Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Gala z okazji 30-lat miesięcznika „Waga i Miecz”

wydrukuj
Gala z okazji 30-lat miesięcznika „Waga i Miecz”

25 września 2021 r. w Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie miało miejsce spotkanie pt. „Wspomnień czar” z okazji jubileuszu 30-lecia miesięcznika „Waga i Miecz”. Swoimi wspomnieniami i przemyśleniami dzielili się byli redaktorzy naczelni czasopisma oraz osoby, które zaprosiła do rozmowy Urszula Rędziniak. Oprawę muzyczną zapewnił zespół Acoustic Space.

Na jubileuszową galę zaprosił Burmistrz Strzyżowa oraz obecny wydawca miesięcznika „Waga i Miecz” – Fundacja na Rzecz Rozwoju Kultury Ziemi Strzyżowskiej a także Dom Kultury „Sokół”. Zebranych gości, byłych i obecnych redaktorów i współpracowników miesięcznika przywitał świetną muzyką zespół Acoustic Space. Następnie swoimi wspomnieniami i przemyśleniami oraz na pytania odpowiadali wybrani i zaproszeni na scenę przez prezesa Fundacji na Rzecz Rozwoju Kultury Ziemi Strzyżowskiej Urszulę Rędziniak interlokutorzy: Marek Śliwiński, Zdzisława Górska, Stanisław Urbanik, Jadwiga Skowron, Marzena Łącka, Aneta Kozioł i obecna redaktor naczelna „Wagi i Miecza” Urszula Wojnarowska-Curyło. Rozmowom i nowym aranżacjom dawnych i współczesnych utworów muzycznych w wykonaniu Acoustic Space towarzyszyła prezentacja multimedialna składająca się ze skanów stron tytułowych „Wagi…” z 30 lat jej wydawania opracowana przez Andrzeja Haligowskiego.

Na zakończenie spotkania burmistrz Strzyżowa Waldemar Góra wręczył na scenie redaktor naczelnej U. Wojnarowskiej-Curyło trzydzieści czerwonych róż. Natomiast z rąk wydawcy miesięcznika - prezesa Fundacji Urszuli Rędziniak burmistrz otrzymał „Niewiędnącą Różę”. Już w kulisach życzenia i kwiaty Jubilatom wręczali m.in. starosta strzyżowski Bogdan Żybura wraz z przewodniczącą Rady Powiatu Strzyżowskiego Małgorzatą Skalską-Nieroda (na zdjęciu z redaktor naczelną U. Wojnarowską-Curyło w środku), słuchaczy Strzyżowskiego Uniwersytetu III wieku oraz dyrektorzy strzyżowskich szkół i ośrodków: Beata Potwora (SOSW), Mirosław Czarnik (LO im. A. Mickiewicza), Adam Witek (ZSZ).

Po części oficjalnej na sali konferencyjno-bankietowej DK „Sokół” nastąpiło symboliczne zdmuchnięcie świeczek na jubileuszowym torcie okraszone odśpiewaniem „100 Lat”.

O historii powstania miesięcznika można przeczytać na stronie www.strzyzowski.pl w materiale pt. „30 lat miesięcznika „Waga i Miecz”” pod linkiem: www.strzyzowski.pl/news/kultura/30-lat-miesiecznika-waga-i-miecz

Tekst i fot. W.Plezia