wersja kontrastowa
 
12 14 16

Strona główna

Z ostatniej chwili
  • W 2019 r. mieszkańcy naszego powiatu mają możliwość skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w następujących punktach:   |   - mobilnym czynnym w godzinach od 7.30 do 11.30 w przeciętnym wymiarze 1 dnia w tygodniu w każdej gminie (Niebylec - poniedziałek, Wiśniowa - wtorek, Czudec - środa, Frysztak - czwartek, Strzyżów - piątek)   |   - stałym, mający swą siedzibę w budynku Administracji ZOZ w Strzyżowie przy ul. Dąbrowskiego 10, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 12.00   |   Wyciągi narciarskie „Pod Dziedzicem” w Gogołowie oraz „OazaSki w Strzyżowie” zapoczątkowały sezon narciarski 2018/2019
bn_mi
bn_konsultacjes
bn_media
bn_RSO
bn_sgps
bn_bip
bn_Internetowy urzad
bn_oferty
bn_rejestr osuwisk
bn_wydawnictwa
nagrody
blank
blank
Pogoda w Strzyżowie
12 14 16
16
 

Pierwsza pomoc w przypadku krwotoku zewnętrznego

 

krzyzPierwsza pomoc w przypadku krwotoku zewnętrznego

 

Krwotok zewnętrzny to stan, w którym krew opuszcza naruszone naczynia krwionośne i poprzez miejsce urazu przedostaje się na zewnątrz, często powodując krwotok. W takich przypadkach ważne jest szybkie i właściwe postępowanie, które uratuje życie osobie poszkodowanej, bo utrata 1,5-2 litrów krwi w krótkim czasie może przesądzić o śmierci rannego.

 

Krwotok zewnętrzny jest powodowany najczęściej przez mechaniczne urazy tkanek ciała i naczyń krwionośnych - np. otwarte złamania, rany kłute czy postrzałowe. Krwotoki spowodowane przerwanymi naczyniami krwionośnymi możemy podzielić na tętnicze, żylne i włośniczkowe. Te ostatnie są najmniej groźnymi - z reguły są spowodowane przez drobne otarcia czy skaleczenia i zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia poszkodowanego. Pierwsza pomoc w przypadku drobnych urazów polega przede wszystkim na oczyszczeniu rany i zabezpieczeniu jej plastrem czy jałowym opatrunkiem.

 

Najgroźniejsze dla życia są krwotoki tętnicze i żylne, które powodują szybką utratę krwi. W takich sytuacja należy założyć na ranę opatrunek uciskowy - najpierw na zranione miejsce nakładamy jałowy materiał opatrunkowy, a następnie mocujemy go za pomocą bandaża. Następnie opatrunek należy docisnąć materiałem uciskowym (np. zwiniętą rolką bandaża lub twardym przedmiotem), co przyczyni się do szybszego zatamowania krwotoku. Na koniec całość ciasno bandażujemy. Jeśli krwotok nie ustał i opatrunek zaczyna przesiąkać krwią, należy dołożyć kolejną warstwę bandażu. W przypadku obfitych krwawień z kończyn - należy je unieść wysoko do góry powyżej serca, co zmniejszy krwawienie. Będzie to skuteczne w przypadku krwotoku z żyły bądź małej tętnicy. Szczegółowo etapy pierwszej pomocy zostały zilustrowane w filmie instruktażowym dostępnym pod adresem /www.szkolenia-bhp24.pl/krwotok-online/.

 

Nagły ubytek krwi może stanowić zagrożenie dla życia człowieka, dlatego w przypadku intensywnego krwawienia należy wezwać odpowiedni służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112 i ułożyć poszkodowanego w pozycji przeciwwstrząsowej - w pozycji leżącej na plecach z nogami podniesionymi na wysokości około 30 centymetrów nad ziemią (o ile nie ma urazów kręgosłupa, głowy lub innych przeciwwskazań). Pamiętajmy, że szybka i zdecydowana reakcja skutkująca prawidłowo przeprowadzoną pierwszą pomocą może uratować komuś zdrowie i życie.

 

[Inf. Krzysztof Lis Dyrektor Zarządzający HR LAB Health and Safety - oprac. K. Jaworek]