wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Aktualności

Ojciec Święty wśród nas … - 27 kwietnia 2014 r. kanonizacja Jana Pawła II

27 kwietnia 2014 r. to wielki dzień dla wszystkich Polaków. Ta niedziela Miłosierdzia Bożego zostanie nam w pamięci, jako dzień, w którym nasz Ojciec św. Błogosławiony Jan Paweł II stał się świętym Kościoła powszechnego. To w tym, jakże wymownym dniu Papież Franciszek ukazuje całemu światu heroiczność cnót dwóch swoich poprzedników: Jana Pawła II i Jana XXIII. Ale dla nas przecież Jan Paweł II zawsze był świętym, czy to wtedy, gdy jechał do Rzymu, gdy do nas przyjeżdżał i z nami żartował, gdy przemawiał, a przekonaliśmy się, że był człowiekiem świętym dla katolików na całym świecie, gdy na jego pogrzebie w Rzymie młodzi Włosi wołali „Santo subito!". Tak wiele zrobił dla nas wszystkich...


Prawie 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II, to część naszego życia - od wyboru kardynała Karola Wojtyły 16 października 1978 roku na 264. następcę Świętego Piotra, poprzez 104 pielgrzymki, w tym 9 do Polski, zamach na Jego życie 13 maja 1981 roku, zmagania z chorobą Parkinsona, aż po obserwowaną na całym świecie śmierć 2 kwietnia o godzinie 21:37 i pogrzeb 8 kwietnia 2005 roku.

 

Każdy z nas zna najważniejsze fakty z życia Jana Pawła II, jednak mało kto wie, iż 3 grudnia 1973 r. w budowanym kościele p.w. Św. Antoniego w Babicy, krakowski ks. kardynał Karol Wojtyła wraz z księdzem biskupem Bolesławem Taborskim i księdzem  biskupem Tadeuszem Błaszkiewiczem odprawił Mszę świętą za spokój duszy swojego przyjaciela i spowiednika ks. prałata Jana Maca zmarłego 30 maja 1972 r. Wydarzenie upamiętnione zostało przez parafian pamiątkową tablicą, znajdującą się w przedsionku kościoła. O pobycie w Babicy nie zapomniał też Ojciec Święty, który po latach wspominał: „Pamiętam ten kościółek, w czasie Mszy świętej kapały mi na głowę krople wody". Jest też legenda, że w czasie wojny, jako robotnik krakowskiej firmy Solvay pracował przy budowie linii kolejowej pomiędzy Wiśniową a schronem w Stępinie, przypomniana w prasie przez jednego z robotników pracujących przy tej budowie, być może też Karol Wojtyła odwiedził nasze Pogórze podczas bieszczadzkich wędrówek w latach pięćdziesiątych....


25 listopada 1999 r. Rada Miejska w Strzyżowie w uznaniu nieocenionych zasług Jego Świętobliwości dla Polski i Świata uchwałą nr XIV/117/99 nadała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Honorowe Obywatelstwo Gminy i Miasta Strzyżów. Akt ten Jan Paweł II przyjął 7 maja 2000 r. podczas audiencji generalnej w Rzymie z rąk ówczesnego burmistrza Strzyżowa Tadeusza Marka oraz księży: Adama Nowaka proboszcza ze Strzyżowa i Mariana Raźnikiewicza proboszcza z Wysokiej Strzyżowskiej. Również Rada Gminy we Frysztaku uchwałą nr XII/106/99 z dnia 24 listopada 1999 r. nadała Papieżowi honorowe obywatelstwo Gminy Frysztak.


19 października 2003 r. Starosta Strzyżowski Robert Godek w towarzystwie Burmistrza Głogowa Małopolskiego (woj. podkarpackie) Kazimierza Rokity i Starosty Monieckiego (woj. podlaskie) Mirosława Paniczko w podziękowaniu za 25 lat Pontyfikatu Ojca Św. wręczył Janowi Pawłowi II płaskorzeźbę, przedstawiającą pejzaż charakterystyczny dla powiatu strzyżowskiego z drewnianą, zabytkową świątynią w Lubli i kapliczką z Jezusem frasobliwym, ufundowaną przez samorząd powiatowy w Strzyżowie, a wykonaną przez panią Marię Wójtowicz z Różanki.


Warto też odnotować fakt, iż w naszym powiecie 5 szkół - po 1 w każdej z gmin -  nosi imię  Jana Pawła II. Są to: Zespół Szkół w Babicy (Gmina Czudec), Zespół Szkół w Godowej (Gmina Strzyżów), Zespół Szkół w Stępinie (Gmina Frysztak), Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Konieczkowej (Gmina Niebylec) oraz Szkoła Podstawowa w Szufnarowej (Gmina Wiśniowa). Jan Paweł II jest także patronem Domu Pomocy Społecznej w Gliniku Dolnym oraz znajdującej się w nim kaplicy. Pontyfikat Jana Pawła II upamiętniają także pomniki i tablice, które odnajdujemy w wielu miejscowościach naszego powiatu, w tym m.in. przy Rynku w Czudcu, przed budynkami szkół w Godowej i Konieczkowej czy przed Kościołem Parafialnym p.w. NMP Królowej Świata w Wiśniowej.

 

Naszą lokalną pamiątką z kanonizacji Ojca Św. Jana Pawła II w 2014 r. jest nowy tomik wierszy Pani Zdzisławy Górskiej  „Ponad czasem" poświęcony Janowi Pawłowi II, wydany ze środków samorządu powiatowego i Biblioteki Publicznej im. J. Przybosia w Strzyżowie.

 

 

 

[Inf. wł. A. Zielińska we współpracy z p. Z. Domino i p. M. Macem]

Data dodania: 24-04-2014
liczba wyświetleń: 2387

Pozostałe kategorie