wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Zakończyły się egzaminy końcowe uczniów klas trzecich gimnazjów   |   Gimnazjaliści zdawali w bieżącym roku egzaminy z przedmiotów humanistycznych, matematyki, przedmiotów ścisłych i języka obcego   |   Samorząd powiatowy w Strzyżowie kontynuuje inwestycje rozpoczęte w 2017 r.   |   W Strzyżowie dobiegają końca prace w budynkach przy ul. Przecławczyka i Parkowej   |   We Frysztaku wyłonieni zostali wykonawcy na dostawę wyposażenia boiska lekkoatletycznego i pomieszczeń Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego   |   Za kwotę blisko 1,9 mln zł Powiat Strzyżowski prowadzi rewitalizację zabudowań gospodarczych w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej   |   W Wiśniowej rozpoczęła się przebudowa oficyny dworskiej w zespole parkowo-dworskim i folwarcznym z dofinansowaniem z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020   |   Samorząd powiatowy pokrywa też wkład własny do projektu Gminy Czudec - budowy mostu na rzece Wisłok, który włączał będzie obszar Zawisłocza i część Wyżnego w budowaną obecnie przez samorząd województwa podkarpackiego obwodnicę Czudca   |   Karolina Dziedzic-Gruszowska z UKS Diament Pstrągowa po raz szósty zdobyła tytuł mistrzyni Polski Seniorów w kickboxingu w formule full contact (kat. -70 kg)   |   W niedzielę (22.04) na hipodromie JKS „Pogórze” w Gliniku Zaborowskim odbędzie się IV Memoriał Prezydenta Lecha Kaczyńskiego pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy; początek imprezy o godz. 15.00   |   Ośrodek Kultury w Czudcu zaprasza 22.04. na koncert muzyczny w wykonaniu uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego nr 3 w Rzeszowie poświęcony 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wstęp wolny. Szczegóły na stronie internetowej www.ok-czudec.pl   |   Od piątku do niedzieli (20-22.04) potrwa VII Ogólnopolski Spływ Kajakowy Wisłok 2018, którego drugi etap wiódł będzie z Frysztaka do Marku.szowej (11 km)   |   Organizatorzy przewidują udział ponad 250 miłośników kajakarstwa
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Historie z naszego powiatu

Ocalić od zapomnienia

„I żal mi bardzo was - o! postępowi,
Którzy zniweczyć przeszłość chcecie całą,
By łatwiej było, lecz jako żółwiowi,
Orzec: "Tak wiele już ubiegłem z chwałą".
Tylko, że aby drogę mierzyć przyszłą,
Trzeba-ć koniecznie pomnieć, skąd się wyszło!"
(C. K. Norwid, Niewola)

 

 

Wiele osób uważa, że historia to coś nudnego, czemu nie warto poświęcać czasu. To błędne przekonanie wynika najczęściej z przekonania o bezwartościowości wiedzy o przeszłości na otaczającą nas współczesną rzeczywistość. Nic bardziej mylnego. Historia jest nauką niezwykle przydatną, pozwalającą uczyć się na cudzych błędach, przy możliwości unikania pomyłek własnych. Często jednak nie mamy takiej możliwości, ponieważ tak naprawdę nie znamy historii. Nie tej światowej, polskiej, ale przede wszystkim naszej, lokalnej. A przecież, to kim jesteśmy, w dużej mierze zawdzięczamy naszym przodkom, kulturze i tradycji wyniesionej z domu rodzinnego i najbliższego otoczenia. To właśnie z pożółkłych zdjęć w rodzinnych albumach, opowieści starszych ludzi czy anegdot krążących w miasteczku wyłania się prawdziwy obraz naszej „Małej Ojczyzny".

 

W niniejszym dziale publikować będziemy materiały o przeszłości naszego terenu i ludziach, którzy w jakiś sposób zapisali się na kartach naszej lokalnej historii. Zachęcamy też do nadsyłania opowieści, opowiadań, wspomnień itp. materiałów dotyczących przeszłości obszaru i społeczności powiatu strzyżowskiego na adres/agnieszka.zielinska@strzyzowski.pl/.

 

Redakcja strzyzowski.pl

 

Żołnierze Wyklęci

Życie szkolne w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym w Strzyżowie

Powstańcy styczniowi z powiatu strzyżowskiego  

Wspomnienia z Babicy - Irena Kika Szaszkiewiczowa z domu Jarochowska 

Data dodania: 06-05-2013
liczba wyświetleń: 1691