wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • 19 sierpnia br. w kamieniołomie w Stępinie odbędzie się rekonstrukcja walk o Tobruk z 1941 r. w ramach „XI Międzynarodowego Zlotu Militarnego Anlage Sud”; początek imprezy o godz. 15.00   |   Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda   |   Zapraszamy wykonawców do składania ofert w przetargach ogłoszonych przez Powiatowy Zarząd Dróg w Strzyżowie głównie w zakresie budowy chodników tj. na: przebudowę drogi powiatowej nr 1915 R Pstrągowa - Nowa Wieś z podziałem na trzy zadania realizowane w: Nowej Wsi, Pstrągowej i Czudcu; przebudowę drogi powiatowej nr 1323R Frysztak-Gogołów-Klecie (trzy odcinki)   |   Szczegółowe informacje w Biuletynie Informacji Publicznej Powiatowego Zarządu Dróg w Strzyżowie   |   Oferty można składać do 28.08. 2017 r. i do 01.09.2017 r.   |   Zarząd Powiatu Strzyżowskiego zaprasza także do składania ofert na prace budowlane polegające na modernizacji dachu i przebudowie budynku stajni w zespołu parkowo-dworskim w Wiśniowej na salę wielofunkcyjną z zapleczem gastronomicznym i pokoje noclegowe na poddaszu   |   Oferty można składać do 29.08. 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Strzyżowie   |   Szczegółowe informacje na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Strzyżowie   |   20 sierpnia br. na placu przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie oraz przy Domu Ludowym w Szufanrowej (gmina Wiśniowa) odbędą się doroczne, gminne Święta Plonów   |   W gminach Frysztak (stadion GOSiR Frysztak) i Niebylec (plac sportowy w Konieczkowej) dożynki odbyły się w święto Matki Boskiej Zielnej - 15 sierpnia br.   |   Tegoroczne powiatowo – gminne dożynki będą miały miejsce 9 września br. w Czudcu   |   Impreza połączona będzie z uroczystościami 15-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Czudcu   |   W programie zaplanowano m.in.: polową Mszę św., prezentację wieńców i grup dożynkowych, występ zespołu „Mały Śląsk”, koncert gwiazdy wieczoru – Eleni i in.
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
blank
bn_bip
blank
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Gospodarka i rolnictwo

Apel do hodowców trzody chlewnej

W związku ze stwierdzeniem kolejnych ognisk wystąpienia afrykańskiego pomoru świń na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, Wojewoda Podkarpacki oraz Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii wystosowali do rolników i hodowców trzody chlewnej apel o przestrzeganie zasad bioasekuracji w zakresie ASF. Każdy przypadek znalezienia padłego dzikiego zwierzęcia lub zachorowań i padnięć świń należy bezwzględnie zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Strzyżowie.

 

Poniżej zamieszczamy apel Wojewody Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii:

 

SkanApelu

Afrykański pomór świń to szybko rozprzestrzeniająca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Choroba ta nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami). Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) z pierwotnego ogniska w Gruzji zanotowanego w 2007 r. bardzo szybko rozprzestrzenił się na terytorium Europy Wschodniej. Jak podaje Pan Wiesław Ziobro, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Strzyżowie, na chwilę obecną choroba występuje m.in. w Czechach, region Zlin (aktualnie 51 przypadków u dzików w ciągu ostatnich 3 tygodni) i na Ukrainie, na Zakarpaciu. W Polsce, w tym tygodniu zgłoszono 2 nowe przypadki w powiecie włodawskim na Lubelszczyźnie (dotychczas ASF stwierdzano w pow. bialskim). Jak zabezpieczyć swoje gospodarstwo przed wirusem ASF, najlepiej obrazuje film, dostępny na stronie http://www.wetgiw.gov.pl/694---kategoria_komunikaty-prasowe-i-aktualnosci---afrykanski-pomor-swin-zasady-ochrony-swin-przed-choroba

 

[Inf. Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, oprac. A. Zielińska]

Data dodania: 21-07-2017
liczba wyświetleń: 50

Pozostałe kategorie