Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Wystawa poplenerowa III Strzyżowskiego Pleneru Malarskiego Artystów Podkarpacia

wydrukuj
Wystawa poplenerowa III Strzyżowskiego Pleneru Malarskiego Artystów Podkarpacia

1 września br. w Galerii Miejskiej, ul. Rynek 15 w Strzyżowie miał miejsce wernisaż III Strzyżowskiego Pleneru Malarskiego Artystów Podkarpacia. Wystawa prac 12 plastyków trwać będzie do 1 października br.

Od trzech lat Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka i Burmistrz Strzyżowa są organizatorami Pleneru Malarskiego Artystów Podkarpacia. Przez dwa poprzednie lata miejscem tygodniowego pobytu artystów był Dwór Maria Antonina w Gliniku Zaborowskim, a w tym roku Siedlisko „Janczar" w Pstrągowej. Podobnie jak w poprzednich latach tak i w tym roku, kuratorem pleneru był znany strzyżowski artysta Józef Franczak.

W tym roku w plenerze udział wzięli: malarz, rysownik, fotograf, aranżer wystaw artystycznych - Anna Baran; malarz, organizator i komisarz ogólnopolskich plenerów malarskich - Marek Burdzy; malarz, rysownik, grafik - Jadwiga Hajduk; malarka, scenograf - Helena Jacyno; malarz, plakacista - Andrejus Kovelinas; malarka, pedagog - Iwona Jankowska-Mihułowicz; grafik, malarz - Tomasz Mazur; malarz, grafik, rysownik - Alicja Nikiel, rysownik, tancerz, dziennikarz - Wiesław Plezia; malarz, instruktor warsztatów artystycznych - Nina Rostkowska; malarz, pedagog - Mirosław Rusinek oraz kurator pleneru, malarz - Józef Franczak.

W czasie pleneru powstało wiele interesujących i różnorodnych prac, które zostały zaprezentowane na wystawie poplenerowej w dniu 1 września br. w Galerii Miejskiej w Strzyżowie. W czasie wernisażu witając artystów i dziękując im za udział w plenerze zastępca burmistrza Strzyżowa Dagmara Preisner powiedziała m.in. „Plenery strzyżowskie są jedną z form promocji naszego miasta, jak się wydaje, skuteczną. Coraz liczniejsza jest grupa nabywców prac przedstawianych w ostatnim dniu pleneru. Co przyniesie przyszłość - trudno powiedzieć. Wydaje się jednak, że konieczna jest zmiana dotychczasowej formuły na taką, która nada strzyżowskim plenerom większego rozmachu i podniesie również rangę wydarzenia." Także kurator pleneru J. Franczaka podziękował artystom za udział i władzom miasta za organizację pleneru. Natomiast za umożliwienie udziału w plenerze, fantastyczną atmosferę, znakomitą obsługę w Siedlisku „Janczar" i organizację w imieniu artystów podziękowała Helena Jacyno.

Obrazy na wystawie poplenerowej będzie można oglądać do 1 października br. Jak co roku tak i tym razem artyści pozostawiają w Muzeum Samorządowym swoje prace, które tworzą już kolekcję 36 prac artystów Podkarpacia.

Na zdjęciu od prawej stoją: Józef Franczak, dyr. MSZS w Strzyżowie Monika Bober, Iwona Jankowska-Mihułowicz, Helena Jacyno, Marek Burdzy, Anna Baran, Mirosław Rusinek i Alicja Nikiel.

[tekst i fot. W. Plezia]