Logo
Pogoda

18°C

 • sgps
 • e-puap
 • bip
 • Kontrast 1
 • Kontrast 2
 • Kontrast 3
 • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Szczepienia przeciw COVID-19 to najlepsza broń w walce z koronawirusem.

wydrukuj
Szczepienia przeciw COVID-19 to najlepsza broń w walce z koronawirusem.

Bez odpowiedniego zaszczepienia populacji czeka nas czwarta fala pandemii, a co za tym idzie – zaostrzenie restrykcji. Papież Franciszek, w nagranym 18.08.2021 r. Przesłaniu do Narodów, powiedział, że szczepiąc się przeciw COVID-19 okazujemy miłość bliźniemu. W akcję promowania szczepień włączą się Koła Gospodyń Wiejskich – właśnie wystartował program #SzczepimySię z KGW. Organizacje zrzeszające gospodynie mogą wygrać atrakcyjne nagrody pieniężne za upowszechnianie wśród lokalnych społeczności idei szczepień przeciw COVID-19. Przewidziano także premie dla przychodni rodzinnych za zaszczepienie swoich pacjentów.

“Zaszczepienie się szczepionkami zaaprobowanymi przez kompetentne władze jest aktem miłości. I przyczynienie się do tego, by większość osób zaszczepiło się jest aktem miłości; miłości do siebie samych, do rodziny i przyjaciół, miłości do wszystkich narodów” – powiedział papież Franciszek. Zdaniem papieża „jest również miłość społeczna i miłość polityczna”, jest ona „powszechna” i pełna osobistych gestów, zdolnych do tego, by przekształcić społeczeństwo i uczynić je lepszym. „Zaszczepienie się jest prostym, ale głębokim sposobem krzewienia dobra wspólnego i opiekowaniem się sobą nawzajem, zwłaszcza najsłabszymi…”. Papież zaapelował o to, aby małymi gestami, tj. jak szczepienia, wnieść wkład na rzecz lepszej i bezpieczniejszej przyszłości.

W Polsce wykonano 33,5 mln szczepień, z czego 18 mln przyjęło pierwszą dawkę, a ponad 16 mln w pełni się zaszczepiło. To duże liczby, ale nadal niewystarczające, jeśli chcemy uchronić się przed czwartą falą pandemii. Należy pamiętać, że szczepienie pozwala uniknąć zachorowania na COVID-19 lub łagodnie przejść przez zakażenie. Pandemia jeszcze się nie skończyła, a koronawirus wciąż jest niebezpieczny. Zachowajmy czujność i bądźmy odpowiedzialni.

Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) włączają się w akcję promowania szczepień przeciw COVID-19 w Polsce. Do wygrania atrakcyjne nagrody pieniężne, które zasilą działalność lokalnych instytucji. Aby uzyskać środki, trzeba zaangażować się w Narodowy Program Szczepień: poprzez organizację imprez profrekwencyjnych, pomoc przy wykonywaniu szczepień i zachęcanie osób jeszcze niezaszczepionych do rejestracji. „To jeden z kanałów poza loterią i innymi akcjami informacyjnymi” powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk i dodał, że: „Wśród Kół Gospodyń Wiejskich będą rozlosowane nagrody. Takie koło, które uzyska pierwsze miejsce, otrzyma 100 tys. zł. Za drugie i trzecie miejsce po 50 tys. zł. Nagrody przewidziane są nawet dla tysiąca KGW.”

Koła Gospodyń Wiejskich cieszą się dużym zaufaniem wśród mieszkańców. Osoby działające w tej organizacji są najczęściej zaangażowane na rzecz swojej okolicy. Właśnie dlatego Narodowy Program Szczepień do promowania idei szczepień przeciw COVID-19 włącza gospodynie. W przyszłym tygodniu do akcji promowania szczepionek dołączą strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych. 

Szczegółowe informacje odnośnie „Programu wspierania szczepień” znajdują się na stronie:www.gov.pl/web/szczepimysie/kgw.

