Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Cieszyna Freestyle Crew

wydrukuj
Cieszyna Freestyle Crew

Cieszyna Freestyle Crew to grupa młodych pasjonatów Freestyle Football, pochodzących  z wioski położonej w powiecie strzyżowskim (gmina Frysztak). Freestyle Football to stosunkowo nowa dyscyplina sportu, polegająca na wykonywaniu różnego rodzaju tricków z piłką. Z drużyną CFC rozmawiamy na temat ich sportowej pasji, która zaowocowała pierwszymi publicznymi pokazami w szkołach i na imprezach sportowych.

Czym jest dla Was Freestyle Football?

CFC: Freestyle Football jest dla nas bardzo ważny. Nasz stosunek wobec tego sportu dobrze oddają słowa piosenki Kafara:

„To jest ten freestyle football jest naszą pasją.
To jest ten freestyle football jest inspiracją.
To jest ten freestyle football jest naszą szansą.
To jest ten freestyle football i będę grał w to."

Kto wchodzi w skład grupy i w jakim jesteście wieku?

CFC: W skład grupy wchodzi obecnie trzech członków: Konrad Dybaś („Kondzio"), Jarek Poprawa („JRK") i Jakub Dziok („Wilku"). Konrad i Jarek mają po 16 lat, natomiast Kuba jest rok starszy.

Kiedy rozpoczęła się Wasza przygoda z tym sportem? Dlaczego zainteresowaliście się właśnie tą dyscypliną?

CFC: Znamy się już kilka lat, a trenujemy razem od około półtora roku (Kuba dołączył do nas nieco później). Przygoda Jarka i Konrada z tym sportem zaczęła się końcem wakacji 2009 r., natomiast Kuba trenuje od grudnia 2010 r.  Ta dyscyplina zafascynowała nas, ponieważ w dużej mierze zaimponowały nam sztuczki freestylerów, które zobaczyliśmy w internecie. Każdy z nas spróbował swoich sił na podwórku i tak ćwiczymy do dziś.

Skąd wziął się pomysł na stworzenie Cieszyna Freestyle Crew?

CFC: Decyzja o stworzeniu CFC zapadła 1 stycznia 2011 r. Drużynę założyliśmy, ponieważ często ćwiczyliśmy razem i lubiliśmy spędzać z sobą wolny czas. Na nazwę teamu wpłynęło to, że wszyscy jego członkowie pochodzą z Cieszyny.

Czym zajmujecie się na co dzień?

CFC: Jesteśmy zwykłymi chłopakami i nasze zajęcia nie różnią się zbytnio od tego, co robią nasi rówieśnicy. Chodzimy do szkoły, rozwijamy inne pasje, wypełniamy obowiązki domowe itd.

Jakie umiejętności i cechy charakteru trzeba posiadać, żeby można było zacząć trenować ten rodzaj sportu?

CFC: Przede wszystkim potrzebna jest motywacja do gry, cierpliwość i wytrwałość. Nie wolno rezygnować po kilku nieudanych próbach, ponieważ do perfekcji dochodzi się powoli. Freestyle to kwestia treningu i silnej woli.

Czy w powiecie strzyżowskim istnieje podobna grupa?

CFC: Na Podkarpaciu oprócz naszej istnieje tylko jedna grupa, którą tworzą Artur „Arczi" Twardy i Tomasz „Thomasson" Nowak. W powiecie strzyżowskim oprócz nas Freestyle'm zajmuje się jeszcze Marcin „Martins" Arciszewski z Dobrzechowa

Czy w naszym regionie organizowane są zjazdy, warsztaty lub zgrupowania dla zawodników Freestyle Football? Uczestniczycie w tego rodzaju przedsięwzięciach?

