wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Zapraszamy do składania ofert na wykonanie nowego portalu internetowego samorządu powiatowego w Strzyżowie   |   Oferty można składać do 26 stycznia br.   |   Więcej informacji w dziale Ogłoszenia o przetargach   |   Przy Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza i Zespole Szkół Technicznych w Strzyżowie prowadzone są roboty budowlane związane z modernizacją boisk sportowych i kortu tenisowego   |   Trwają także prace przy rewitalizacji drugiej części zabudowań gospodarczych w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej   |   Od 11.01.2018 r. w Galerii Miejskiej w Strzyżowie (Rynek 15) oglądać można wystawę fotografii pt. „Wiatraki Ziemi Strzyżowskiej na tle siłowni wiatrowych Podkarpacia” wykonanych przez Grażynę Stojak. Wystawa potrwa do 2 kwietnia br.   |   W Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej obejrzeć można wystawę poświęconą Kazimierzowi Pułaskiemu – bohaterowi Polski i Stanów Zjednoczonych w 250. rocznicę wybuchu konfederacji barskiej   |   Strzyżowski Dom Kultury "Sokół" zaprasza 13 stycznia 2018 r (sobota) na godz.18:oo na koncert Art Music Trio w ramach Noworocznych Impresji Muzycznych. (II piętro, sala konferencyjna DK)   |   Na 17 stycznia 2018 r. na godz. 17. zaplanowano w Bibliotece Publicznej w Strzyżowie spotkanie historyczno-kulturalne pt. „Szabat Szalom! Święto żydowskie”. Spotkanie organizowane jest w ramach Światowego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Historie z naszego powiatu

Ocalić od zapomnienia

„I żal mi bardzo was - o! postępowi,
Którzy zniweczyć przeszłość chcecie całą,
By łatwiej było, lecz jako żółwiowi,
Orzec: "Tak wiele już ubiegłem z chwałą".
Tylko, że aby drogę mierzyć przyszłą,
Trzeba-ć koniecznie pomnieć, skąd się wyszło!"
(C. K. Norwid, Niewola)

 

 

Wiele osób uważa, że historia to coś nudnego, czemu nie warto poświęcać czasu. To błędne przekonanie wynika najczęściej z przekonania o bezwartościowości wiedzy o przeszłości na otaczającą nas współczesną rzeczywistość. Nic bardziej mylnego. Historia jest nauką niezwykle przydatną, pozwalającą uczyć się na cudzych błędach, przy możliwości unikania pomyłek własnych. Często jednak nie mamy takiej możliwości, ponieważ tak naprawdę nie znamy historii. Nie tej światowej, polskiej, ale przede wszystkim naszej, lokalnej. A przecież, to kim jesteśmy, w dużej mierze zawdzięczamy naszym przodkom, kulturze i tradycji wyniesionej z domu rodzinnego i najbliższego otoczenia. To właśnie z pożółkłych zdjęć w rodzinnych albumach, opowieści starszych ludzi czy anegdot krążących w miasteczku wyłania się prawdziwy obraz naszej „Małej Ojczyzny".

 

W niniejszym dziale publikować będziemy materiały o przeszłości naszego terenu i ludziach, którzy w jakiś sposób zapisali się na kartach naszej lokalnej historii. Zachęcamy też do nadsyłania opowieści, opowiadań, wspomnień itp. materiałów dotyczących przeszłości obszaru i społeczności powiatu strzyżowskiego na adres/agnieszka.zielinska@strzyzowski.pl/.

 

Redakcja strzyzowski.pl

 

Żołnierze Wyklęci

Życie szkolne w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym w Strzyżowie

Powstańcy styczniowi z powiatu strzyżowskiego  

Wspomnienia z Babicy - Irena Kika Szaszkiewiczowa z domu Jarochowska 

Data dodania: 06-05-2013
liczba wyświetleń: 1596