wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • Zarząd oraz Rada Powiatu Strzyżowskiego zapraszają mieszkańców województwa podkarpackiego oraz przebywających w naszym regionie gości do udziału w imprezie pn. „Powiat dla Mieszkańców – Koncert Jubileuszowy Polskiej Muzyki Rozrywkowej”   |   Impreza odbędzie się 22 lipca br. w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej z okazji przypadającej w roku bieżącym 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości   |   W programie m.in.: koncerty zespołów Santanos i Kordian, występ rzeszowskiej grupy Pectus, atrakcje dla najmłodszych, a wieczorem dyskoteka pod gwiazdami, którą poprowadzi DJ Sanchez; wstęp bezpłatny   |   Do 31 lipca br. absolwenci gimnazjów wybierający kontynuację kształcenia w szkołach powiatowych, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu oraz absolwenci tych szkół mogą składać wnioski o przyznanie stypendiów z Powiatowego Funduszu Stypendialnego im. Jana Przecławczyka   |   Więcej informacji, w tym wzór wniosku w naszym serwisie w cz. Stypendia i pomoc dla młodzieży   |   Powiatowe Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej oraz Stowarzyszenie „Zakorzenieni w kulturze” zapraszają dzieci, młodzież oraz dorosłych do udziału w powiatowym konkursie poetyckim im. Zbigniewa Herberta „Niepodległość to wyzwanie” pod patronatem Starosty Strzyżowskiego Robert Godka   |   Termin nadsyłania prac konkursowych (wierszy) upływa 14 września 2018 r.   |   Więcej informacji https://www.facebook.com/PCKiTWisniowa/   |   Trwają zapisy do Grupy Świętego Andrzeja Boboli, która 4 sierpnia br. w ramach 41. Pieszej Pielgrzymki wyruszy z Rzeszowa na Jasną Górę   |   Więcej informacji http://www.pielgrzymka.rzeszow.pl/sw-andrzej.html   |   Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi dawców o oddawanie wszystkich grup krwi   |   W Strzyżowie krew będzie można honorowo oddać w Krwiobusie ustawionym przy Domu Kultury „Sokół” w następujących dniach: 25.07, 22.08, 26.09 i 24.10 w godzinach od 9.00 do 12.00
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Historie z naszego powiatu

Ocalić od zapomnienia

„I żal mi bardzo was - o! postępowi,
Którzy zniweczyć przeszłość chcecie całą,
By łatwiej było, lecz jako żółwiowi,
Orzec: "Tak wiele już ubiegłem z chwałą".
Tylko, że aby drogę mierzyć przyszłą,
Trzeba-ć koniecznie pomnieć, skąd się wyszło!"
(C. K. Norwid, Niewola)

 

 

Wiele osób uważa, że historia to coś nudnego, czemu nie warto poświęcać czasu. To błędne przekonanie wynika najczęściej z przekonania o bezwartościowości wiedzy o przeszłości na otaczającą nas współczesną rzeczywistość. Nic bardziej mylnego. Historia jest nauką niezwykle przydatną, pozwalającą uczyć się na cudzych błędach, przy możliwości unikania pomyłek własnych. Często jednak nie mamy takiej możliwości, ponieważ tak naprawdę nie znamy historii. Nie tej światowej, polskiej, ale przede wszystkim naszej, lokalnej. A przecież, to kim jesteśmy, w dużej mierze zawdzięczamy naszym przodkom, kulturze i tradycji wyniesionej z domu rodzinnego i najbliższego otoczenia. To właśnie z pożółkłych zdjęć w rodzinnych albumach, opowieści starszych ludzi czy anegdot krążących w miasteczku wyłania się prawdziwy obraz naszej „Małej Ojczyzny".

 

W niniejszym dziale publikować będziemy materiały o przeszłości naszego terenu i ludziach, którzy w jakiś sposób zapisali się na kartach naszej lokalnej historii. Zachęcamy też do nadsyłania opowieści, opowiadań, wspomnień itp. materiałów dotyczących przeszłości obszaru i społeczności powiatu strzyżowskiego na adres/agnieszka.zielinska@strzyzowski.pl/.

 

Redakcja strzyzowski.pl

 

Żołnierze Wyklęci

Życie szkolne w Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym w Strzyżowie

Powstańcy styczniowi z powiatu strzyżowskiego  

Wspomnienia z Babicy - Irena Kika Szaszkiewiczowa z domu Jarochowska 

Data dodania: 06-05-2013
liczba wyświetleń: 1751