Pół wieku Ośrodka Kultury w Wiśniowej
W upalną niedzielę 30 czerwca 2024 r. na stadionie LKS „Wisłok” Wiśniowa miał miejsce „Złoty koncert” z okazji 50-lecia powstania Ośrodka Kultury w Wiśniowej. Był on kulminacją całorocznych obchodów jubileuszu tej instytucji.
Koncert rozpoczął dyrektor placówki Grzegorz Tomaszewski, witając zaproszonych gości, współpracowników, byłych pracowników oraz publiczność. W części artystycznej zaprezentowały się grupy artystyczne działające przy Ośrodku Kultury w Wiśniowej: Męski Chór „Echo” (52 lata nieprzerwanej działalności), Zespół Pieśni i Tańca „Wisznia” (37 lat działalności). Zespół Ludowy „Wisienka”, Zespół Taneczny „Tutu”, Zespół Pieśni i Tańca „Młoda Wisznia”.
Po koncercie, oprócz aplauzu publiczności z życzeniami pospieszyli przedstawiciele samorządu powiatowego ze starostą strzyżowskim Robertem Godkiem i radną Rady Powiatu Agnieszką Żurawską na czele. Następnie kolejnych jubileuszy życzyli przedstawiciele samorządu gminy Wiśniowa – wójt Marcin Kut i wiceprzewodnicząca Rady Gminy Wanda Gąsior; Damian Drąg - dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie; Kamil Mendocha - dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej wraz z delegacją instytucji kultury powiatu strzyżowskiego; dyrektorem GOK w Czudcu Ewą Mitręgą-Moskwa i Aleksandrą Korabiowską z DK „Sokół” w Strzyżowie, Wiesławą Śledzioną - kierownikiem Biblioteki z Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim wraz z instruktorem Moniką Ruszałą; Małgorzatą Walaszczyk-Faryj - dyrektorem Ośrodka Kultury w Dukli; Marcinem Świeradem byłym dyrektorem GOKiW w Wielopolu Skrz. a obecnie radnym Rady Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego; Renatą Rymarską-Wójtowicz oraz Renatą Michalską - radnymi Rady Gminy Wiśniowa i przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Wiśniowa. Z życzeniami pospieszyli także: druhowie Piotr Ciosek i Piotr Szczotkowski - prezesi OSP Wiśniowa i OSP Jazowa oraz dyrektorzy szkół podstawowych: Małgorzata Książek z Szufnarowej, Lucyna Ciołkosz z Różanki, Dariusz Data z Markuszowej, Sławomir Tęczar z Jaszczurowej i Robert Jurasz z ZEAS-u w Wiśniowej, Anna Mikuszewska – dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wiśniowej, Małgorzata Twardosz – dyrektor Biblioteki Publicznej w Wiśniowej, Zenon Petkąa- prezes Stowarzyszenia na rzecz wsi Szufnarowa, Mieczysław Bochenek – prezes Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Rzeszowie.
Miłym akcentem było uhonorowanie symbolicznym bukietem kwiatów wieloletniego dyrektora Władysława Salamona przez obecnego dyrektora OK Wiśniowa Grzegorza Tomaszewskiego. W kuluarach Ośrodkowi Kultury gratulacje złożyli również goście ze Słowacji: starostowie: Juraj Balog ze Zlatnika, Wladislav Dvoriak z Ciernego nad Toplu, Emil Rybnicki ze Skrabskiego. Także życzenia złożyli: Jerzy Dębiec- były dyr. GOK Nowy Żmigród, Marian Irzyk świadek historii – NSZZ Solidarność, Marian Drapała- regionalista z Pruchnika, Bronisława Lipa- prezes Stowarzyszenia „TAK ŻYCIU”, Jan Król – prezes LKS „Huragan” Kozłówek, Eugeniusz Niemiec – prezes LKS „Wisłok” Wiśniowa, Stanisław Krochmal – prezes honorowy ZOG OSP RP w Wiśniowej, Kazimierz Długosz – opiekun izby regionalnej „Gniazdo Staroci”, ks. Marek Matera – proboszcz parafii Wiśniowa.
Oficjalna część koncertu zakończyła się przekazaniem urodzinowego tortu, który wręczył jubilatom wójt gminy Wiśniowa Marcin Kut. Wszyscy uczestnicy Jubileuszu zostali poczęstowani kawałkiem tortu i innymi smakołykami. Niespodzianką dla zebranych miał być „złoty deszcz” w postaci specjalnie wyemitowanych banknotów 50-złotowych zrzuconych z motolotni. Niestety z powodu złych warunków pogodowych, losowanie upominków i nagród rzeczowych odbyło się „z koszyczka”. Dużym zainteresowaniem cieszył się bezpłatny park zabaw dla dzieci oraz stoiska rękodzielniczo-wystawiennicze lokalnych wytwórców. O stronę kulinarną jubileuszowego spotkania smakowicie zadbały panie z KGW Jazowa i gospodynie z KGW Markuszowa. Zwieńczeniem jubileuszu był koncert zespołu „Energy Folk” z Katowic.