Rząd wprowadza także system zachęt dla POZ, który ma jeszcze bardziej zmotywować całe zespoły przychodni rodzinnych do działania i wspierania akcji szczepień. Żeby powrócić do normalności, potrzebujemy jak najszybciej wyszczepić mieszkańców Polski. Premia cząstkowa przysługuje za: zwiększenie zaszczepionych pacjentów między 12. a 55. rokiem życia w populacji POZ; zwiększenie zaszczepionych pacjentów powyżej 55 lat w populacji.

Jak się zaszczepić?

Przepustką do szczepienia jest e-skierowanie. 10 maja ruszyła rejestracja na szczepienie przeciw Covid-19 dla wszystkich chętnych, którzy ukończyli 18. rok życia. Obecnie zaszczepić się mogą już 12-latkowie. Tuż przed szczepieniem warto przestrzegać kilku podstawowych zasad. Zapoznaj się ze szczegółami.

Chcemy, aby preparat przeciwko Covid-19 otrzymało jak najwięcej osób w jak najkrótszym czasie. Leży to w interesie nas wszystkich – szczepionka daje realne szanse na wyjście z pandemii.

Na początku, w ramach etapu 0 do szczepień przystąpiły służby medyczne, pracownicy i podopieczni domów pomocy społecznej, także osoby najstarsze i przewlekle chore – wszyscy ci, którzy są najbardziej zagrożeni na zakażenie lub mają najmniejsze szanse na pokonanie choroby czy uniknięcie ciężkich powikłań. 10 maja ruszyła rejestracja na szczepienie przeciw Covid-19 dla wszystkich chętnych.

E-skierowanie to dokument, który uprawnia Cię do przyjęcia szczepionki. W większości przypadków jest ono generowane automatycznie dla osób, które mogą zapisywać się na szczepienie. Tylko w niektórych przypadkach pacjenci zgłaszają się do lekarza po ten dokument. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dana osoba nie ma numeru PESEL, lub w przypadku konkretnych pacjentów z wskazanymi chorobami – są oni o tym poinformowani. E-skierowanie ważne jest 90 dni, ale nie warto zwlekać.

Każda osoba, która ma e-skierowanie może zapisać się na szczepienie. Jest kilka sposobów, aby to zrobić:

 • zadzwoń na infolinię 989,
 • zarejestruj się online przez e-Rejestrację,
 • wyślij SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333,
 • zapisz się bezpośrednio w punkcie szczepień (najlepiej telefonicznie),
 • skorzystaj z punktu drive-thru. 

Jak się przygotować do szczepień?

Wyśpij się przed szczepieniem – sen korzystnie wpływa na działanie układu odpornościowego.

Ogranicz alkohol – na kilka dni przed szczepieniem, ale też i po przyjęciu preparatu zmniejsz ilości, a najlepiej w ogóle nie spożywaj alkoholu.

Bądź aktywny fizycznie przed szczepieniem – ćwiczenia poprawiają sprawność organizmu.

Nie musisz być na czczo przed przyjęciem szczepionki – w dniu szczepienia spożyj normalnie wszystkie posiłki.

Nie odstawiaj na własną rękę leków, które regularnie przyjmujesz – skonsultuj to z lekarzem.

Sumiennie wypełnij kwestionariusz przed szczepieniem – przed przyjęciem preparatu zostaniesz poproszony o wypełnienie ankiety medycznej. Nie zatajaj żadnej informacji!

Odczekaj po szczepieniu w punkcie szczepień min. 15 minut – to dla Twojego bezpieczeństwa.

Nie obawiaj się NOP – to skrót od niepożądanych odczynów poszczepiennych. Najczęściej mają one łagodny przebieg, a występują rzadko. Może się zdarzyć, że po przyjęciu szczepionki będziesz miał np. zaczerwienienie w miejscu wkłucia lub niewielką gorączkę. Te objawy powinny ustąpić w ciągu 1 – 3 dni. W przypadku większego dyskomfortu możesz wziąć po szczepieniu lek przeciwgorączkowy.

Inf. www.naukawpolsce.pap.pl , www.gov.pl, opr. W. Plezia