CFC: W okolicy są organizowane tzw. „meetingi". Razem z kolegami zjeżdżamy się w jakieś miejsce i wspólnie gramy przez kilka godzin. Kiedy jest ciepło, takie spotkania odbywają się zwykle w miejscach, gdzie mamy dużo przestrzeni, np. na parkingach. W zimie wynajmujemy hale. Ostatni zjazd odbył się 7 maja w Rzeszowie, jednak pogoda nam wtedy nie sprzyjała.

Czy jest taka osoba, na której się wzorujecie i jest dla Was idolem w tej dziedzinie sportu?

CFC: Jest wiele osób, które inspirują nas do dalszej gry. Są to zawodnicy z całego świata, jednak prawdziwymi idolami w tej dziadzienie sportu są dla nas Skóra, Luki, Szymo, Zegan i Rocco.

Jak dużo czasu poświęcacie obecnie na doskonalenie swoich umiejętności?

CFC: Doskonaląc swoje umiejętności  staramy się poświęcać na trening ponad godzinę dziennie. Niestety nie zawsze mamy taką możliwość. Wpływa na to wiele czynników m.in.  pogoda, kontuzje, zmęczenie, nauka, bądź po prostu brak czasu.

Gdzie najczęściej trenujecie i co jest najważniejsze w takim treningu?

CFC: Wszystko zależy od pogody. Kiedy jest możliwość trenujemy koło domu, szkoły lub w innym dobrym miejscu. W zimie przeważnie chodzimy na salę lub trenujemy (delikatnie) w domu. W każdym treningu bardzo ważna jest solidna rozgrzewka. To od niej rozpoczynamy swoje ćwiczenia.

Czy Freestyle Football to bezpieczny sport?

CFC: Może się wydawać, że w Freestyle Football nie dochodzi do żadnych kontuzji. Takie myślenie jednak wprowadza w poważny błąd, ponieważ bardzo częste są tutaj różnego rodzaju naciągnięcia mięśni, problemy ze stawami czy też po prostu upadki, które mogą również być źródłami nawet ciężkich kontuzji.

Czego nauczyliście się w trakcie wspólnych treningów?

CFC: Trenując razem, próbujemy ze sobą rywalizować, co często prowadzi do ciekawych efektów. Wiadomo, że we dwóch czy trzech zawsze lepiej niż samemu. Dodatkowo w jakimś stopniu uczymy się współpracy i wspólnego osiągania celu.

Co sprawia Wam najwięcej trudności?

CFC: To zależy. Każdy z nas jest na innym poziomie zaawansowania i trudno jest ogólnie odpowiedzieć na to pytanie. Dla Kuby może to być np. wykonywanie trudniejszych tricków, dla Konrada znalezienie dobrego miejsca na treningi, a Jarkowi dużo problemów sprawiają kontuzje.

Czy są takie tricki, których chcielibyście się jeszcze nauczyć?

CFC: Tak jak w poprzednim pytaniu zacznę od tego, że każdy z nas jest na innym poziomie. Ogólnie powiem, że każdy chce się nauczyć tricków trudniejszych od tych, które już potrafi. Byłoby też miło wymyślić jakiś swój własny trick.

Od pewnego czasu prezentujecie swoje umiejętności na różnych imprezach okolicznościowych. Czy obecnie jest duże zainteresowanie tego rodzaju pokazami?

CFC: Razem z tym jak rośnie popularność Freestyle Football, tak też powoli rośnie zainteresowanie pokazami. Organizatorzy chcą przyciągnąć ludzi, pokazując im coś, czego nie widzieli, coś niezwykłego.

Jak przyjmuje Was publiczność?

CFC: Wydaje mi się, że tak jak w innych sprawach najważniejsze jest to, jakie zrobimy pierwsze wrażenie na publiczności. Jeśli przypadniemy od razu do gustu, to później z pewnością lepiej reaguje na to, co robimy, krzycząc z zachwytu czy klaszcząc w rytm muzyki (co jest dla nas bardzo przyjemne). Z tym jak jesteśmy przyjmowani na pokazach bywa różnie. Niekiedy wśród publiczności panuje wspaniała atmosfera, ale zdarzył się też pokaz, gdzie prawie w ogóle nie było braw.

