Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2021

wydrukuj
Konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2021

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku 2021 już się rozpoczął i potrwa przez cały luty. Polskę reprezentuje lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej (Wiejska dobrodziejka), laureatka jubileuszowego X konkursu na Drzewo Polski organizowanego przez Klub Gaja, która zdobyła rekordową liczbę 15 346 głosów.

Lipa z Dulczy Wielkiej nazwana została Wiejską Dobrodziejką. „Dawnym polskim zwyczajem, gdy na świat przyszła córka, sadzono lipę. Tak 170 lat temu było z naszą lipą, a może to zasługa ptaków? Rośnie na skraju wsi, w sąsiedztwie pól. Nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary (25 m). Stała się dobrodziejką, dając pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. Nietypowa dla lipy uroda zaskakuje, jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Nie ma takiej drugiej!” – czytamy w konkursowym opisie drzewa.

Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu, bo tylko poprzez oddanie głosu możemy sprawić, aby drzewo z Podkarpacia ponownie zostało Europejskim Drzewem Roku.

Aby zagłosować, należy wejść na: www.treeoftheyear.org i zagłosować na lipę św. Jana Nepomucena oraz inne konkurencyjne drzewo. Głos musi zostać potwierdzony kliknięciem linku wysłanego przez organizatorów konkursu. Można głosować tylko raz z jednego adresu e-mail w trakcie całego konkursu (preferowane głosowanie z prywatnych kont mailowych).

W pierwszych trzech tygodniach będzie widać liczbę głosów oddanych na poszczególne drzewa, w ostatnim tygodniu już nie. Aby głos został zaliczony, należy zagłosować na dwa drzewa spośród 14 finalistów. Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku potrwa do 28 lutego br.

Oprócz lipy św. Jana Nepomucena wśród finalistów znalazło się jeszcze 13 drzew z: Belgii, Bułgarii, Czech, Francji, Chorwacji, Włoch, Węgier, Holandii, Portugalii, Rosji, Słowacji, Hiszpanii i Zjednoczonego Królestwa.

[inf. PSST, opr. W. Plezia]