Logo
Pogoda

18°C

  • sgps
  • e-puap
  • bip
  • Kontrast 1
  • Kontrast 2
  • Kontrast 3
  • Kontrast 4
Tłumacz

Tłumacz

STRZYŻÓW POGODA

Wielkie serce na nakrętki w Strzyżowie

wydrukuj
Wielkie serce na nakrętki w Strzyżowie

Powiat Strzyżowski i Stowarzyszenie Tak Życiu zachęcają do udziału w akcji zbierania plastikowych nakrętek. Od dziś przed Starostwem Powiatowym w Strzyżowie stanął pojemnik na nakrętki w wymownym kształcie serca.

Czerwony pojemnik w kształcie serca przeznaczony na plastikowe nakrętki stoi od dziś przy strzyżowskim Starostwie. Nakrętki może wrzucić każdy. Worki, reklamówki czy kartony z nakrętkami już nie muszą zalegać w Państwa domach. Przynieście je do pojemnika, idąc załatwić sprawę w Starostwie czy Urzędzie Miejskim, na spacer, do pracy czy na zakupy.

Obecnie akcja prowadzona jest przy udziale Stowarzyszenia Tak Życiu w Strzyżowie, która swoje działania kieruje na rzecz osób niepełnosprawnych, rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa i ochrony praw dziecka, a także na rzecz dzieci z rodzin z problemami alkoholowymi. Akcja „zbieramy nakrętki” jest zwykle organizowana w szczytnym celu, dla chorych i poszkodowanych przez los. Po sprzedaniu plastikowych nakrętek stowarzyszenie uzyska pieniądze, które przekaże na rzecz potrzebujących.

Co dzieje się z samymi nakrętkami? Początkowo powstaje z nich plastikowy granulat, z którego można wyprodukować nowe nakrętki, plastikowe obudowy urządzeń elektronicznych, a także opakowania i rury PCV. Takie akcje niosą za sobą wiele pozytywnych skutków, m.in. naukę segregacji, zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach i zanieczyszczenia środowiska (plastik rozkłada się w glebie kilkaset lat). Zmniejsza się też zużycie surowców potrzebnych do wyprodukowania plastiku na rzecz wykorzystania surowców wtórnych – z odpadów.

Zapraszamy mieszkańców dla zapełniania serca nakrętkami. Można tam wrzucać wszelkie plastikowe nakrętki, bez względu na kształt, czy kolor. Mogą to być nakrętki, np. po napojach, kawie, mleku, czy jogurtach. W pojemniku zostawić możemy również zakrętki po chemii gospodarczej, po płynach do zmywania, szamponach i płynach do płukania. Ważne, by nie dorzucać do nakrętek innych przedmiotów.

[opr. i fot. W.Plezia]