Czy bycie coraz bardziej rozpoznawalną grupą motywuje do jeszcze bardziej wytężonej pracy?

CFC: Oczywiście. Im bardziej jesteśmy znani, tym intensywniej trenujemy, aby na kolejnych pokazach coraz lepiej i dokładniej przedstawiać nasz ukochany sport. Mamy nadzieję, że jeśli ciekawie przedstawimy to, co robimy, zainspirujemy kogoś do rozpoczęcia treningów.

Jaki jest przepis na sukces w tej dyscyplinie sportu?

CFC: W tym sporcie liczy się ciężka praca, cierpliwość i wytrwałość.

Czy z uprawianiem Freestyle Football wiążecie swoją przyszłość?

CFC: Z pewnością nie zamierzamy przestać trenować. W przyszłości możemy dorabiać sobie troszkę na pokazach. No i oczywiście umilać swój wolny czas wykonywaniem tricków.

Jakie są dalsze plany Cieszyna Freestyle Crew?

CFC: Chcemy nadal promować Freestyle Football, nasz team i okolice w której mieszkamy. Z czasem mam nadzieję, że będziemy dawać coraz lepsze pokazy, brać udział w różnego typu zawodach itd. Przede wszystkim liczymy na pokazy w szkołach, szczególnie podstawowych i gimnazjach, tak, aby promować sportowy styl życia.

Czy macie jakieś marzenia związane z Freestyle Football?

CFC: Marzeniem chyba każdego sportowca jest osiąganie postawionego sobie celu oraz zdobywanie wysokich miejsc podczas turniejów, pokazów w swojej dyscyplinie. Tak też jest w naszym przypadku. Należy jednak podkreślić, że wygrane czy przegrane nie mają dla nas aż takiego znaczenia, ponieważ gramy z miłości do tego, co robimy i dla rozrywki. Zawody to taki mały dodatek, gdzie możemy porównać swoje umiejętności do innych.

Czy mogą do Was dołączyć inni pasjonaci tego sportu, czy Cieszyna Freestyle Crew to grupa zamknięta?

CFC: W naszej grupie liczy się przede wszystkim wytrwałość w treningach i ciężka praca. Robimy to, bo to kochamy. Jeśli ktoś chce robić to tylko dla „szpanu" to raczej nie jest miejsce dla niego. Dodatkowo jak sama nazwa wskazuje jest to grupa z Cieszyny więc to kolejny warunek, aby przyłączyć się do naszego teamu.

Obecnie w dobie gier komputerowych i internetu młodzież zapomina jak ważne jest zachowanie dobrej formy fizycznej. Jak przekonalibyście młodych ludzi, że warto uprawiać sport?

CFC: Tak jak wcześniej wspominałem, chcielibyśmy zainteresować dzieci, młodzież jak i ludzi starszych uprawianym przez nas sportem, przybliżając jego historię i zasady oraz ukazując korzyści z uprawiania sportu w ogóle.

Gdzie można znaleźć więcej informacji na temat Cieszyna Freestyle Crew?

CFC: Najwięcej informacji znajduje się na naszej stronie internetowej www.cfc.xaa.pl. Poza tym jest również kilka artykułów w internecie w takich serwisach jak np. Frysztak24. Mniej ważne aktualności, pytania lub propozycje dla naszych „fanów" umieszczamy zwykle na naszym koncie w serwisie społecznościowym Facebook.com.

Czego można Wam życzyć?

CFC: Przede wszystkim wytrwałości w treningach, braku kontuzji, niekończącej się motywacji do gry, dużej liczby pokazów i oczywiście wielu fanów...

W takim razie życzę spełnienia wszystkich planów oraz nieustającej pasji w ćwiczeniach a także satysfakcji z osiągania założonych celów. Dziękuję za rozmowę.

CFC: Dziękujemy.

 

Rozmawiała:

Martyna Homotnik