Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

650 lat Wsi i Parafii Niewodna

wydrukuj
650 lat Wsi i Parafii Niewodna

Parę tygodni temu został wydany album pt. „650 lat Wsi i Parafii Niewodna” autorstwa Grzegorza Tomaszewskiego i Romana Wójtowicza. Pięknie wydany na dobrym papierze i w trwałej oprawie album zawiera m.in. ponad 50 dokumentów i 200 zdjęć archiwalnych i współczesnych.

Wydany w dużym formacie album poprzedza słowo wstępu od autorów, w którym oprócz informacji związanych z zwartością publikacji i historią jej przygotowania znajdują się też liczne podziękowania instytucjom, organizacjom i osobom, dzięki którym został wydany. A są to: Stowarzyszenie Kobiet Gminy Wiśniowa (przy udziale środków finansowych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Europa inwestująca w obszary wiejskie”), Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania, Samorząd Gminy Wiśniowa, Ośrodek Kultury w Wiśniowej, Wydawnictwo „Edytorial”, Komitet Obchodów 650-lecia wsi i parafii Niewodna (Rada Sołecka, Rada Parafialna, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Chór „Harfa”, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Rada Rodziców) oraz indywidualni mieszkańcy i parafianie Niewodnej.

Autorzy przedstawili także krótką historię wsi i parafii pt. „Niewodzka macierz” oraz opis przygotowań (od przełomu lat 2015-16) i uroczystości jubileuszowych w dniu 30 lipca 2017 r., które udokumentowano wieloma opisanymi zdjęciami. Kolejne karty albumu przenoszą czytelnika w świat pięknych fotografii, w tym wiele archiwalnych oraz ciekawych dokumentów (w większości publikowanych po raz pierwszy) podzielonych na działy: „Parafianie”, „Pierwsza Komunia Święta”, „Święcenia i Prymicje”, „Nawiedzenie Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej – 1971 r.”, „Szkoła”, „Wydarzenia”, „Zabudowania”, „Dokumenty”. Wszystkie fotografie i dokumenty zostały starannie opracowane graficznie i co ważne opisane, za co należą się słowa szczególnego uznania autorom i osobom z nimi współpracującym.

G. Tomaszewski, R. Wójtowicz, „650 lat Wsi i Parafii Niewodna”, Wydawnictwo „Edytorial” Rzeszów, Niewodna 2020.

[Na zdjęciu okładka albumu „650 lat wsi i parafii Niewodna”, opr. W. Plezia]