wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Most na rzece Wisłok w ciągu drogi powiatowej nr 1917 R Czudec-Wyżne został oddany do użytku   |   Odbiór końcowy robót i oficjalne otwarcie mostu będzie miało miejsce początkiem listopada   |   Powiatowy Zarząd Dróg w Strzyżowie ogłosił przetarg na zadanie pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 1323 R Frysztak-Gogołów-Klecie wraz z przebudową przepustu w Gogołowie”; termin składania ofert – 22.10   |   Powiatowy Urząd Pracy w Strzyżowie ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie strzyżowskim (III)” oraz rezerwy ministra na 2018 r.   |   Wnioski o przyznanie środków finansowych na ten cel można składać w dniach 15-17 października br.   |   W dniach 15.10 – 13.11 ARiMR prowadzić będzie nabór wniosków w ramach „Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” finansowanej z budżetu PROW na lata 2014 – 2020   |   Koło Gospodyń Wiejskich w Jazowej obchodzi 70-lecie swojej działalności; imprezę jubileuszową zaplanowano na 13 października br.   |   Jubileusz 50 – lecia w dniach 17-18 października świętować będzie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Strzyżowie   |   W programie m.in.: Msze św. w kościele pw. Bpa J. S. Pelczara w Strzyżowie, prezentacja Ośrodka, część artystyczna, II Festiwal Pieśni Maryjnej i Patriotycznej Osób Niepełnosprawnych   |   12 października (piątek) w Szkole Podstawowej im. J. Przybosia w Gwoźnicy Górnej odbędzie się promocja książki dr. Antoniego Chuchli pt. „Parafia św. Antoniego w Gwoźnicy Górnej. Tradycja pieszych pielgrzymek”; początek spotkania o godz. 18.00   |   Na sobotę (13.10) zaplanowano m.in. koncert charytatywny „Walczę, bo kocham” przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie, inscenizację historyczną „Przeprawa przez Pstragówkę” obok Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, a w gminie Frysztak rajd rowerowy nowo oznaczoną trasą „Herby”   |   16 października przypada 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową   |   Gminne Obchody XVIII Dnia Papieskiego pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa” odbędą się w niedzielę (14.10) w Szufnarowej   |   Również w niedzielę (14.10) strzyżowską Farę nawiedzą relikwie św. Stanisława Kostki; o godz. 17.30 nastąpi ich przywitanie i wprowadzenie do kościoła, a następnie wspólny różaniec poprowadzi Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Historie z naszego powiatu

Ocalić od zapomnienia

„I żal mi bardzo was - o! postępowi,
Którzy zniweczyć przeszłość chcecie całą,
By łatwiej było, lecz jako żółwiowi,
Orzec: "Tak wiele już ubiegłem z chwałą".
Tylko, że aby drogę mierzyć przyszłą,
Trzeba-ć koniecznie pomnieć, skąd się wyszło!"
(C. K. Norwid, Niewola)

 

 

Wiele osób uważa, że historia to coś nudnego, czemu nie warto poświęcać czasu. To błędne przekonanie wynika najczęściej z przekonania o bezwartościowości wiedzy o przeszłości na otaczającą nas współczesną rzeczywistość. Nic bardziej mylnego. Historia jest nauką niezwykle przydatną, pozwalającą uczyć się na cudzych błędach, przy możliwości unikania pomyłek własnych. Często jednak nie mamy takiej możliwości, ponieważ tak naprawdę nie znamy historii. Nie tej światowej, polskiej, ale przede wszystkim naszej, lokalnej. A przecież, to kim jesteśmy, w dużej mierze zawdzięczamy naszym przodkom, kulturze i tradycji wyniesionej z domu rodzinnego i najbliższego otoczenia. To właśnie z pożółkłych zdjęć w rodzinnych albumach, opowieści starszych ludzi czy anegdot krążących w miasteczku wyłania się prawdziwy obraz naszej „Małej Ojczyzny".

 

W niniejszym dziale publikować będziemy materiały o przeszłości naszego terenu i ludziach, którzy w jakiś sposób zapisali się na kartach naszej lokalnej historii. Zachęcamy też do nadsyłania opowieści, opowiadań, wspomnień itp. materiałów dotyczących przeszłości obszaru i społeczności powiatu strzyżowskiego na adres/agnieszka.zielinska@strzyzowski.pl/.

 

Redakcja strzyzowski.pl

 

Żołnierze Wyklęci

Życie szkolne w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym w Strzyżowie

Powstańcy styczniowi z powiatu strzyżowskiego  

Wspomnienia z Babicy - Irena Kika Szaszkiewiczowa z domu Jarochowska 

Data dodania: 06-05-2013
liczba wyświetleń: 1809