Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Otwarcie wystawy malarstwa Leszka Kuchniaka

wydrukuj
Otwarcie wystawy malarstwa Leszka Kuchniaka

Na pierwszą w tym roku wystawę w salach Oficyny w Zespole Parkowo-Dworskim i Folwarcznym w Wiśniowej składają się 54 obrazy rzeszowskiego artysty Leszka Kuchniaka. 17 stycznia 2020 r. dokonano uroczystego otwarcia wystawy, którą można oglądać do 21 lutego 2020 r. (od poniedziałku do piątku w godzinach pracy PCKiT w Wiśniowej).

Leszek Kuchniak urodzony w Żarach koło Żagania. Absolwent Liceum Plastycznego w Jarosławiu a następnie rzeźby na krakowskiej ASP w pracowni prof. Bandury. Słuchacz Studium Scenografii na tej samej uczelni u prof. Majewskiego.

Uprawia rzeźbę (kameralną, ogrodową), malarstwo, rysunek (również satyryczny). Jest autorem realizacji scenograficznych w Rzeszowie i Tarnowie (np. „Kolędziołki” w reż. H. Rozena w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, „Opowieści rzeszowskie”  w Teatrze Maska  w Rzeszowie). Jego prace malarskie i rysunkowe zdobiły szereg książek, tomików poezji (np. tomik poezji P. Panka, okładka książki ”Brzytwy kata Salingera J. Fąfary), plakatów imprez kulturalnych( święto Paniagi w Rzeszowie).

Dotychczas wziął udział w ok. 120 wystawach zbiorowych i ponad 100 indywidualnych w kraju i zagranicą min. W Limburgu (Holandia 1990), Boca Raton i New Yersey (USA 1995), w Brukseli(2009), Lamii( Grecja), Bohumienie (Czechy). Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Człowiek Roku 1995 wg American Biographical Institute Inc. Odznaczony orderem Zasłużony dla Kultury Polskiej Ministra Kultury i Sztuki w 2010 r. oraz brązowym medale Gloria Artis 2015. Uczestnik plenerów malarskich i rzeźbiarskich w kraju i zagranicą.

W piątkowym spotkaniu z artystą oprócz dyrektora PCKiT w Wiśniowej Kamila Mendochy, który jako gospodarz miejsca przywitał Leszka Kuchniaka wraz z żoną Anną i gości, wzięli też udział m.in.: członek Zarządu Powiatu i radny Powiatu Strzyżowskiego Grzegorz Tomaszewski, radna Powiatu Małgorzata Pryć, wójt Wiśniowej Marcin Kut oraz prezes Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego Andrzej Szypuła, który zaintonował pastorałkę „Oj Maluśki, Maluśki”.

Informacja filmowa na: www.facebook.com/PCKiTWisniowa/videos/216831846017453

[inf. i fot. W. Plezia]