Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Rozbudowa drogi wojewódzkiej Czudec–Zaborów

wydrukuj
Rozbudowa drogi wojewódzkiej Czudec–Zaborów

W środę 6 czerwca 2024 r. dokonano symbolicznego wbicia łopaty pod rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 988 na odcinku Czudec-Zaborów. W krótkiej uroczystości przy rondzie w Czudcu wzięli udział m.in. Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl i Starosta Strzyżowski Robert Godek. Projekt rozbudowy odcinka ma wartość ponad 77 mln złotych.

Prace drogowe na 3 kilometrowym odcinku drogi wojewódzkiej 988 trwają już od połowy maja i jest to realizacja Regionalnego Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Dofinansowanie wynosi 65 mln złotych, a wartość robót budowalnych to ponad 53 mln złotych. Z budżetu Województwa Podkarpackiego wydatkowanych zostanie prawie 12 milionów złotych. Wykonawcą inwestycji jest firma Budimex. Rozbudowa ma się zakończyć w 2026 roku.

Na uroczystym rozpoczęciu inwestycji obok marszałka Władysław Ortyla wzięli udział samorządowcy - wśród nich Starosta Strzyżowski Robert Godek, Wójt Czudca Andrzej Ślipski, mieszkańcy powiatu, przedstawiciele Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, przedstawiciele wykonawcy prac, czyli firmy Budimex.

Rozbudowa odcinka pomiędzy Czudcem a Zaborowem to kolejna z wielu inwestycji drogowych prowadzonych przez samorząd województwa podkarpackiego w powiecie strzyżowskim. W ostatnich latach samorząd zainwestował tu prawie ćwierć miliarda złotych. „Ta inwestycja to swoiste dokończenie planu inwestycyjnego, który od kilku lat tu realizowaliśmy. Przez lata inwestowaliśmy tu środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale udało się nam także pozyskać pieniądze z różnych źródeł - z programu Polska Wschodnia, z Ministerstwa Infrastruktury. Ten montaż finansowy zamknął się kwotą 248,7 mln złotych, co jest kwotą absolutnie bez precedensu. Za te środki wybudowano obwodnicę Czudca wraz z rozbudową odcinka Babica - Czudec, zbudowano obwodnicę Strzyżowa, przebudowano DW 988 na odcinku Zaborów - Strzyżów, przebudowano mosty w Godowej i w Żyznowie oraz nawierzchnię DW 989 Strzyżów – Lutcza” - powiedział marszałek Władysław Ortył.

Rozbudowywany 3 kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej 988 będzie uzupełnieniem modernizacji całej trasy z Babicy do Dobrzechowa. Wraz ze zrealizowanymi w poprzednich latach odcinkami drogowymi Babica-Czudec wraz z obwodnicą Czudca oraz Zaborów-Strzyżów i obwodnicą Strzyżowa, zakończona zostanie modernizacja trasy od Babicy do Dobrzechowa o długości 19 km.

W zakresie robót, obok rozbudowy drogi wraz z infrastrukturą towarzyszącą na 3 kilometrowym odcinku, przewidziano także rozbudowę skrzyżowań z drogami innych kategorii, przebudowę wiaduktu nad linią kolejową nr 106 (Rzeszów Główny - Jasło), modernizację mostu na Wisłoku oraz dostosowanie zatok autobusowych, remont i budowę nowych chodników.

Po zakończeniu inwestycji, droga wojewódzka na odcinku Czudec-Zaborów spełniać będzie parametry drogi klasy G. Zadanie przewidziane jest do dofinansowania z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027.

Opr. i fot. W. Plezia