Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Wystawa prac Sachy Stawiarskiego

wydrukuj
Wystawa prac Sachy Stawiarskiego

W piątek 19 lipca 2019 r. w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej uroczyście otwarto wystawę prac Sachy Stawiarskiego. W odrestaurowanej i przystosowanej do celów wystawienniczych oficynie dworskiej można podziwiać kolekcję ponad 40 obrazów olejnych, pasteli, rysunków i szkiców. Otwarciu wystawy towarzyszył mini koncert Chóru Kameralnego „Collegium Misicum” z Rzeszowa pod dyr. Andrzeja Szypuły.


Kolekcja prac Sachy Stawiarskiego została sprowadzona do Wiśniowej staraniem prof. Stanisława Białogłowicza, kuratora trwającego od 16 lipca 2019 r. w Wiśniowej XII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Wiśniowa pachnąca malarstwem” i organizatora pleneru Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego z prezesem Andrzejem Szypułą. Prace Stawiarskiego można podziwiać także dzięki Krystynie Olchawie dyrektorowi Biura Wystaw Artystycznych w Miechowie, również uczestniczki wiśniowskiego pleneru, która wraz z prof. Białogłowiczem, pod nieobecność autora, który przebywa we Francji oprowadzili po wystawie w dniu jej otwarcia. Wśród zwiedzających byli przedstawiciele samorządu powiatowego na czele z wicestarostą strzyżowskim Tomaszem Garncarskim i samorządu gminy Wiśniowa z wójtem Marcinem Kutem. Nie zabrakło także artystów biorących udział w tegorocznym wiśniowskim plenerze. Goście mieli też okazję wysłuchać koncertu muzyki dawnej Chóru Kameralnego „Collegium Misicum” z Rzeszowa pod dyr. Andrzeja Szypuły oraz poezji deklamowanej przez Ryszarda Szetelę.


Stanisław Sacha Stawiarski (ur. w 1941 r. ukończył Państwowe Liceum Plastyczne w Krakowie. Studia na krakowskiej ASP. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej w 1969 r. W 1970 r wyjechał do Francji i podjął studia w Academie des Beaux-Arts w Paryżu. Mieszka i pracuje na południu Francji w Ramatuelle. Jest członkiem:ZPAP-u, Związku Artystów Malarzy w Saint Tropez, Związku Artystów Francuskich i Międzynarodowej Akademii Literatury, Sztuki i Nauki im. "Greci Marino", która w dowód uznania artystycznych wartości i osiągnięć, nadała mu tytuł profesora.


[tekst i fot. Wiesław Plezia]