Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Orszak Trzech Króli w Czudcu

wydrukuj
Orszak Trzech Króli w Czudcu

W czwartek 6 stycznia 2022 r. ulicami Czudca przeszedł barwny Orszak Trzech Króli. Tegoroczne Święto Objawienia Pańskiego miało hasło „Dzień dziś wesoły”, zaczerpnięte z kolędy „Z narodzenia Pana”. Po Mszy świętej w kościele parafialnym w Czudcu, Orszak prowadzony przez gwiazdę wyruszył w drogę do Nowonarodzonej Dzieciny. Po drodze spotkał pasterzy i zawitał do pałacu Heroda. Trzej Królowie oddali hołd Bożej Dziecinie w stajence w Domu Parafialnym w Czudcu a na zakończenie uczestnicy kolędowali w kościele, gdzie otrzymali noworoczne błogosławieństwo.

Wesoły, radosny nastrój przewija się przez wszystkie zwrotki kolędy „Z narodzenia Pana”. Tegoroczny Orszak miał za zadanie przypomnieć, jak ważne jest rodzinne świętowanie, dobre i głębokie przeżywanie narodzin Jezusa w Betlejem oraz wspólne kolędowanie. Po Mszy Świętej w kościele parafialnym w Czudcu, Orszak wyruszył w drogę do Nowonarodzonej Dzieciny. Na czele Orszaku - prowadzeni przez gwiazdę, szli Trzej Królowie ze Wschodu. Po drodze do stajenki spotkano pasterzy pilnujących owieczki, za które przebrały się dzieci z Publicznego Przedszkola w Czudcu. W małej zagrodzie nie zabrakło żywych owiec, które szczególnie dla dzieci były dużą atrakcją. Następnie Orszak zawitał do pałacu Heroda, usytuowanego na czudeckim Rynku. Tam Herod wspierany radami arcykapłanów i kierowany podszeptami diabła, przygotował podstępny plan zgładzenia Dzieciątka.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było przejście Orszaku do stajenki, w której narodziła się Boża Dziecina. W Domu Parafialnym w Czudcu powstała piękna szopka, w której Trzej Królowie, pasterze oraz pozostali uczestnicy Orszaku, zastali Świętą Rodzinę. Mędrcy złożyli dary, pokłonili się Jezusowi, zaś Grupa Oazowa z Czudca odśpiewała kilka pastorałek i kolęd. Na zakończenie, w ślad za Świętą Rodziną podróżującą tym razem bryczką, udano się do kościoła na wspólne kolędowanie i błogosławieństwo.

Podziękowania za pięknie i wesoło spędzony czas należą się wszystkim małym i dużym artystom, uczestnikom oraz osobom zaangażowanych w przygotowanie I Orszaku Trzech Króli w Czudcu. Należy dodać, że patronat medialny nad imprezą objęła Telewizja iTV Południe. Także podziękowania dla pana Andrzeja Kozaka z Czudca za żywy inwentarz oraz dla Siedliska Janczar z Pstrągowej za udostępnienie bryczki.

Takie jak te w Czudcu barwne uliczne Jasełka zorganizowano w tym roku w ponad 600 miastach w Polsce i na świecie. Świętowały nie tylko duże miasta, ale i małe miejscowości. Niezmiernie cieszy fakt, że mieszkańcy Czudca oraz goście znaleźli czas na radosne kolędowanie i tak licznie uczestniczyli w Święcie Objawienia Pańskiego pod hasłem „Dzień dziś wesoły”.

Organizatorzy: Parafia pw. Świętej Trójcy w Czudcu, Gmina Czudec, OK Czudec, LSO Czudec, Oaza Czudec, Rada Parafialna, KGW Czudec, Publiczne Przedszkole w Czudcu, Sołtys Wsi Czudec, OSP Czudec.

Więcej fotografii na stronie:

 https://ok-czudec.pl/galeria/6012022-r-orszak-trzech-kroli,607?fbclid=IwAR0HBjiqTyNY5UzY0pRjcz81msmgb68r2EfFNTtoobS5wyqby0YJdeGfFV4

materiał filmowy itvpoludnie: http://itvpoludnie.pl/wiadomosci/Orszak-Trzech-Kroli-w-Czudcu,7691/

[inf. i fot. OK Czudec, opr. W.Plezia]