorych na epilepsję atak drgawkowy bywa skutkiem odstawienia leków lub nadużycia alkoholu.

 

Epilepsja może stanowić stan zagrożenia życia - w przypadku ataku konieczna jest zdecydowana i świadoma pomoc choremu. Każda chwila jest na wagę życia, dlatego bardzo istotna jest znajomość zasad udzielenia pierwszej pomocy.

 

Jeśli w naszym otoczeniu jakaś osoba będzie mieć atak epilepsji należy przede wszystkim:

  1. Usunąć wszelkie przedmioty, które mogą być niebezpieczne dla chorego (np. okulary czy przedmioty znajdujące się w zasięgu głowy) - priorytetem w czasie ataku jest ochrona głowy i kręgosłupa przed urazami,
  2. Po ataku należy ułożyć chorego w pozycji bezpiecznej i kontrolować oddech,
  3. W czasie ataku i po jego ustąpieniu należy zapewnić choremu komfort, być przy nim i wspierać go. Atak kosztuje mnóstwo energii, ponadto po ustąpieniu drgawek pojawiają się przejściowe zaburzenia logicznego myślenia.
  4. Zadzwoń po pogotowie ratunkowe, jeśli nie znasz osoby, która doznała w Twojej obecności ataku drgawek. Należy wezwać karetkę także wtedy, gdy po ustąpieniu drgawek osoba jest nieprzytomna, atak trwał bardzo długo lub doprowadził do poważnego urazu.

 

W razie ataku epilepsji NIE WOLNO:

  1. Powstrzymywać na siłę drgawek i krępować ruchów, gdyż można w ten sposób doprowadzić do urazu.
  2. Wkładać przedmiotów pod głowę, gdyż zmniejsza to drożność dróg oddechowych.
  3. Otwierać na siłę zaciśniętych szczęk.
  4. Robić sztucznego oddychania oraz podawać płynów.

 

Warto zaznajomić się z powyższymi zasadami pierwszej pomocy, by móc w nagłym przypadku uratować choremu życie, tym bardziej, iż pomoc poszkodowanemu podczas ataku epilepsji jest dosyć prosta. Można również skorzystać z darmowych szkoleń i kursów z pierwszej pomocy.

 

Prawidłowo przeprowadzoną pierwszą pomoc w przypadku ataku epilepsji można obejrzeć w filmie instruktażowym pod adresem /www.szkolenia-bhp24.pl/epilepsja-online/.

 

[Inf. Krzysztof Lis Dyrektor Zarządzający HR LAB Health and Safety - oprac. K. Jaworek]