W roku 1974 Gmina Wiśniowa jako jedna z pierwszych w województwie rzeszowskim powołała do życia Gminny Ośrodek Kultury. Jego głównym zadaniem było animowanie życia kulturalno-społecznego w gminie Wiśniowa obejmującej 13 sołectw. Została powołana Społeczna Rada Kultury, a funkcję dyrektora placówki powierzono Eugeniuszowi Drygasiowi. Pierwszym zespołem, który na stałe zadomowił się w Ośrodku był działający już od 1972 roku Chór Męski "Echo", zrzeszający amatorów śpiewu z Wiśniowej i ościennych miejscowości. Od 1975 roku placówką kierował Andrzej Dyka. Powstawały grupy artystyczne i koła zainteresowań. Szczególnie godna podkreślenia jest w tym czasie praca Marii Jurasz, nauczycielki i wspaniałej animatorki życia kulturalnego w gminie Wiśniowa. W 1976 roku kierownictwo Ośrodka Kultury objął Władysław Salamon. Wraz ze skromną kadrą instruktorów systematycznie rozwijał działalność kulturalno-wychowawczą kładąc nacisk na dobór fachowców. Do Wiśniowej przyjeżdżały w tym czasie ze spektaklami Teatr im. Wandy Siemaszkowej i Teatr Lalki i Aktora "Kacperek" z Rzeszowa oraz liczni artyści estrady. Organizowane były spotkania
z wybitnymi ludźmi i liczne imprezy okolicznościowe, w tym, w ramach obchodów rocznic i świąt państwowych. Powstały kolejne zespoły artystyczne: zespół pieśni i tańca oraz kapela ludowa. Fenomenem tych zespołów był udział uzdolnionych artystycznie rodzin: Arciszewskich, Hawajów, Kopciów, Zagórskich. W latach 70. w Różance został zawiązany przez Józefa Cynarskiego i braci Szkołtów powstał kabaret "Sami Swoi". Występował m. in. w Ogólnopolskim Przeglądzie Kabaretów Wiejskich w Stoczku Łukowskim. Do 1979 roku zespoły działające w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniowej zaprezentowały się ogólnie w 58 koncertach, w tym 7 wojewódzkich i 7 ogólnopolskich. Ożywieniem działalności Ośrodka było włączenie się do pracy artystycznej miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Z jego inicjatywy powstał zespół śpiewaczy "Kłosy", który kultywował rodzimy folklor. Jego instruktorem był Stanisław Świrad. Na wyróżnienie zasługuje także będąca duszą zespołu Henryka Długosz.
W 1981 r. z inicjatywy Jana Urbanika powstał Klub „Wiedzy o Plastyce”. Zorganizowano wówczas kilka plenerów malarskich, kilkanaście wystaw malarstwa, rękodzieła artystycznego, w tym tkaniny. Odbyło się wiele seminariów i prelekcji popularyzujących plastykę. Klub ściśle współpracował z grupą plastyczną "Alpaka" działającą przy Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. W roku 1985 powstała pracownia modelarska. W budynku GOK prowadzona była również działalność Ogniska Muzycznego, które w elementarną wiedzę i grę na instrumentach wtajemniczyło ponad 250 dzieci i młodzieży. W 1990 r. powstał zespół tańca towarzyskiego, a chlubą Ośrodka był zespół instrumentów dętych, którego liderem był muzyk i pedagog - Dariusz Data. W latach 90. w Ośrodku działał dziewczęcy Zespół Wokalny "Carina" i Dziecięcy Zespół Taneczny "Iskierka", których występy zawsze cieszyły się dużą popularnością.
W latach transformacji ustrojowej i administracyjnej trwała ciągła współpraca z organizacjami społecznymi, placówkami oświatowymi i parafiami. Organizowano wieloletnie edycje Międzynarodowego Konkursu „Piosenki Naszych Ojczyzn w Unii Europejskiej”, Wojewódzkie Przeglądy Zespołów Pieśni i Tańca, koncerty i programy w ramach projektu „Przyjaźń w kolorach tęczy” z gminami Čierne nad Topľou i Vyšný Žipov na Słowacji. Został reaktywowany zespół pieśni i tańca "Wisznia", która wraz z kapelą ludową "Wiśniowianie" koncertowała nie tylko na Podkarpaciu, ale również za granicą (Słowacja, Węgry, Litwa). Sama kapela „Wiśniowianie” brała udział w nagraniu dla Radia Rzeszów, co zaowocowało wydaniem płyty. Wieloma sukcesami może poszczycić się zespół ludowy „Wisienka”, który powstał w 2012 r. przy Szkole Podstawowej w Markuszowej. W 2019 roku dyrektorem Ośrodka Kultury został długoletni instruktor Grzegorz Tomaszewski. W tym czasie w placówce powstało koło modelarskie „Rosomak”, klub szachowy „Szach Mat”, zawiązano nowe grupy taneczne: ZPiT „Młoda Wisznia”, zespół taneczny „TUTU”.
Obecnie Ośrodek Kultury prowadzi szeroką działalność kulturalną, edukacyjną, sportową i rekreacyjną organizując m.in.: Smak Tradycji, Plenery Malarskie „Wiśniowa Pachnąca Malarstwem”, Międzywojewódzkie Spotkania Kapel Ludowych, dożynki, pikniki rodzinne i spotkania z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, Dnia Dziecka, Dnia Sołtysa, Podkarpacką Jesień Jazzową, Piątkowe Koncerty Parkowe, Wiśniowski Pochód Mędrców (Orszak Trzech Króli), Spotkania z Mikołajem oraz liczne konkursy, turnieje sportowe, wystawy, spotkania, wyjazdy i wyjścia turystyczno-rekreacyjne. Przygotowuje uroczystości państwowe, religijne, samorządowe, rocznicowe i inne. Ośrodek Kultury obejmuje opieką merytoryczną twórców rękodzieła, pasjonatów i miłośników sztuki ludowej. Jest koordynatorem sportu, turystyki, rekreacji i promocji w gminie.
Materiał filmowy z jubileuszu można obejrzeć w Internetowej Telewizji Południe http://itvpoludnie.pl/zloty-koncert-z-okazji-50-lecia-osrodka-kultury-w-wisniowej/
Więcej zdjęć na: https://www.okwisniowa.pl/galeria/1177/index.html
Inf. B. Piękoś, G. Tomaszewski, opr. W. Plezia